Zbavte se obtížného nadýmání

 Zdraví 
03. října 2017 11:11 / Bronislava Silná
  1
📷
1 fotografie v galerii
Nadýmání umí člověka zle potrápit. Shutterstock
Jednou z nejčastějších potíží, kvůli které si lidé kupují různé přípravky je nadýmání. Přitom není až takový problém se nadýmání zbavit.

Příčiny nafouklého břicha

Příčin je samozřejmě mnoho a některé mohou být i závažné. Je jasné, že pokud nefungují dobře vnitřní orgány, máme potíže a necítíme se dobře. Nejčastěji jde o žlučník a játra. Většina lidí má ale potíže s nadýmáním z docela prostého důvodu. Jíme nevhodnou stravu a jíme jí hodně.

Co mohu udělat z hlediska jídelníčku

Není ani třeba vyřadit všechny pokrmy, které mají tendenci vás nadýmat, protože s těmi není až tak velký problém. Na luštěniny si totiž zvyknete, stejně jako na různou syrovou zeleninu. Abyste se zbavili nadýmání, které vám dělá opravdu špatně, musíte přijít na to, která potravina vám způsobuje vlastně jakousi alergickou reakci. Nemusíte být totiž alergičtí v klasickém slova smyslu, ale existují potraviny, na které extrémně špatně reagujete. Obecně pak pomáhá, pokud přestanete jíst sladké, protože cukr tvoří živnou půdu pro různé patogeny, které se mohou ve střevech množit. Také stojí za pokus přidat potraviny, které obsahují různé laktobacily a vůbec všechno, co podporuje střevní mikroflóru. Naopak omezte alkohol. Obzvlášť se vyvarujte většímu množství alkoholu na lačno.

Nepřejídejte se

Naprosto klíčové ale je, abyste se nepřejídali a abyste jedli v klidu a pomalu. Když při jídle spěcháte, spolykáte spoustu vzduchu a také tím, že řádně nerozkoušete potravu, nepomáháte svému trávení. Velké kusy nestačí natrávit ani žaludek, a jakmile tato pohroma přejde do střev, je jasné, že vám nebude dobře.

Co mohu ještě udělat

Velkou pomocí může být pohyb. Choďte pravidelně běhat, cvičte doma, buďte v pohybu. Bude vám určitě lépe. Pijte mátový, heřmánkový nebo šalvějový čaj. Používejte oregano, kmín a další vhodné koření. Pamatujte, že mnoho zažívacích potíží má kořen v naší psychice, takže si dejte občas odpočinek a relaxaci. Svými potížemi se nestresujte, choďte na pravidelné kontroly k lékaři a sami hledejte, co vám pomáhá.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Dům a zahrada

Přehled psích plemen, která mají na svědomí nejvíce pokousání lidí