Trpíte pálením žáhy? Máme několik tipů, jak se potíží zbavit

Změna životního stylu může pomoci
📷
Další 2 fotografie v galerii
 Zdraví 
18. července 2017 07:55 / Shutterstock
  5   2
Podle statistik pálí žáha asi 10 % lidí pravidelně a skoro polovina z nás pocítí tento problém alespoň jednou měsíčně. Máme několik tipů, jak se potíží zbavit.

Neutralizace

Na potíže se dá nahlížet mechanickým způsobem. Nastávají v souvislosti s působením žaludečních kyselin. Kyseliny se mohou neutralizovat. Řešení akutních obtíží proto začíná vždy podáváním něčeho, co vás zbaví účinků kyselin. Někteří nedají dopustit na hrnek mléka, jiní popíjejí vodu, další si vezme nějaký lék, který má za úkol udržet žaludeční kyseliny na uzdě. V lékárně se jich najde přehršel. Klasikou je jedlá soda. Ti, kdo mají raději bylinky si uvaří odvar z máty. Neřeší se ale prvotní příčina problému.

Důvody refluxu

Působení žaludečních šťáv mimo žaludek se nazývá reflux a signalizuje, že něco nefunguje správně. Většinou je na vině záklopka mezi žaludkem a jícnem, která se nedovírá z určitých příčin. Potíže pronásledují často těhotné ženy. Záklopka se uvolňuje také při nadměrném požívání alkoholu či při kouření. Své udělá i nadváha a nevhodná strava a zejména přejídání. Někteří lidé mají potíže, které souvisí s působením bakterie helicobacter pyroli ve svém žaludku.

Odstranění potíží

Těhotné se mohou těšit, že po porodu potíže vymizí. Ostatní by měli na svých problémech zapracovat. Změna životního stylu je na místě. Zejména zhubnutí a omezení sladkého velmi pomáhá. Někdy pomůže i léčba, která je zaměřená na helicobacter, což prospěje i jinak, neboť tato bakterie může stát za vznikem žaludečních vředů a karcinomu žaludku.

◼ redakce / inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co aktuálně platí?

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu