Čím nahradit máslo při pečení ale i na chlebu?

 Recepty 
06. října 2017 10:10 / Kateřina Kofroňová
  16
📷
5 fotografií v galerii
Máslová krize nutí lidi začít přemýšlet jinak a hledat alternativy. Shutterstock
Obyčejné máslo, které ještě donedávna každý považoval spíš za základní surovinu, která je v lednici vždy přítomna, je v dnešní době spíš luxusem. Máslo si v nezměněném množství může kupovat jen málokdo, ale naše stravovací návyky ho vyžadují. Místo strádání ho můžete zkusit nahradit.

Změna navíc nemusí vést vždy k horšímu. Máslo obsahuje většinou pouze nasycené tuky, což ve velké míře našemu tělu vůbec neprospívá. Naštěstí však existují alternativy, kterými můžete máslo nahradit a pochutnáte si zrovna tak. Nejlépe to jde při pečení, tam je variant opravdu hodně.

Řecký jogurt není jen na snídani

Pokud jste se rozhodli péct svůj oblíbený koláč, chléb, nebo pečivo, nezoufejte nad nedostatkem másla. Jednoduše nahraďte předepsanou dávku másla polovičním množstvím jogurtu a bez obav strčte do trouby. Pečivu to nijak neuškodí a koneckonců ani vám ne. Místo tuku totiž obohatíte recept o pořádnou dávku bílkovin a celkově bude pečivo šťavnatější.

Olivový nebo jiný olej

Většina lidí používá olej pouze na smažení, nebo v případě olivového oleje do salátů. Můžete s ním však skvěle nahradit i máslo v bábovkách, koláčích, ale i při přípravě omáček na těstoviny. Množství másla se ovšem nerovná množství použitého oleje – toho dejte vždy o čtvrtinu méně. V případě chuťově výrazných olejů, jako například kokosového či avokádového, použijte vždy jen čtvrtinu tohoto oleje a zbytek doplňte právě olivovým, slunečnicovým, nebo řepkovým.

Jablka nejen jako náplň do štrůdlu

Chcete-li mít pečivo šťavnaté, ale nemáte možnost přidat do receptu máslo, a nebo si jen hlídáte kalorie, nesnášíte dobře laktózu nebo nejíte živočišné produkty, sáhněte po jablečném pyré. Jablka buď nastrouhejte na struhadle, nebo je rozmixujte a ve stejném množství přidejte do těsta.

Sláva dýňové sezóně

Na podzim se také hodí využít dýňové sezóny, jelikož pyré z upečené dýně se skvěle hodí jako náhražka másla do koláčů nebo jiného sladkého pečení. Dýni nakrájejte na plátky, upečte a po vychladnutí rozmixujte. Místo másla pak použijte tři čtvrtě dávky pyré, kterým navíc dodáte do pečiva spoustu vitaminů, draslík a vlákninu.

Avokádo na chleba i do koláče

Čím jiným zásobovat tělo potřebnou vlákninou, vitaminem E, draslíkem a kvalitními rostlinnými tuky a navíc se vyhnout máslu v receptu? Jedině avokádem. Má navíc tu výhodu, že jej můžete použít jak při pečení, tak za syrova. Zkuste si někdy namačkané zralé avokádo namazat na opečený toast, lehce osolit a opepřit - je to lahůdka. Když nahradíte máslo stejnou dávkou rozmačkaného avokáda, připravíte tak ty nejlepší brownies.

Na čerstvý chléb pomazánku

Máslo je máslo, o tom není pochyb. Pro svou peněženku i zdraví však uděláte mnoho, když si místo něj budete na chleba každý den mazat různé variace tvarohových pomazánek, které si doma vyrobíte. Vynikající je pažitková, šunková, nebo ta s jarní cibulkou.

A co pod marmeládu na chleba?

Máte rádi chleba s máslem a marmeládou? Zkuste něco jiného. Opečte toast a ještě teplý ho namažte arašídovým máslem, potřete zlehka ostrou marmeládou a vaše ústa budou v sedmém nebi. Zkuste i jiná oříšková másla, jako například máslo z vlašských nebo lískových ořechů. Vynikající je také mandlové máslo s kousky mandlí. Na vrch položte plátky banánů, jahod nebo fíků a zdravá a chutná svačina je na stole.

A jak vy nahrazujete máslo? Co si mažete na chleba a co používáte při pečení?

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Vodu z rýže byste neměli vylévat do odpadu. Důvod vás možná překvapí

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít