Udělejte něco pro zdraví: Začněte běhat!

 Zdraví 
06. srpna 2017 18:16 / Bronislava Silná
  0
📷
1 fotografie v galerii
Než poběžíte první závod budete muset tvrdě trénovat. Snaha stojí za to. Shutterstock
Běh je pro zdraví neobyčejně prospěšný pohyb. Není ale dobré začít běhat bez rozmyslu. Máme několik dobrých tipů, aby se pro vás běh stal radostí.

Proč běh

Běh spotřebovává zhruba dvojnásobek energie ve srovnání s ostrou chůzí. Vzhledem k tomu, že určitou vzdálenost rychleji uběhnete, než ujdete, vyplývá z toho, že za jednotku času spotřebujete třikrát až čtyřikrát více energie. Navíc při běhu zapojujete i jiné svaly, takže lépe procvičíte své tělo. Při běhu se rychleji zvýší tep, což opět zintenzivní váš tréning.

Na co si dát pozor

Běhat by neměli začínat lidé velmi obézní, protože by si mohli snadno poškodit klouby. V těchto případech doporučujeme jednoznačně nejprve nízkosacharidovou dietu a teprve po váhové redukci je vhodné začít běhat. Konzultaci s lékařem potřebují také všichni, kdo mají nemocné srdce, astma, jiné plicní onemocnění, případně problémy pohybového aparátu. Při běhání nikdy nepřepínejte své možnosti.

Jak začít

Běh můžete provozovat prakticky všude a za jakéhokoliv počasí. Pro začátečníky je lepší běhat za sucha a při večerním chládku. Potřebujete nějaké příjemné a volné oblečení. Nemusí to být zrovna nic speciálního. Podstatné jsou ale boty. Měly by být lehké a určené na běh.

Nestanovujte si nesmyslné cíle, ale začněte krátkým během, který bude v pomalém tempu. Uběhněte jen tolik, kolik vám vaše síly dovolí. I zcela netrénovaný jedinec bývá při velké motivaci schopen uběhnout i několik kilometrů, jestliže je tempo jen o málo rychlejší než chůze. Jestliže se budete cítit přetíženi, můžete přejít kdykoliv do chůze. Ale i kdybyste na začátek uběhli jen dvě stě metrů, důležitá je pravidelnost. Běhejte každý den či přinejmenším čtyřikrát týdně a postupně dávku zvyšujte. Během měsíce uvidíte obrovské pokroky, které vás překvapí.

Obvyklá doporučení kombinují rychlou chůzi s během, kdy se průběžně snižuje dávka chůze a navyšuje dávka běhu. Původní kombinace sedmi minut chůze a jedné minuty běhu se na konci druhého měsíce přetaví do zhruba deseti až patnácti minut běhu. Pokud se budete cítit dobře, lze dávku dále zvyšovat.

V čem běh propívá

Při běhu dochází vedle spalování kalorií také k dobrému prokrvení organismu, k nastartování metabolismu a k výraznému zlepšení zdravotního stavu. Nejen že se budete cítit lépe vzhledem k vyplavenému hormonu štěstí, ale reálně se zlepší vaše srdeční činnost, celková výkonnost, imunita, hladina krevního cukru a mnoho dalších parametrů.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Stav Bruce Willise se údajně zhoršuje: Jeho chování je nevyzpytatelné a agresivní

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Rusko vzkřísilo muzejní obrněné transportéry BTR-50P. Jejich bojeschopnost je ale pochybná