Trpíte pálením žáhy? Máme několik tipů, jak se potíží zbavit

 Zdraví 
18. července 2017 07:55 / redakce
  2
📷
3 fotografie v galerii
Změna životního stylu může pomoci Shutterstock
Podle statistik pálí žáha asi 10 % lidí pravidelně a skoro polovina z nás pocítí tento problém alespoň jednou měsíčně. Máme několik tipů, jak se potíží zbavit.

Neutralizace

Na potíže se dá nahlížet mechanickým způsobem. Nastávají v souvislosti s působením žaludečních kyselin. Kyseliny se mohou neutralizovat. Řešení akutních obtíží proto začíná vždy podáváním něčeho, co vás zbaví účinků kyselin. Někteří nedají dopustit na hrnek mléka, jiní popíjejí vodu, další si vezme nějaký lék, který má za úkol udržet žaludeční kyseliny na uzdě. V lékárně se jich najde přehršel. Klasikou je jedlá soda. Ti, kdo mají raději bylinky si uvaří odvar z máty. Neřeší se ale prvotní příčina problému.

Důvody refluxu

Působení žaludečních šťáv mimo žaludek se nazývá reflux a signalizuje, že něco nefunguje správně. Většinou je na vině záklopka mezi žaludkem a jícnem, která se nedovírá z určitých příčin. Potíže pronásledují často těhotné ženy. Záklopka se uvolňuje také při nadměrném požívání alkoholu či při kouření. Své udělá i nadváha a nevhodná strava a zejména přejídání. Někteří lidé mají potíže, které souvisí s působením bakterie helicobacter pyroli ve svém žaludku.

Odstranění potíží

Těhotné se mohou těšit, že po porodu potíže vymizí. Ostatní by měli na svých problémech zapracovat. Změna životního stylu je na místě. Zejména zhubnutí a omezení sladkého velmi pomáhá. Někdy pomůže i léčba, která je zaměřená na helicobacter, což prospěje i jinak, neboť tato bakterie může stát za vznikem žaludečních vředů a karcinomu žaludku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Třiapadesátiletá topmodelka Helena Christensen ukázala nádhernou postavu jen v průsvitném krajkovém prádle

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Nejrychlejší vlaky světa: Čínský maglev letí rychlostí až 460 kilometrů v hodině