Senná rýma vás může potrápit i v létě! Jak se proti ní nejúčinněji bránit?

Kýchání, smrkání, svědění nosu a očí - to vše dokáže zkazit celé léto. Co dělat, když ani léky nepomáhají?
 Zdraví 
05. srpna 2017 07:37 / Shutterstock
  1   1
Mohli byste si myslet, že senná rýma se projevuje především na jaře, kdy začíná příroda ožívat a všude kolem všechno kvete. Vrchol pylové sezóny je ještě o pár týdnů později, tedy kolem června, ale klid od senné rýmy nebudete mít ani v létě. Jak ji poznat a jak se proti ní bránit?

Nejlepší kamarád kapesník

Jste si jisti, že jste nepřišli do kontaktu s žádnou nakaženou osobu, neprostydli jste a i tak máte stále v ruce kapesník a utíráte si nos? Velmi pravděpodobně máte alergickou rýmu. Senná rýma je nejrozšířenější alergií vůbec a jen u nás jí trpí asi 5 % obyvatelstva.

Jak poznat sennou rýmu

S největší pravděpodobností vše začne nenadálým kýcháním. Jakmile alergen podráždí sliznici nosu, okamžitě začnete kýchat a to i několikrát po sobě. Může se přidat i svědění v dutině ústní, svědění uší, a jelikož postižená sliznice nosohltanu produkuje zvýšené množství tekutého hlenu, začne vám nepřetržitě téci z nosu. Chcete smrkat, nos máte opuchlý, ale rýma je jen vodnatá a nos je vlastně často prázdný. Pokud je nos ucpaný, přidávají se i bolesti hlavy. Alergici také mají často zarudlé oči, které pálí a nadměrně slzí.

Co nás v létě může trápit

Na jaře sice kvetou všechny stromy, ale v létě je vystřídají louky, některé z nich se i sečou, při sušení sena se víří prachy a pyl, sečou se trávníky. Později se také při sklizni obilí víří okolo kombajnů oblaka prachu s částečkami obilí. Potrápit nás ale mohou i některé stromy, trávy a plevele. „Sennou rýmu“ ale můžete chytit i na konci léta nebo na podzim, kdy nastupují plísně. Ty jsou schované na povrchu shnilého dřeva nebo ovoce, ale i na opadaném listí.

Jak se alergii vyhnout

Základem prevence je hlavně se kontaktu s alergeny co nejvíce vyhnout. V nejrizikovějším období, tedy především na začátku léta, se doporučuje vyhnout se pobytu v přírodě, a to hlavně k večeru. Sluneční brýle zabrání vniknutí pylu do očí a každodenní sprcha smyje z vlasů a těla drobné částečky, které by vás mohly zbytečně dráždit.

Jistější metodou jsou léky na prevenci senné rýmy, tedy antialergika, která se užívají po celou sezónu a chrání vás tak před nepříjemnými projevy alergie. Další možností jsou léky na odstranění zduření sliznic, které pomohou uvolnit ucpaný nos. Většinou se jedná o spreje a nosní kapky, které ovšem bohužel neúčinkují dlouho a neléčí příčinu, jen příznaky. Mnohem účinnější jsou antihistaminika, která zabraňují vzniku alergické reakce.

Vakcinace jako prevence

Mezi známou a účinnou prevenci patří v dnešní době i vakcinace, kdy alergik dostane sérii vpichů s účinnými látkami, které ho ochrání celou sezónu. Jedná se o jediný druh léčby, který postihuje jádro nemoci a ne jen jejích příznaků. Musí se s ní však začít včas, a to až rok, ale minimálně půl před začátkem pylové sezony.

Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu