Zdravé pracovní návyky je třeba u dětí pěstovat odmala

V dětech je třeba pěstovat pracovní návyky od útlého dětství.
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
04. října 2017 12:09 / Shutterstock
  4   0
Pracovní návyky je dobré u dětí pěstovat odmala. Není potřeba děti hned do něčeho nutit, ale důslednost je rozhodně na místě. Vůle se u dětí začíná rozvíjet už kolem třetího roku věku. Už v této době tak mohou rodiče své ratolesti pomalu a jistě vést k pracovním návykům. Pokud si dítě zvykne to, že má nějaké povinnosti, bude v budoucnu podstatně lépe zvládat nejrůznější překážky, v životě i ve škole.

Pracovní návyky mohou mít nejrůznější podobu a je vždy potřeba volit činnosti podle věku a schopnosti dítěte. To, že vedete své ratolesti například k úklidu hraček nebo později třeba k ustýlání postele či pořádku v osobních věcech, se vám i vašemu potomkovi jednou vrchovatě zúročí.

Jak na to

V prvé řadě začněte své děti vést k pracovním návykům od útlého věku. Berte ohled i na zájmy dítěte. Vše mu vždy ukažte a pak jej nechte, aby si "práci" vyzkoušelo samo. Zpočátku je dobré dítěti pomáhat. Osvědčilo se také využívat prvků hry a hodně důležité je dítě motivovat. Postupem času dovednosti rozvíjejte – s přibývajícími roky a schopnostmi přidávejte další činnosti, zapojujte dítě do domácích a dalších prací a hlavně u něj rozvíjejte samostatnost. Klíčem k úspěchu je důslednost.

Pevná vůle je základ

Vůle nepřichází sama. Rodiče však mají možnost pomoci svým dětem ji vytvořit a upevnit. Snad žádnou činnost dítě nezvládne napoprvé a typickou reakcí bývá nechuť v úkolu pokračovat. Pomožte dítěti úkol zvládnout, vysvětlete mu, jak postupovat a v žádném případě nedovolte dítěti rezignovat.

Dalším častým problémem u dětí bývá to, že než dokončí třeba při tvoření jednu činnost, už odbíhají k druhé, aniž by si po sobě uklidily materiál. Veďte ho k důslednosti a vysvětlete mu, že nejdříve musí ukončit jednu věc a pak může přejít k druhé. Vyžaduje to ale opět důslednost a notnou dávku trpělivosti.

Příklady táhnou

I když je vhodné dítě učit samostatnosti, nic se nemá přehánět. Není úplně nejlepší dát například dítěti hromadu pastelek a ať si kreslí. Děti rády napodobují a je proto dobré sednout si ke stolu s ním, nakreslit mu třeba předlohu a alespoň pár minut se mu intenzivně věnovat. Za vaší aktivní účasti se dítě mentálně rozvíjí a osvojuje si zdravé pracovní a učební návyky. Navíc dítě se nejlépe bude učit hrou. Nemá tak pocit, že něco musí, ale zapojí se do činnosti s chutí a nadšením. Ani při hře však nezapomeňte, že je třeba danou činnost ukončit a uklidit věci zpět na své místo.

 

Co by dítě mělo postupně zvládnout

Je jisté, že některé činnosti se dítě naučí dříve, jiné později. K základním činnostem, které by mělo postupně zvládnout, zejména patří:

 • úklid hraček
 • oblékání
 • uklízet po sobě ze stolu
 • ustlání postele
 • zavazování tkaniček
 • udržovat pořádek ve svých věcech – nejen školních, ale i ve skříni s oblečením, s hračkami, na stole a podobně
 • úklid dětského pokoje, zalití květin
 • psaní úkolů
 • příprava aktovky a dalších školních potřeb
 • příprava do školy
 • péče o domácí zvíře
 • další pomoc v domácnosti – nákup, běžný úklid, mytí nádobí, praní a žehlení oblečení, čištění bot, třídění a vynášení odpadků a podobně

Žádný extrém není dobrý

Někteří rodiče neúkolují své děti vůbec, další je zase mají tendenci přetěžovat množstvím kroužků. Žádný extrém ale není dobrý. Dítě by nemělo být přetěžováno a mělo by mít dost času si jen tak hrát, na druhou stranu se ale potom musí přizpůsobovat pracovnímu režimu v kolektivním zařízení a má s tím často potíže. Přitom jde především o to dítě k činnosti správně motivovat, nemusí jít vůbec o nátlak, ale o přitáhnutí k zajímavé práci a vyčlenění si našeho času jen pro něj.

📷
3
fotografie
Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Na horách nemusíte pouze lyžovat. V kraji seriálu Doktor Martin vás čeká spousta zábavy

Dům a zahrada

Triky v péči o pokojové rostliny, které jste ještě nevyzkoušeli

Bydlení

Vybíráte stojan na stromeček? Ne každý se hodí pro všechny

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn