Vyléváte vodu ze zelí? Děláte chybu. Má neuvěřitelné vlastnosti

Málo lidí ví, že zelná voda má nesmírně blahodárné účinky na naše tělo
📷
Dalších 5 fotografií v galerii
 Zdraví 
07. října 2017 10:58 / Shutterstock
  76   6
Vyléváte před vařením kysaného zelí přebytečný nálev? Děláte velkou chybu. Málo lidí totiž ví, že tento nálev má nesmírně blahodárné účinky na naše tělo.

Někteří odborníci dokonce nazývají nálev z kysaného zelí za "supervodu", protože se už nejednou prokázaly její léčebné vlastnosti.

Proč je zelná voda tak přínosná?

Je nabitá vápníkem, hořčíkem, železem, fosforem, sírou, draslíkem, jódem a v neposlední řadě obsahuje vitaminy A, B1, B2, B6, C, K a kyselinu listovou. Dokonalá vitamínová bomba.

Jaké jsou výhody zelné vody?

  • Zelí a voda z něj se výborně hodí k detoxikaci organismu
  • Například po nejrůznějších oslavách, kde alkohol teče takříkajíc proudem, vám právě zelí a nálev z něj pomůže vyčistit trávicí systém a dodá tělu bohatství živin. Alkohol totiž ničí velké množství dobrých bakterií ve střevě, což může negativně ovlivnit schopnost organismu absorbovat důležité vitamíny a minerály. A tak nejen po veselém večírku, ale každodenně, doporučují odborníci vypít sklenici zelné vody každé ráno na lačný žaludek a postupně dávku zvýšit až na dvě sklenice.

  • Díky vysoké hladině fytonutrientů může zelná voda dokonce léčit žaludeční vředy. A dvanácterníkové vředy u pacientů, kteří jedli kysané zelí nebo pili nálev, zmizely mnohem rychleji. Odborníci se domnívají, že je to způsobeno tím, že samo zelí, ale i nálev, pomáhá posilovat odolnost žaludeční stěny.
  • Zelná voda se může konzumovat a používat i jako kosmetický přípravek, který vám pomůže zlepšit pleť díky množství fytochemikálií a antioxidantů. Pomáhá bojovat proti škodlivým volným radikálům, které mohou vést k vývoji kožních problémů, jako je akné a černé tečky. Může také pomoci zlepšit hydrataci pokožky a zabránit tak jejímu předčasnému stárnutí. Vypijte sklenici zelné vody každý den nebo si zelí přikládejte na obličej jako masku. Uvidíte úžasné výsledky.
  • Chcete-li potlačit pigmentové skvrny, můžete si ze zelné vody vytvořit vlastní velmi efektivní masku na obličej. Jednoduše přidejte lžíci medu a špetku kurkumy na přibližně jednu čtvrtinu šálku zelné vody. Poté přidejte jen trochu rýžové mouky a promíchejte, až vznikne pasta. Nechte pastu odstát asi 10 minut a pak pomocí vatového tamponu naneste na skvrny a nechte působit cca 30 minut. Následně pokožku opláchněte vodou, osušte a naneste hydratační krém.

Jak vidíte kysané, ale i hlávkové zelí, není pouze obyčejná zelenina. Je to nejlevnější a zároveň nejúčinnější léčivá zelenina, která roste skoro sama i tam, kde její choulostivější příbuzní selhávají. Dodá vám dávku vitamínu C k přežití celé zimy. Platilo to před sto lety a platí i dnes. O tom, jak posílit imunitu před nadcházející zimou, si přečtěte v našem dalším článku.

Jitka Jahodová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Dům a zahrada

Pokud si chcete pořídit štěňátko, nejprve si promyslete důležité faktory

Bydlení

Pokojové rostliny, které vám pomohou zajistit klidný a kvalitní spánek

Zavřít reklamu