Jaké oblečení na motorku?

 Móda 
05. srpna 2017 13:05 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Na motorce se dá jezdit v jakémkoli oblečení, ale jen to správné motorkářské ti zajistí životně důležitou bezpečnost a dostatek pohodlí pro to, aby sis ježdění užil. Dnes se proto podíváme na několik  Internet
S tím správným oblečením se budete při každé jízdě na motorce cítit skvěle za každého počasí.

Na motorce se dá jezdit v jakémkoli oblečení, ale jen to správné motorkářské ti zajistí životně důležitou bezpečnost a dostatek pohodlí pro to, aby sis ježdění užil. Dnes se proto podíváme na několik důležitých zásad a tipů, podle kterých to správné oblečení na motorku vybrat. 

Oblečení na motorku musí zvládnout tři základní úkoly:

Bezpečnost především, proto je dnes oblečení standardně vybaveno chrániči a často také reflexními prvky.
Pohodlí, vše musí fungovat tak, aby ses bez ohledu na počasí (horko, déšť, zima) mohl co možná nejvíc soustředit na jízdu.
Design/funkčnost – vzhled je otázka image; funkčnost znamená, že oblečení ti ulehčuje život v jedné stopě (např. správným umístěním kapes, snadným ovládáním zipů v rukavicích atp.).

Oblečení lze rozdělit podle účelu použití, materiálů, designu i ceny. Klíčové je kritérium použití, protože motocyklové oblečení je specializované podobně jako jednotlivé typy motocyklů. V zásadě můžeme pro běžné (nikoli závodní) použití rozlišit dvě hlavní skupiny motooděvů:
Oblečení na silnici (kůže, textil) – supersporty, naked biky, choppery, cesťáky
Oblečení na silnici i do terénu (textil) – cestovní endura, cesťáky, naked biky

Kožené oblečení na motorku

Má nespornou výhodu ve vyšší bezpečnost proti textilnímu. Integrované chrániče lépe drží na určených místech, oceníte je především při pádech na asfalt. Daní za vyšší bezpečnost je přeci jen jisté nepohodlí, zvláště po delší jízdě, nebo pokud zmoknete. 

Přírodní hovězí nebo klokaní kůže stále v motocyklovém závodě o nejtrvanlivější materiál vede. Dalším důvodem oblíbenosti kůže u sportovních jezdců i u ostatního lidu motorkářského je možnost ušít obleček velice těsný (povolí, kde je třeba) a podrží tak chrániče na všech potřebných místech. Žádné lemy rukávů, klopy kapes a nohavice se netřepají ve větru. Střih je přizpůsoben jízdní pozici a tak nic nechybí a ani nepřebývá. Jednoduše je vše podřízeno bezpečné jízdě. Nevýhodou přírodního materiálu je horší odolnost proti povětrnostním vlivům. Krátký deštík podrží, delší průtrž už ne. Promočenou koženou kombinézu budete sušit dva dny, textilní vyschne přes noc. I následná údržba je komplikovanější a pohodlí je také diskutabilní.

Textilní oblečení na motorku

Je jistě pohodlnější než kožené, sofistikované materiály zajišťují vodotěsnost a neprofouknou. Z hlediska bezpečnosti je nutné mít chrániče co nejvíce utažené, aby se neposunuly z určených zón. U volnějších střihů bund i kalhot se snížené bezpečnosti nejspíš nevyhnete.

Kalhoty a bunda, nebo kombinéza?

Téměř vše jde kombinovat a spínat do kompletu. Jediné, co nelze, je rozdělit nenásilně sportovní jednodílnou kombinézu. Taková jednodílka je praktická na nedělní km na okruhu, ale na sraz, nebo na výlety po hradech a zámcích to není to pravé. I praktičtější dvoudílné kombinézy mají při rozdělení jistá omezení a jsou určeny spíše pro sport. Pokud si ponecháte samotnou bundu a zkombinujete ji třeba s kevlarovými jeansy pro jízdy po městě, asi Vás překvapí jak je krátká do pasu. To proto, že je přizpůsobena sportovní jezdecké pozici! Samostatně prodávané bundy sportovního střihu jsou o kousek delší. Problém s kombinací a spínáním může vzniknout při používání různých dílů oblečení od různých výrobců. Každý výrobce používá (záměrně) jiný typ zipu, nebo ho alespoň našije obráceně. Nic co by zručná švadlena za mrzký peníz nedovedla napravit. Pokud kupujete kalhoty a máte již bundu, vezměte ji sebou, ať můžete vyzkoušet, jak pěkně pasují k sobě nejen zipy. Výhoda oblečků spojených zipem je z hlediska bezpečnosti zřejmá. Pokud spadnu a jedu po zádech na asfaltu ve spojeném kompletu, dřu obleček. Bez spojení kalhot a bundy dřu vlastní tělo pod vyhrnutou bundou, nebo shrnutými kalhotami.

Správná velikost moto oblečení

Nejdůležitější vlastnost moto oblečení je schopnost chránit jezdce při pádu. Bunda i kalhoty jsou většinou vybaveny chrániči, proto aby chrániče fungovaly, je naprosto zásadní správná velikost oblečení. Jinak se totiž při pádu chránič posune nebo i otočí a po prodření látky nedokáže zabránit těžko se hojícími odřeninám. Chrániče také plní důležitou funkci a tou je tlumení případných nárazů. Proto by mělo veškeré moto oblečení těsně přiléhat, zvláště v místech, kde se nachází chrániče. 

Zároveň by mělo moto oblečení být pohodlné již při zkoušení a především potom při pozici v sedu na motorce. Při výběru oblečení je pohodlí velmi důležité aby se jezdec mohl co možná nejvíc soustředit na jízdu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Známý šéfkuchař Ondřej Molina a slavný barman Tomáš Melzer umí připravit neskutečné dobroty i z toho,...

Styl

Zimní bundy od JD Sports - připravte se na Black Friday

Tech

Sporťák s kočičíma ušima byl posledním dílkem skládačky