Vlašský ořech jak ho neznáte: Připravte z něj účinný nápoj proti kašli

 Zdraví 
11. října 2017 15:30 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
2 fotografie v galerii
Ořechový čaj je chuťově výrazný a má blahodárné účinky na lidské zdraví. Shutterstock
Vlašáky jsou nejen chutné, ale není pochyb ani o jejich léčivých účincích. Než je všechny vylouskáte, schovejte si jich pár stranou i se skořápkou. Uvidíte, jak se vám v zimním období budou hodit.

Všude se dočtete, že nejlepším možným způsobem je ořechy buď zamrazit, skladovat v ledničce, naložené v medu, nebo je dokonce zavařit. To vše jsou skvělé způsoby, které vám posléze ulehčí a urychlí jejich použití například při vánočním pečení. Má to však jednu nevýhodu, a to: nebudete si moci udělat účinný čaj proti kašli.

Skladujte i se skořápkou

Po důkladném vysušení vlašských ořechů můžete většinu uskladnit jak jste zvyklí. Máte-li však ořechů hodně, nebojte se jich klidně sto uschovat i se skořápkou. Vložte je do rašlových pytlů, které zavěste na suché půdě. Nemáte-li půdu, nasypte ořechy do papírových pytlíků a schovejte je na tmavé, suché a chladné místo.

Domácí čaj proti kašli

Jakmile na vás skočí první chřipka a nebudete se moci zbavit dávivého kašle, vzpomeňte si na vaše vlašské ořechy. Respektive hlavně na jejich skořápky! Z vaší uschované dávky jich vezměte rovných dvanáct a zbavte je, pro tuto chvíli nepotřebných, jader. Na těch si smlsnete později. Skořápky namočte do půl litru vody a nechte 12 hodin louhovat. Poté vše ještě povařte a na závěr sceďte. Čaj pijte vlažný několikrát denně. Můžete ho ještě dochutit medem. Čaj rozpouští hleny a díky tomu budete cítit úlevu už po dvou dnech.

Čaj se dá připravit i z listů

Jednu vrchovatou lžičku pokrájených listů ořešáku královského spařte ve 250 ml vroucí vody a krátce vyluhujte. Tento čaj silně čistí krev a je i výborným prostředkem na různé kožní problémy. Je velmi prospěšný i při žaludečních či střevních potížích, podporuje trávení a má i odhleňovací účinky. Pomůže vám i při nechutenství, zácpě, ale rovněž při cukrovce či žloutence. Listy k přípravě čaje se však používají pouze mladé čerstvé, a to v průběhu června.

Účinky na lidské zdraví

Ořešák královský nenosí své druhové jméno nadarmo. Jeho mladé listy, oplodí i zralé plody mají na lidské zdraví velmi pozitivní účinky. Patří mezi ně zejména:

 • silná schopnost čistit krev
 • snižuje hladinu cukru krvi
 • má odhleňovací schopnost
 • čistí střeva a žaludek
 • má antibakteriální a protizánětlivé účinky
 • pomáhá při gynekologických obtížích
 • snižuje tlak
 • pomáhá při nechutenství
 • podporuje růst a sílu vlasů
 • používá se při nadměrném pocení nohou
 • hojí obtížně hojící se rány
 • pomáhá při kožních onemocněních

Vlašské ořechy jsou v tomto období velmi probíraným tématem. O jejich uskladnění se více dozvíte v našem článku zde.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít