Přemýšlíte nad studiem při zaměstnání?

 Ostatní 
18. července 2017 18:47 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Studovat při zaměstnání chce pevnou vůli a odhodlání. Shutterstock
Pohráváte si s myšlenkou, že byste si při zaměstnání dodělali vysokou (nebo střední) školu? Ať už máte ambici rozšířit své vědomosti potřebné pro výkon stávajícího zaměstnání, naučit se něčemu novému nebo jen chcete získat maturitní vysvědčení či vysokoškolský diplom, zvyšování kvalifikace je rozhodnutí, které vašemu profesnímu růstu může jenom prospět.

Ani dálkové studium se ale neobejde bez vaší občasné přítomnosti ve vyučování. Taky příprava na zkoušky může zabrat dost času. To vše samozřejmě znamená vaši nepřítomnost v práci. Skloubit studium a pracovní povinnosti tak nebude jednoduché a bez volna to prakticky nepůjde. Nemáte povinnost svého zaměstnavatele informovat o svých záměrech, nicméně pokud to uděláte a navíc získáte jeho souhlas se zvýšením kvalifikace, máte nárok na zajímavé úlevy z práce.

Dva dny volna na každou zkoušku

Pokud studium přímo souvisí s vaší pracovní náplní, musí vám zaměstnavatel při plnění studijních povinností vycházet vstříc. Šéf vás musí na nezbytnou dobu uvolnit k účasti na přednáškách. Na placené volno máte nárok také v případě, že se připravujete na zkoušky. Na každou zkoušku probíhající během studia na vysoké škole smíte čerpat dvoudenní volno, na státnice a obhajobu závěrečné práce vám přísluší deset pracovních dní. Pokud ale u zkoušky vyhoříte a půjdete k opravnému termínu, musíte už čerpat dovolenou. Totéž platí i u promoce.

Odpočet z daní až 10.000 Kč

Můžete také ulehčit svým daním. V případě, že vám zkoušky nehradí zaměstnavatel, můžete si náklady s nimi spojené odečíst od základu daně z příjmu, a to až do výše 10 tisíc korun. Lidé se zdravotním postižením si mohou odečítat ještě více. Pracující studenti, kterým ještě nebylo 26 let, mají navíc nárok na slevu na dani ve výši 4.020 korun. Tutéž slevu mohou čerpat studenti prezenčního doktorského studia, kterým je méně než 28 let.

Jak sladit činnost výdělečnou a akademickou a zachovat si čistou mysl? Přinášíme pět tipů pro vaše nervy!

Rada první: Být pánem svého času
První nedostatková věc v rámci kombinování práce a studia bude rozhodně váš čas. Kdy se připravovat na pracovní projekt, jak najít chvíli na čtení studijních materiálů a ještě se přitom najíst, nebo dokonce zajít s přáteli na pivo? Záleží samozřejmě na tom, jaký typ zaměstnání děláte (jinou domácí přípravu vyžaduje skládání krabic v supermarketu a jinou zase výuka angličtiny) a jaké je vaše studium („dálkaři“ určitě vědí své). Jak tedy na to? Dobrým nápadem je vyhradit si určité dny v týdnu jen na školu a tento čas nevyplňovat ničím jiným. Můžete také zkoušet učení při cestě městskou dopravou nebo v čekání ve frontách. Co se naopak nedoporučuje, je pracovat na úkor spánku (druhý den jste tak vyčerpaní, že stejně nic efektivního neuděláte), nebo si nosit školu s sebou do práce a naopak. Rozhodně má smysl si čas rozdělit mezi dvě činnosti, stanovit si vlastní pevný rozvrh a ten dodržovat. 

Rada druhá: Plnit vlastní závazky
Tím se také dostáváme k druhému obvyklému problému. Sice víte, že právě teď byste měli pracovat na seminární práci, místo toho už ale dvě hodiny brouzdáte internetem. Stanovit si plán ještě totiž neznamená, že jste schopni ho dodržet. Zkombinovat práci a studium vyžaduje kromě nároku na čas také pevnou vůli. Je to trochu jako s dietami: musíte mít stále před sebou svůj vysněný cíl (hotové státnice, pracovní praxi, popř. zaslouženou dovolenou), který vás motivuje k aktuálním výkonům i odříkání. Nakonec, děláte to přece rádi!

Rada třetí: Zapojit okolí
Stejně jako lidé, kteří se snaží zhubnout, i pracující studenti (nebo studující pracanti) vědí, že v týmu se to lépe táhne. Jinými slovy, když se člověk snaží sám, snaží se dvojnásob. Mnohem lépe se pracuje, když máte kolem sebe další podobné nadšence, kteří mají pochopení pro vaše možné problémy. Někdy i stačí, že okolí ví o vašem nasazení, které musíte často projevit, a akceptuje případné nedostatky. Zkuste tedy zaměstnavateli říct o tom, že studujete a možná vám posune termín dokončení projektu. Nebo vysvětlete profesorovi, že si potřebujete přivydělávat a jistě se domluvíte na alternativním řešení referátu. Podpořit vás mohou také partner/ka, rodiče či přátelé. Především jim vysvětlete, že nedostatek času, energie a pozornosti je jen dočasný, a o víkendech či prázdninách jste tu jen pro ně.

Rada čtvrtá: Zchladit ambice
Nejhorším jedem, který zaručeně otráví vaši práci i studium, je snaha být stále nejlepší a dokonalý. Možná to šlo, když jste pouze studovali či pracovali. Pokud ale chcete spojit obojí, budete se muset smířit s tím, že občas bude něco prostě nedotažené a ne tak dobré, jak jste si to představovali. Neznamená to, že máte všechno programově odbývat. Spíš se naučte pracovat efektivně, vypíchnout to nejdůležitější a nesoutěžit s těmi, kteří mají na svou činnost více času. Jako potvrzení vaší výjimečnosti už přece stačí to, že všechno dohromady zvládáte!

Rada pátá: Odpočívat
Dosud jsme se snažili najít způsoby, jak podat co nejlepší výkon, všechno stihnout včas a nepadnout uprostřed chodníku. Ideálně byste k tomu vše měli najít ještě prostor pro sebe sama. Někomu vyhovuje zajít si po namáhavém dni na skleničku s kolegy a pak je ještě schopen věnovat večer skriptům. Jiný potřebuje malé pauzy během dne, aby mohl držet tempo. Dostatek spánku, tekutin, pohyb a zdravá strava by měly být samozřejmostí. Nechcete se ale ze všeho zbláznit. Zkuste tedy na sebe být hodní a za podané výkony se vhodně odměňovat – nikdo jiný to za vás většinou neudělá.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Tech

České zbrojovky jedou naplno, nyní získaly technologii systému automatického granátometu MK 47