V jakých botách vyrazit na ples a v jakých na pohřeb? Má to svá pravidla

 Móda 
13. října 2017 18:09 / Marie Popelková
  1
📷
6 fotografií v galerii
Podle toho, na jakou společenskou akci vyrazíte, byste se měli nejen vhodně obléknout, ale také vybrat tu správnou obuv. Shutterstock
Život provází celá škála společenských událostí, ať už jde o slavnostní ples v Opeře nebo o domácí veselku či pohřeb. Každá taková situace si žádá nejen vhodné oblečení, ale především správnou volbu společenské obuvi.

V první řadě je třeba rozlišit, zda jde o opravdu slavnostní událost v podobě například plesu v Opeře nebo spíše o středně formální či běžně formální akci.

Jednou z nejformálnějších událostí je právě smuteční obřad. Pokud si kladete otázku, jaká je správná etiketa právě v tomto případě, přečtěte si více o oblečení na pohřeb pro muže, ženu i dítě. Možná se díky tomu vyvarujete zbytečnému faux pas.

Pravidel při výběru společenské obuvi by se měly držet nejen dámy. Platí to i pro muže. O vhodném výběru obuvi k oblečení si můžete přečíst v našem článku zde.

Slavnostní příležitosti

Pánové si na velmi slavnostní příležitosti obouvají kvalitní černé lakované boty bez šněrování – jak velí tradice.  Lakýrky se nosí ke smokingu nebo fraku. Pro řadu událostí si však již dnes bezpečně vystačíte s kvalitnějšími, jednoduchými černými polobotkami bez jakýchkoliv ozdob. Tyto polobotky se hodí k žaketu či standardním večerním oblekům.

Dámy si na slavnostní příležitosti obouvají vždy střevíčky či lodičky na vysokém podpatku, ideálně na tzv. jehlovém podpatku. Výše podpatku může být prakticky libovolná, ale nejčastěji se doporučuje rozmezí 7 až 12,5 cm. Na slavnostní události rozhodně nepatří kozačky, obyčejné – byť dámské – letní sandálky nebo platformy! U velmi slavnostních událostí, k nimž se vyžaduje velká večerní, je také vhodnější zvolit boty s uzavřenou špičkou. Kde je možné vzít si boty se špičkou otevřenou, je třeba dbát na to, aby z bot nevykukovala zesílená špička punčoch. Naštěstí jsou k dostání punčochy bez tohoto zesílení.

Středně formální příležitosti

Takovými příležitostmi je třeba maturita nebo státnice, případně důležitá schůzka s klientem, kde je třeba udělat žádoucí dojem. Pro takovéto akce a události jsou nejvhodnější pánskou obuví kožené šněrovací polobotky. Barvu obuvi je třeba přizpůsobit barvě obleku – k tmavě modrému obleku se obouvají boty hnědé nebo černé, k černým a šedým oblekům černá a k hnědým oblekům pouze hnědá.

Dámy mohou v případě nejistoty zvolit zcela univerzální a vždy platné řešení: vkusné, jednoduché lodičky. Vždy přijatelnou barvou je černá nebo tmavě modrá, dámy si ovšem mohou v rámci jistých mezí dovolit i různé barevné experimenty. Vždy je ovšem třeba dbát na sladění s ostatním oblečením i doplňky a celkové vzezření.

Běžně formální příležitosti

Opět zazáříte v pěkných polobotkách. Pro méně formální příležitosti, jako je pracovní večírek nebo běžná schůzka si vystačíte i se šněrovacími semiškami nebo dokonce mokasínami. Obuv musí být ovšem v každém případě udržovaná, čistá, ale také pohodlná.

Ženy volí v pracovní oblasti opět lodičky, některé profese umožňují i nošení bot na klínku nebo vkusné letní boty na podpatku. Co se týče formálnějších volnočasových událostí, nabízí se ženám takřka neomezené možnosti – je dokonce možné (a často žádoucí, zejména v uvolněnějších kruzích) vyrazit do společnosti ve vysoce módní, často extravagantní obuvi. I zde ovšem, stejně jako v předchozím bodě, platí, že boty musí především ladit se zbytkem garderoby a koneckonců i s jejich majitelkou, aby byl výsledek krásný, elegantní a harmonický.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej