Jak pečovat o brýle, aby co nejdéle vydržely?

 Ostatní 
21. července 2017 10:00 / Kateřina Kofroňová
  0   2
📷
4 fotografie v galerii
Brýle dělají člověka. Vyžadují ale každodenní péči. Shutterstock
Brýle, to je něco jako druhá tvář. Vybrat si takové, které vám budou sedět natolik, aby dokreslily tvar vašeho obličeje, ale nijak mu neuškodily, je běh na dlouhou trať. Jak se o brýle starat, aby když už je vyberete, vám co nejdéle vydržely, najdete v tomto článku.

Znáte to, vybrat si nové brýle, to je často spíš trest, než radost. Na ty staré jste zvyklí a když se vám s nimi něco stane, sehnat jim podobné, je obtížné. Na co si dát pozor:

Ach ty dámské kabelky

Největší chybou, kterou stále mnoho žen dělá, je odkládání brýlí přímo do kabelky. Nezáleží na tom, zda se jedná o sluneční brýle, dioptrické sluneční brýle, nebo klasické dioptrické brýle – poničit se mohou všechny stejně. U brýlí z tržnice vás to možná nebude tolik mrzet, ale pokud jste zaplatila tisíce za dioptrické sluneční brýle od oblíbené značky, byla by škoda je hned zničit. V kabelce leží na volno spousta ostrých předmětů, které mohou brýle poškrábat, nebo dokonce zlomit. A proto:

Vždy mějte u sebe pouzdro!

V kabelce se pouzdro na brýle neztratí. Když v ní můžete mít dalších dvacet věcí, pouzdro už je maličkost. Stačí vám jedno, ve kterém se budou střídat dioptrické brýle se slunečními.

Brýle čistěte speciálním hadříkem

V pouzdru navíc můžete nosit uložený speciální čistící hadřík, který vaše brýle dokonale vyčistí a navíc je nepoškodí. Čistit brýle tričkem, svetrem, šátkem, a podobnými předměty, je velmi riskantní, jelikož mohou jemné sklo poškrábat. A dívat se přes rýhu ve skle není nic příjemného.

Pozor na lak na vlasy

Při úpravě vlasů dbejte na to zásadní pravidlo, které zní: nejdříve vlasy, potom brýle. Culík si klidně s brýlemi udělejte, ale pokud jej chcete ve finále zafixovat lakem na vlasy, raději brýle sundejte. Kontakt spreje s plastovými nožičkami může způsobit naleptání materiálu, který jen těžko vrátíte do původní podoby. Když to uděláte jednou, nebo i desetkrát, lak z brýlí bez problému dostanete, ale při dlouhodobém kontaktu se může plast zničit.

Brýle mají své místo

Abyste zamezila rozšlápnutí brýlí a podobným nehodám, ukládejte brýle vždy na jedno místo. Nikdy je neodkládejte na zem, pod postel, vedle vany, a to ani na chvilku. Buď zapomenete a šlápnete si na ně sama, nebo se náhle objeví váš manžel, přítel, dítě, rodiče nebo kamarádka a na brýle vám šlápne.

I brýle potřebují hygienu

Brýle pravidelně omývejte mýdlovou vodou, nebo vodou s kapičkou jaru. Skvěle si umyjete skla, která poté půjdou snadno vyleštit a také odstraníte nečistoty z celé plochy obrouček – hlavně nožiček a nosníku.

Pravidelný servis

Brýle byste také měla jednou za čas odnést ke svému optikovi, aby vám je správně seřídil. Povolené nožičky si můžete utahovat sama, ale časem mohou brýle potřebovat profesionální servis. Jde především o výměnu silikonových sedel, koncovek a dalších částí brýlí. Poškrábaná skla lze vyčistit ultrazvukem. Brýle si také můžete nechat seřídit, aby vyhovovaly anatomickým požadavkům vašeho obličeje.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Sandra Nováková popsala hádky s partnerem. Živěji, než byste čekali

Styl

Památka zesnulých nebo Halloween? Jak se slaví svátek mrtvých napříč světem

Tech

Auta sbírají o svých uživatelích spoustu dat. Některé státy na to už reagují

Zavřít reklamu