Víte, jak skladovat mouku?

 Ostatní 
30. července 2017 20:50 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Ponechávat mouku v původním obalu není dobrý nápad. Shutterstock
Mouku nikdy nenakupujte do zásoby.

Mouka je surovina, která je velice potřebná k přípravě nejrůznějších pokrmů, ale i sladkého nebo slaného pečiva. Její vlastnosti mohou výrazně ovlivnit konečné vlastnosti výrobku.
Záleží tedy na tom, jak o mouku pečujeme, jak ji skladujeme, nebo jak ji připravujeme před samotným použitím.

Čím déle budete mouku skladovat, tím více vlhkosti ztrácí, snadněji zatuchne a dokonce může změnit i chuť. Delší doba uskladnění může nemile ovlivnit i provedení některých receptů, jelikož déle skladovaná mouka potřebuje přijmout více tekutiny než mouka čerstvá!!! Budete-li však potraviny skladovat tím správným způsobem, lze jejich životnost několikanásobně prodloužit.

Moukám bude nejlépe v tmavé a suché spíži. Díky tmavému prostředí, by měly i pomaleji žluknout. Rovněž si dejte pozor, aby ve spíži nebyl úplně omezen přístup vzduchu a zapomeňte na skladování mouky v blízkosti výrazných pachů, jelikož je velice snadno přejímá. 

Mouku lze skladovat neotevřenou v původním obalu až několik měsíců.

Celozrnné mouky mají většinou kratší trvanlivost (kolem 6 měsíců).

Nejpoužívanější mouky u českých žen (pšeničná hladká, polohrubá či hrubá) lze doma skladovat až 9 měsíců.

Ať již budete skladovat jakýkoliv druh mouky, dejte si pozor na to, aby obal nebyl někde protržený. Mouka pak rychleji navlhne a snadněji ji mohou napadnout mouční nepřátelé.

Po otevření je nejvhodnější ji přesypat do plátěných sáčků jako v dávných dobách. Nemáte-li je, postačí i dobře uzavíratelné dózy. Ty jsou většinou průhledné, díky čemuž můžete zaznamenat každou nežádoucí změnu či příměs.

Najdete-li v mouce nějaké živočišné škůdce, je lepší ji celou vyhodit.

Před každým použitím je vhodné mouku důkladně prosít. Nejen že vaše výrobky budou chutnější, ale můžete se vyhnout nepříjemným příměsím či nečistotám ve vašem kuchařském či pekařském umění.

Na trhu je dnes k dostání spousta plastových obalů různých tvarů a velikostí a jsou určeny právě pro uskladnění mouky. Jsou pevné, dobře uzavíratelné a většinou průhledné, takže je vidět každá nežádoucí příměs v nich. V domácnostech by tak neměly chybět. Jednak se lépe skladují v regálech malých spíží, jednak jsou lehce omyvatelné. Pokud je obsah spotřebován, lze tak nádoby lépe udržovat v čistotě.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Michal David otevřeně o největších hitech, Gottovi i o tom, co mu pomohlo po ztrátě malé dcery

Styl

Jak odhalit první příznaky sezonní afektivní poruchy. Někdy tento zimní stav může být opravdu vážný

Dům a zahrada

Zimní tip, jak načechrat a vyčistit koberec. Sníh to dokáže a vrátí mu i barvy

Zavřít reklamu