Studená voda prozradí i to, co nechcete vědět. Do 30 sekund zjistíte, jak jste na tom se zdravím

 Zdraví 
02. srpna 2017 10:05 / Monika Thomsonová
  1
📷
2 fotografie v galerii
Udělejte si lehký test. Budte překvapeni, co všechno vám prozradí Shutterstock
Preventivní prohlídky u mnohých vzbuzují strach. Proto se jim obloukem vyhýbají, i když by měly být vlastně samozřejmostí. Jenže, málokdo rád chodí do ambulance.

Jednou z možností, jak se dozvědět něco o svém zdravotním stavu je následující test. Prostřednictvím studené vody se dozvíte, zda jste zdraví!

Jak na to?

Postup je jednoduchý. Nalijte do nádoby velmi, ale opravdu velmi ledovou vodu. Následně do ní namočte konečky prstů po dobu nejméně 30 sekund. Prsty vytáhněte a prohlédněte si jejich barvu. Jsou bílé nebo zbarvené do modra? Potom máte s největší pravděpodobností problémy s krevním oběhem! Co je příčinou? Fenomén starý 150 let.

Poprvé tento projev popsal Maurice Raynaud už v roce 1862 a nemoc po něm získala i jméno: Raynaudův fenomén či také syndrom. Příznaky procházejí třemi stádii.

V první fázi se tepénky ve všech prstech kromě palce stáhnou, takže ruka nápadně zbledne, prsty posléze modrají až do barvy fialové.
Stažení tepének zpomalí proud krve a nedostatek kyslíku v ní vede ke změně krevního barviva. Po nějaké době se cévky znovu roztáhnou, proud krve se zrychlí, prsty zčervenají. Popsaná změna barvy konečků vašich prstů může být projevem některých onemocnění.

Popisovaný Raynaudův syndrom může být buď primární, nebo sekundární. V prvním případě jde fakticky „jen“ o projev nepřiměřené reakce cév horních, případně i dolních končetin a mimo zvýšené reaktivity cévek na rukou či nohou pacient nemá další závažné chronické problémy.

Medicína však popisuje i sekundární Raynaudův syndrom, kdy se již jedná o vážnější onemocnění organismu a vyšší reaktivita cévek na rukou či nohou jej pouze avizuje. S primárním syndromem ho spojuje jen zblednutí a změna barvy prstů. Jde však o stav mnohem závažnější a o projev jiné choroby – například zúžení arterií, útlak tepny, polyartritidu, syndrom karpálního tunelu, roztroušenou sklerózu, intoxikaci těžkými kovy, některá autoimunitní onemocnění, hematologické choroby a mnohé další.

Nepodceňujte návštěvu lékaře

Tento jednoduchý test pochopitelně nenahradí lékařskou prohlídku. Může však o vašem zdravotním stavu leccos napovědět. Pokud tedy po jeho provedení máte podezření, že s vámi není něco v pořádku, rozhodně vyhledejte odborníka. Jde přece o vaše zdraví!

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu