Chete žít déle a šťastněji? Vstupte do manželství, radí vědci

 Vztahy 
29. července 2017 09:37 / Marie Popelková
  0
📷
3 fotografie v galerii
Manželství mužům i ženám prospívá. Dokazují to vědecké průzkumy. Shutterstock
Lidé žijící v manželství jsou obvykle zdravější a v životě spokojenější než ostatní. Podle výzkumu Sociologického ústavu Akademie věd ČR se ženatí muži a vdané ženy dožívají téměř o 10 let déle než lidé svobodní, konzumují i méně alkoholu a trpí méně často depresemi.

Na druhou stranu rozdíly mezi rodiči a bezdětnými tak jednoznačné nejsou. To, nakolik jsou rodiče spokojeni, souvisí s počtem dětí, jejich věkem, ale i rodinným stavem rodiče.

Děti na jednu stranu dávají člověku smysl života, ale řada rodičů čelí vyčerpání a většímu stresu, zjistili vědci. Obecně nejméně spokojené a více nemocné jsou matky samoživitelky. Jediné, v čem mají lidé žijící v manželství horší výsledky, je nadváha.

Na začátku 60. let prodlužovalo manželství život o zhruba tři roky, v 90. letech ale měli ženatí muži naději, že budou žít o více než devět let déle než svobodní. Od té doby ale rozdíly v dožitém věku stagnují a rozhodně se dále neprohlubují. Aktuálně ženatí muži žijí o devět let déle než svobodní a vdané ženy si na rozdíl od svých svobodných protějšků užívají v průměru o osm let delšího života. Důvody delšího života prý spočívají především v sociální a emoční opoře a finanční solidaritě, která mezi párově žijícími jedinci funguje.

Obecně mají lidé žijící v páru výhodu téměř ve všech oblastech týkajících se zdraví. Pokud vdané ženy a ženatí muži onemocní, mají větší šanci na přežití a uzdravení. Méně často trpí depresemi a dalšími psychickými obtížemi a méně často podléhají závislosti na alkoholu a drogách. Lidé žijící v manželství si ale musejí více hlídat váhu - na rozdíl od svobodných totiž více inklinují k tloustnutí.

Vědecké studie také prokázaly, že ženatí muži mají více sexu. Podle Kinsey Institutu například až 23 procent všech svobodných mužů fungují i rok bez sexu, zatímco to samé prožívá jen jedno procento ženáčů. Sex dvakrát až třikrát týdně si dopřává 19 procent svobodných a až 36 procent ženáčů. Podle odborníků to má jasné vysvětlení. Zatímco svobodní muži tráví čas hledáním nové partnerky, ženáči tento čas tráví sexem s manželkami.

Data také ukázala, že bezdětné ženy pijí více než matky, překvapivě ale největší spotřebu alkoholu ukázala u mužů, kteří žijí v nesezdaném páru. Samoživitelky pak častěji trpí depresemi a jsou méně spokojeny se životem.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Jurského parku, Sam Neill, odhalil, že trpěl rakovinou: Těší mě, že jsem naživu, říká

Styl

V boji proti vráskám a ochablé stárnoucí pokožce, vsaďte na mikrojehličkovou terapii. Stimuluje tvorbu...

Tech

Největší nukleární ponorky světa: Ruské Akuly a Boreje