Malé množství masa při dně nevadí. Mnohem horší je pravidelné pití černého čaje

 Zdraví 
08. října 2017 13:03 / Kateřina Kofroňová
  3
📷
3 fotografie v galerii
Silná bolest palce u nohy je pro dnu typickým příznakem Shutterstock
Dna, neboli nemoc králů a vůbec bohatých lidí, je často spojována s dopřáváním si v jídle. Nejčastěji se objevuje u mužů, ale v poslední době není vzácná ani u žen. Prvním projevem bývá silný dnavý záchvat, který může být způsoben, mimo jiné, i nesprávným jídelníčkem.

Podstata onemocnění

Dna je vleklým onemocněním látkové výměny, o němž se mluví u člověka, který má zvýšenou hladinu kyseliny močové v krvi. Prvním příznakem, že se již u vás nemoc rozšířila, je právě zmiňovaný dnavý záchvat, který bývá vyvolán nezvyklou námahou, těžkým hojným jídlem, ale i operací, úrazem nebo třeba angínou. Dlouhou dobu však může být zvýšená hladina kyseliny močové v krvi jediným příznakem nemoci, tudíž o ní nemusíte ani vědět.

Možné příčiny dny

Základním předpokladem vzniku dny je právě vyšší přítomnost kyseliny močové v krvi, což ovšem může mít celou řadu příčin. U části pacientů je jejím zdrojem zvýšený příjem purinů potravou, nebo konzumace alkoholu. Může ji však vyvolat i například onemocnění ledvin, přítomnost nádoru v těle, ale její množství zvyšují i některé léky, jako například diuretika nebo salicyláty. Jistou roli hraje i genetika.

Jak poznáte, že máte dnu?

Znepokojit by vás měl první záchvat dny, při kterém je postižený kloub bolestivý, zduřelý a zarudlý. Nejčastěji se jedná o kořenový kloub na palci u nohy, ale postižen může být i kotník, loket, klouby na rukou, nebo koleno. Kloub oteče nejčastěji v noci, zrudne a stane se silně bolestivým.

Po odeznění záchvatu trvá zpravidla 6 – 12 měsíců, než se záchvat opakuje. Poté však může onemocnění přejít do stádia chronického, kdy jsou zánětlivé projevy přítomny nepřetržitě. Vznikají deformity kloubů a soli kyseliny močové se usazují v depozitech, které nazýváme tofy (například na ušních boltcích nebo nad lokty).

Zanedbání léčby může vést k invaliditě

Dnavý záchvat trvá většinou 4 – 7 dní, ovšem při léčbě ustupuje už po 36 hodinách. Minimum postižených má za celý život jen jeden záchvat. U většiny se časem opakují, a proto je nutné zahájit preventivní opatření. Pokud se nemoc dostane do chronické fáze, může dojít až k destrukci kloubů, zánětům žil, vyrážkám, svědění, vysokému tlaku, ledvinovým kolikám, ale i k trvalé invaliditě.

Jaká je prevence

Pokud víte o někom z rodiny, že dnou trpí, nechte si včas vyšetřit metabolismus, abyste předešli prvnímu záchvatu. Buďte střídmí v jídle, snažte se omezit počet purinů přijímaných stravou a vyhýbejte se alkoholu. Dobře působí i pohyb, který napomáhá k vylučování kyseliny močové z těla.

Zakázané a vhodné potraviny

Naprosto nevhodná jsou tato jídla:

kakao, brzlík, játra, ledvinky, mozeček a jiné vnitřnosti, srnčí, masové výtažky, silné masové polévky a omáčky, mladé maso, sardinky, ančovičky, krabi, raci nebo silný ruský čaj

Omezeně si můžete dopřát:

masa, drůbež, ryby, lusky, hrách, čočku, fazole, chřest, špenát, houby, ořechy, mandle

Vhodné potraviny:

zelenina, ovoce, kompoty, mléko, mléčné výrobky, sýry, vejce, obiloviny, koření (kmín, majoránka), bylinky (petrželová nať, pažitka, kopr), olej, máslo, rýže, těstoviny, jáhly

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Šok pro skalní fanoušky. Bono z U2 přiznal, že miluje ABBU a Bee Gees

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná