Nejčastější důvody rozchodu

Dost často se po rozchodu ještě dlouhou dobu vrtáme v tom, proč to všechno vlastně skončilo.
 Vztahy 
09. srpna 2017 20:15 / Shutterstock
  11   4
Po pár týdnech či měsících odezní největší zamilovanost a na novém partnerovi nám začne ledasco vadit. Co nás štve nejvíc?

V současné době se rozvádí každé druhé manželství a počet rozchodů je přirozeně ještě vyšší. Víte, v jakých situacích se lidé nejčastěji rozchází a kdy vám hrozí největší riziko, že dostanete kopačky?

Nevěra

Fenomén, který vládne světu, je bohužel nejčastějším důvodem k rozpadu vztahu. Přestože jsme už otupělí a dost často před nějakou tou nevěrou zavřeme oči, stále si drží první místo v kategorii zabijáci vztahu.

Záchvaty nálad

Nezáleží na tom, jestli se jedná o záchvat vzteku, sebelítosti, pocit neschopnosti nebo regulérní hysterák. Všechno může popadnout jak ženu, tak muže. Výsledek je, že doma se pár dní doslova nedá dýchat a kolem „vybuchlého“ partnera chodíte raději jen po špičkách. Říkáte si, že vlastně o nic nejde? Jde! Jednou vám totiž dojde trpělivost a rozejdete se.

Snaha o převýchovu

Dalším důvodem k rozchodu je pochopitelnější a předpokládatelnější. Je jím totiž snaha jednoho z partnerů předělat toho druhého. Neustálé výtky a snahu o převychování a předělání toho druhého vnímala většina dotázaných jako signál: Nejsi pro mě dost dobrý/á. To pro většinu lidí představuje dostatečný důvod k rozchodu. Navíc v nich snaha o změnu toho druhého vyvolává vztek a podrážděnost. 

Přílišná žárlivost

Na třetím místě hitparády rozchodů se umístila přílišná žárlivost, která otravuje celý vztah. Podezíravost, nerespektování soukromí a špehování uváděli dotázaní respondenti jako třetí nejčastější důvod, který je vedl k přerušení vztahu. Za nadměrnou žárlivost potom označovali takovou, která se negativně odrážela na funkčnosti vztahu.

Peníze

Ať jste je na začátku vztahu vyřešili jakkoli geniálně, nic netrvá věčně. Peníze jsou totiž jedním z nejčastějších důvodů rozchodu. V manželství sdílíte kromě majetku i dluhy. Pokud se jeden z manželů zadlužuje, druhý se pochopitelně nechce nechat stáhnout. Ale pozor, částečné sdílení majetku a dluhů máte i v případě, že dlouhodobě žijete ve společné domácnosti!

Děti

Potomci dokáží pár ve většině případů stmelit. Pokud je ale dítě neplánované nebo pokud budoucí rodiče podcenili přípravu, nastává problém. Pocházíte z úplně jiných poměrů? Kolem dětí pak nastávají spory o výchovu, rozdělení povinností i určování pravidel, podle kterých by vaše děti měly žít. Promluvte si o tom ještě před narozením svého potomka. Všechny sporné body si nejprve důkladně vyjasněte!

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Dům a zahrada

Ochraňte rostliny před mšicemi. Zlikvidujte škůdce přírodní cestou

Bydlení

Sloní noha je netradiční a téměř nezničitelná pokojovka, která nevyžaduje prakticky žádnou péči

Zavřít reklamu