Co nesmí chybět v tašce do porodnice? Díky tomuto seznamu na nic nezapomenete!

 Vztahy 
28. července 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Tašku si zabalte dopředu, nikdy nevíte, kdy to na vás přijde. Shutterstock
Blíží se termín vašeho porodu a vy stále nevíte, co všechno si vzít s sebou do porodnice? Nic si z toho nedělejte, nejste sama. A právě proto vám přinášíme kompletní seznam věcí, které budete při porodu a pár dní po něm v porodnici potřebovat.

Tašku si připravte klidně několik týdnů předem, protože nikdy nevíte, zda vaše miminko vydrží v břiše až do termínu porodu, nebo se mu zachce ven o trochu dříve. Lítat pak po bytě a házet věci do tašky, není to, co při kontrakcích chcete dělat. Mějte proto tašku v pohotovosti, abyste ji mohla kdykoliv popadnout, hodit do auta a vyrazit.

Potřebné doklady

Záleží na tom, zda jste vdaná nebo svobodná. V případě, že jste provdaná, vezměte si s sebou oddací list, dohodu o jménu dítěte (vyplněnou a podepsanou oběma rodiči), těhotenský průkaz, průkaz pojištěnce a váš občanský průkaz. Pokud jste svobodná, budete potřebovat navíc rodný list a doklad o přiznání otcovství. Rozvedené ženy musí přibalit rozvodový list a pokud nemáte české občanství, budete potřebovat ještě pas. Máte-li porodní plán, přiložte ho k ostatním dokladům.

Pokud s vámi půjde na sál jakýkoliv doprovod, musíte s sebou mít doklad o zaplacení poplatku, který je nutné uhradit nejpozději před vstupem na sál. Udělejte to ale radši nějaký ten týden dopředu.

Na porodní sál

Pro pobyt na porodním sále si připravte hlavně toaletní potřeby, jako jsou mýdlo, ručník, kartáček a pastu na zuby, papírové kapesníčky, pomádu na rty, omyvatelné přezůvky, léky, které užíváte dlouhodobě. Můžete přihodit i piškoty, nebo jinou sladkou svačinku na doplnění energie.

Poučte i doprovod, ať si nezapomene přibalit přezůvky, svačinku, pití a knížku, protože nikdy nevíte, jak dlouho bude porod trvat. Vybavte doprovod i fotoaparátem nebo mobilem, aby mohl zachytit první okamžiky vašeho malého drobečka na světě.

Co potřebujete po porodu

Na pokoj, kde už budete i s miminkem, si připravte toaletní potřeby a několik ručníků – jeden na obličej, druhý na tělo od pasu nahoru a další, kterým se budete otírat od pasu dolů. Dále budete potřebovat:

 • přezůvky
 • obuv do sprchy
 • župan
 • 2x kojící podprsenku
 • vložky do podprsenky
 • několik kusů kalhotek na jedno použití
 • papírové kapesníčky
 • nafukovací kruh, na kterém se vám bude po porodu dobře sedět
 • kojící polštář (usnadní vám polohování miminka)
 • hygienické poporodní vložky (v některých porodnicích je dostáváte, v některých ne)
 • kloboučky na kojení (pokud je chcete používat)
 • odsávačku na mateřské mléko (občas pomůže při rozkojování)
 • mast na popraskané bradavky
 • intimní mýdlo
 • knížku na trávení volných chvil
 • nabíječku na mobil
 • hezkou noční košili na přijímání návštěv
 • minerálky

Pro miminko

Jelikož vaše miminko většinu času v porodnici prospí, věcí, které budete potřebovat, je opravdu minimum. V některých porodnicích vám dokonce doplňují zásobu jednorázových plenek, to si ale zkontrolujte dopředu. K dispozici budete mít na miminko oblečení, které se neustále pere a tudíž dostáváte denně čisté. Dostanete i krém nebo olej k péči o pokožku, mast na ošetření zadečku, pěnu na koupání, vlhčené ubrousky nebo perlan a zásobu látkových plen.

Pokud tedy vyloženě nechcete, aby vaše novorozené dítě mělo od počátku vlastní oblečení z domova, nemusíte v některých případech pro děťátko vozit nic. Možná až na rukavičky, aby se děťátko nepoškrábalo.

Odchod z porodnice

V den, kdy se budete chystat se svým miminkem domů, poproste manžela, přítele, nebo kohokoliv, kdo vás vyzvedne, aby vám na miminko přivezl oblečení, látkovou plenu, čepičku, v chladnějším počasí fusak a rukavičky a samozřejmě cestovní vajíčko do auta nebo kočárek, pokud pojedete MHD. Pro vás ať přiveze volnější oblečení na cestu domů, abyste se cítila pohodlně.

Na co naopak zapomeňte

Naopak do tašky nepřibalujte žádné šperky, větší finanční hotovost a jiné cennosti. Sice si je můžete uložit v trezoru, nebo je uzamknout ve skříni na porodním pokoji, ale je to zbytečný risk, protože porodnice za tyto věci většinou neručí.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Třiapadesátiletá topmodelka Helena Christensen ukázala nádhernou postavu jen v průsvitném krajkovém prádle

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině