Jak zvládnout rychle a účinně cizí jazyk

 Ostatní 
01. srpna 2017 08:14 / Bronislava Silná
  19   5
📷
1 fotografie v galerii
Udělejte si z výuky radost. Shutterstock
Mnoho lidí, kteří měli ve škole jen ruštinu, se snaží naučit nějaký jiný světový jazyk, ale úspěchy bývají chatrné. Většinou se utratí mnoho peněz za kurzy a učebnice, ale výsledky jsou velmi malé. Máme několik tipů, jak prolomit začarovaný kruh.

Netrapte se gramatikou

Cizímu jazyku se nikdy nenaučíte, pokud budete každou větu překládat a hlídat si přitom gramatická pravidla. Učit se gramatice má smysl až když už umíte mluvit a rozumíte. I tak jen v případě, že chcete vaše studium jazyka zakončit například státní zkouškou. Jde o to při výuce napodobit styl, jakým se učí mluvit i malé dítě. To také nejprve opakuje věty po rodičích, ví, co znamenají, ale o jejich stavbě nemusí mít žádné znalosti.

Poslouchejte rodilé mluvčí

Jednou z nejúčinnějších metod je poslouchání rodilých mluvčí. Zvolte nějakou metodu, která je pro vás zábavná. Sledujte své oblíbené filmy v původním znění. Poslouchejte písničky a sledujte přitom text. Záleží samozřejmě na tom, jestli už v daném jazyce nějaké znalosti máte nebo ne. Na internetu ale koluje mnoho materiálů, které si můžete zdarma legálně stáhnout. Včetně těch nejjednodušších. Nestyďte se sledovat pořady pro děti, kde snáze pochopíte, oč jde.

Pokud kurz, tak intenzivní

Někdy zjistíte, že projít určitým kurzem je pro vás nezbytné. V tom případě raději zvolte intenzivní týdenní kurz, který vás „nakopne“ a vy pak můžete postupovat sami. Velkou předností takových kurzů je, že uděláte rychlý pokrok. Nevýhodou, že pokud nebudete sami pokračovat, snadno zapomenete, co jste se již naučili. Při výběru kurzu doporučujeme takový, který je založen na drilu, tedy na vašem častém zapojení do výuky, na opakování vět a frází. Nejlépe vám tak přejde nový jazyk pod kůži.

K výuce používejte každou volnou chvíli

Čím více času jazyku věnujete, tím více postoupíte kupředu. Nahrajte si různá cvičení do mobilu. Poslouchejte cizí jazyk v autě, v autobuse i při čekání u lékaře. Nic vás to nestojí, ale uvidíte, že během několika měsíců uděláte značný pokrok.

Najděte ve svém okolí člověka ke konverzaci

Výuka cizímu jazyku může být impulsem pro vznik nového přátelství. Je pravděpodobné, že ve vašem okolí žije někdo, kdo je cizinec a buď je rodilým mluvčím, nebo jazyk, který se chcete naučit, velmi dobře ovládá. Jestliže se i ten druhý touží naučit češtině, máte vyhráno. Můžete si poskytnout vzájemnou pomoc, kdy budete část doby konverzovat v cizím jazyce a část doby česky. Hledat můžete i v zahraničí a konverzovat prostřednictvím internetu.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Paris Hilton se bude za pár dní vdávat. Svatební hostina bude na dědečkově panství

Styl

Mnoho lidí si stále neumí umýt ruce. Přitom na správném postupu teď záleží více než kdy jindy

Dům a zahrada

Zazimování levandule. Pozor si dejte hlavně na stonky

Zavřít reklamu