Prospívá káva našemu zdraví nebo škodí?

 Zdraví 
05. srpna 2017 14:57 / Bronislava Silná
  6
📷
1 fotografie v galerii
Kvalitní káva v rozumném množství neškodí. Shutterstock
Otázku po prospěšnosti nebo škodlivosti kávy si čas od času klade každý, kdo kávu pije. Ve hře je několik faktorů. Máme zajímavé informace.

Každý reagujeme jinak

První věc, kterou je třeba pochopit je ta, že ne všichni reagujeme na kávu stejně. Jsou osoby velmi vnímavé na její působení, které po vypití jediného šálku buď nespí, nebo mají jiné zdravotní obtíže. A jsou osoby, které vypijí klidně šest káv, a nic to s nimi neudělá.

Ne každá káva je stejná

Zdálo by se to zcela jasné. Přesto není jedno, jakou kávu si dáváme a jak ji připravujeme. Je totiž velký rozdíl mezi tzv. českým turkem, instantní kávou, překapávanou kávou, espressem či jinými druhy káv. Je také obrovský rozdíl mezi kvalitní arabikou a drsnější robustou. Zjednodušeně se dá říct, že čím déle trvá kontakt kávy s horkou vodou, tím více se do nápoje dostane kofeinu a dalších látek. Přidáním mléka se sice zjemní chuť nápoje, ale posílí se jeho působení. Obsah kofeinu tak může kolísat mezi 20 mg až 120 mg na šálek. Doporučovaná dávka, u které převažují pozitivní účinky na zdraví je kolem 300 mg.

Jak káva škodí

U osob citlivých na kávu se uvádí zejména zrychlený srdeční tep, zvýšený krevní tlak, nespavost, podrážděnost, zažívací potíže. Je také potřeba počítat s tím, že spolu s vyšším příjmem kávy roste riziko vzniku rakoviny v důsledku vyššího příjmu látek vzniklých při pražení. Tyto látky jsou karcinogenní podobně, jako je karcinogenní i pečivo a další produkty, při jejichž úpravě bylo použito vysoké teploty.

Jak káva prospívá

Káva dodává energii, umožňuje aktivní start, větší odhodlání a elán. Zlepšuje na dobu asi čtyř hodin vitální kapacitu plic, protože se rozšíří dýchací cesty. Káva tak prospívá i při astmatu. Antioxidanty přítomné v kávě chrání tělo proti vzniku neurodegenerativních poruch jako je Parkinsonova nemoc a Alzheimerova choroba. Další látky zase chrání proti určitým typům rakoviny, zejména proti rakovině jater, ledvin, prsu, konečníku a močového měchýře. Káva brání zánětlivým procesům a tím zlepšuje stav cév a srdce. Pokud nereagujete na kávu negativně, pijte doporučované množství kvalitní kávy. Preferujte espresso nebo filtrovanou.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město