Homeopatie – placebo nebo účinný lék?

Homeopatické globule jsou obvykle na bázi cukru. Kuličky se nechávají rozpouštět v ústech.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
13. října 2017 09:06 / Shutterstock
  3   1
Už dlouhá léta se vede diskuse o účincích homeopatie. Jedni ji nadšeně doporučují a jiní zase zatracují jako nevědeckou metodu. Co by měl vědět člověk, který se rozhoduje pro nebo proti? Máme informace.

Kde se vzala homeopatie

Homeopatie jako léčebná metoda má svůj kořen u Paracelsa, ale první, kdo se jí seriózně věnoval a je tak otcem zakladatelem je německý lékař Samuel Hahnemann. Ten položil základy homeopatie v roce 1810. Od té doby homeopatie existuje vedle klasické medicíny a je v některých zemích a v některých dobách tolerována.

Existují také různé přístupy k tomu, kdo smí homeopatii provozovat. V Itálii to smí být jen lékaři, ve Švédsku mají naopak lékaři homeopatii zakázánu. Ve Švýcarsku proplácí homeopatickou léčbu dokonce zdravotní pojišťovny.

Jaký je princip

Principem homeopatie je podávání silně zředěného přípravku, který by v neředěné podobě vyvolal příznaky podobné těm, které se mají léčit. Funguje zde tedy princip léčení podobného podobným. Hahnemann experimentoval sám na sobě s různými jedy, aby objevil všelijaké příznaky, které vyvolávají. Pak tyto jedy a další látky ředil a zjišťoval jejich účinky. Ředění je u homeopatie velmi vysoké. V mnoha případech tak vysoké, že v léku nemůže zůstat žádná molekula původní látky. Podle názoru homeopatů je zde přítomen energetický otisk, který zajistí předání příslušné informace organismu, který na ni zareaguje.

Homeopatie se obvykle nesoustředí jen na řešení jednotlivých příznaků, ale hledá tzv. konstituční lék, což je lék, který pro daného člověka představuje řešení mnoha problémů. Pokud je konstituční lék úspěšně nalezen, dochází k harmonizaci celého organismu a člověk se zbavuje mnoha chronických nemocí a různých psychických obtíží. Pochopitelně existuje i homeopatická léčba, která je cílená na určité problémy. Řešit lze ledacos, ale sami homeopati vnímají limitaci svých možností.

Obvykle neslibují svým pacientům vyléčení nádorů či nápravu neurodegenerativních nemocí. Slibují spíš stimulaci imunity a řešení všelijakých problémů, které klasické medicíně odolávají.

Co znamená označení za názvem

Za názvem léku, který odpovídá obvykle latinskému názvu účinné látky, která vstupuje do ředění je obvykle číslo a písmena CH. Čím vyšší je číslo, tím více je homeopatikum naředěné a tím víc je potencované. Písmena CH znamenají způsob ředění. Tato dvojice se nečte jako české „ch“, ale „cé há“. Jedná se o centimální ředění podle Hahnemanna. Písmena DH značí ředění decimální.

Placebo nebo lék?

Od roku 2005 nechce mít naše lékařská komora s homeopatií nic společného. Homeopatie je nahlížena jako nevědecká metoda. Homeopatické léky lze zakoupit v lékárnách, ale nikdo nesmí tvrdit, že se jedná o lék. Odpůrci homeopatie tvrdí, že jde jen o placebo efekt.

Homeopaté protiargumentují tím, že mají úspěchy i v léčbě pacientů, kteří vůbec netuší, co jim je podáváno. Mají na mysli děti, postižené lidi a další pacienty, kteří nemají schopnost o věcech přemýšlet a nemohou být tudíž ovlivněni tím, že je jim podáván určitý lék. Bohužel studie, které se prováděly přímo nepotvrdily účinnost homeopatie. Na druhou stranu je známý fakt, že i lékaři využívají svého vlivu na pacienta. Obvykle když lékař řekne, že se například hnisající rána do dvou týdnů zahojí, tak se tak stane, ačkoliv by mohla hnisat klidně čtyři týdny. Psychický vliv na léčení totiž nelze podceňovat.

Pokud tedy dojde k vyléčení homeopatickými přípravky, je to stejný úspěch, jako u kterékoliv jiné léčebné metody. Jisté je jen to, že na rozdíl od klasické medicíny, homeopatické přípravky vám rozhodně nemohou poškodit zdraví.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Pro bohatou úrodu okurek přidejte do zálivky obyčejný cukr

Bydlení

Nápady, jak vybavit dětský pokoj malému školákovi předtím, než začne nový školní rok

Zavřít reklamu