Bílé pečivo není jen koktejl nezdravosti, má i svá překvapivá pozitiva

 Zdraví 
04. srpna 2017 11:22 / Marie Popelková
  5
📷
3 fotografie v galerii
O bílém pečivu se obvykle mluví jako o výhradně nezdravém jídle. Jenže jedna ze studií prokázala, že i bílé pečivo má na lidské tělo pozitivní dopad. Shutterstock
O bílém pečivu se všeobecně ví, že je nezdravé. O to větší překvapení přinesla španělská vědecká studie, která prokázala, že i na křupavých rohlících je něco zdravého.

Bílé pečivo má vysoký glykemický index a právě na potraviny, které ho mají vysoký, si mozek nejlépe zvykne, ale nejhůře si od nich odvykne. Proto lidem tyto potraviny tak chutnají.

Bílá mouka se řadí mezi takzvané bílé jedy. Patří sem i například sůl, cukr a některé mléčné výrobky. Jde o kyselinotvorné látky, které organismus ovlivňují nepříznivě a dokonce vedou k oslabení imunity a únavě. Nevhodné pro člověka jsou z těchto důvodů:

1. Nedostatek kvalitních živin

Bílé pečivo je vyrobené ze zpracovaných zrn, která tak přicházejí o svou výživovou hodnotu. Při zpracování se ztrácí vláknina, vitaminy a minerály. Při procesu sice dochází k umělému obohacování o tyto látky, ale tělem jsou velmi těžko absorbovány.

2. Barvení

Při zpracování zrn dochází ke ztrátě jejich barvy, a tak pěkné bílé mouky dosáhnou výrobci jednoduše – umělými barvivy.

3. Ochucovadla

Kromě barviv se však při zpracování využívají i ochucovadla. Ve velké míře je přidáván bílý cukr a sůl.

4. Alergie

Pečivo může způsobovat alergii, protože obsahuje lepek, který stimuluje uvolňování histaminu. A ten při vyšší úrovni může způsobit alergickou reakci. Ta je doprovázena i zánětlivým procesem.

5. Komplikuje trávení

Neboť takové pečivo obsahuje lepek, je velmi těžké ho strávit, zvláště pokud je z pšenice. Dokonce se hovoří o tom, že například pšeničné těstoviny tělo tráví několik týdnů.

6. Překyseluje organismus

Zrna jsou velmi kyselá, především pšenice, kterou následuje žito, oves a ječmen. Když jsou zrna zpracovávána, stávají se ještě výrazněji kyselejší. A když je váš organismus překyselený, vytváří to prostředí vhodné pro bakterie, kvasinky a plísně.

7. Zahleňuje

Při konzumaci takových potravin se nemůžete divit, že vás zahleňují. Je to přirozená odpověď těla na kyseliny. Tvorba hlenu s sebou nese i riziko horšího trávení, problémy s nosem či plícemi. Zabraňují dokonce odchodu toxinů z těla.

8. Škodlivá mikroflóra

Všechny skladovaná zrna začínají do tří měsíců kvasit a obsahují škodlivé mykotoxiny, které působí na tělo nepříznivě a ochuzují tělo o živiny, což se projevuje i únavou.

9. Toxické látky a toxicita

Bílé pečivo také obsahuje toxické látky, které jsou škodlivé pro naše tělo z dlouhodobého hlediska. Jde například o brom nebo oxid uhličitý.

10. Riziko hyperglykémie

Zpracovaná zrna nejsou zdrojem komplexních sacharidů, a proto je bílé pečivo (na rozdíl od celozrnného) řazeno k rychlým sacharidům, které způsobují hyperglykemii. Ta může vést až k cukrovce. A proto také pomáhá k tloustnutí a vzniku únavy.

Všehny tyto faktory mají neblahý dopad na játra, ledviny, srdce, trávicí soustavu, kosti a zuby, imunitní systém, způsobují únavu, alergii, obezitu, vysoký tlak, hleny, hlad či hyperkativitu.

Přátelské bakterie

Výsledky, ve kterých bílé pečivo a mouka nepohořely, právě naopak, přinesla studie, o níž informoval britský deník Daily Mail. Jde o bakterie, které mají pozitivní vliv na trávení člověka. A právě bílé pečivo a chléb má tvorbu těchto pozitivních bakterií vyvolávat a podporovat, alespoň to tvrdí vědci z Ovieda, kde celá studie vznikala. Oba typy pečiva a chleba mají díky zmiňovaným bakteriím mobilizovat imunitní systém.

Milovníci bílého pečiva mohou zajásat, nicméně i přes tuto jednu pozitivní informaci zůstává celozrnné pečivo zdravější. Důležité otruby, které obyčejné bílé pečivo neobsahuje, jsou velmi zdravé a obsahují vlákninu, která je zdrojem cenných látek.

Čas od času se najdou odborníci, kteří se snaží bílého pečiva zastat. I oni ale nabádají ke střídmosti. Když bílému pečivu podlehnete jen čas od času, nic převratného se s vaším zdravím nestane. Jiné je však do sebe tlačit výrobky z bílé mouky každý den od rána do večera. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Tech

Největší ponorkou druhé světové války bylo japonské monstrum, které mohlo na palubě přepravovat dokonce...