Jak zvládnout letní žaludeční virózu

Mátový čaj pomáhá na různé trávicí obtíže.
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
25. července 2017 08:22 / Shutterstock
  0   0
Během léta se můžete snadno nakazit nejrůznějšími druhy žaludečních viróz. Zejména pokud se pohybujete ve větší skupině lidí, stravujete se společném stravovacím zařízení, potkáváte na pláži. Máme několik dobrých rad jak překonat nejhorší část.

Jak se žaludeční viróza projevuje

Projevy jsou jednoduché a zřetelné. Udělá se vám špatně od žaludku a dříve nebo později začnete zvracet. Nevolnost podle závažnosti a odolnosti vašeho organismu trvá třeba jen pár desítek minut nebo půl den, ale může se také rozběhnout zvracení, které trvá dlouho a může vás ohrozit i na životě. Zejména pokud jste oslabení nějakou jinou nemocí. Ohroženy jsou samozřejmě zejména malé děti, které rychle dehydratují, ztrácejí sílu a dostávají se do stavu naprosté vyčerpanosti.

Dieta

Pokud se vám už dělá špatně, ale ještě nezvracíte, rozhodně přejděte na dietní stravu. Alkohol obvykle nezabírá, takže se ani nepokoušejte si ho ordinovat. K pití je jednoznačně nejlepší mátový čaj. Pokud ho nemáte, použijte třeba heřmánek. Dobrý je také zázvorový čaj. Jestliže není ani ten, pijte neslazený černý čaj. V první fázi nejezte. Pokud máte pocit, že problém už odeznívá, jezte jen velmi lehká jídla. Dobré je konzumovat banány, které poskytnou potřebnou energii, ale dají se dobře trávit. Suché pečivo také neublíží.

Co ještě pomůže

Hodí se být v dobře větrané místnosti, v klidu, ležet. Studený obklad na čelo působí příjemně. Postižený by se měl dostat do klidu. Obzvlášť pokud jde o dítě, měl by být někdo na blízku, aby přinesl misku na zvracení a zajistil, že dítě zvratky nevdechne.

Co když zvracení trvá

V případě malých dětí je to signál k vyhledání lékaře, protože jen ten má k dispozici vhodnou injekci, která může pomoci, případně může nasadit infuze. U velkých pacientů lze počkat déle, ale i zde se snažíme v co největší míře organismus zavodnit. Nepijeme pochopitelně velké množství, ale chladná voda po malých doušcích může být dobrým řešením. V některých případech zabírá ledově vychlazená pravá cola. Dáváme po lžičkách a udržujeme ji stále ledovou. Jak je jindy cukr škodlivý, v tomto případě dodá potřebnou energii a nízká teplota zklidní žaludek. Někdy se doporučuje pepsi pro svůj obsah trávicího enzymu.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Setkání s nádhernou přírodou vás vrátí o několik století zpět

Dům a zahrada

Čištění zubů potřebuje i váš pes. O jeho chrup byste měli pečovat každý den

Bydlení

Jak poznáte, že je postelová matrace již opotřebovaná a je správný čas ji vyměnit

Zavřít reklamu