Jak přežít letní horka v kanceláři

 Ostatní 
13. července 2017 16:37 / Marie Popelková
  0
📷
1 fotografie v galerii
Celou zimu a jaro se těšíme na hřejivé letní měsíce, a když přijdou, zmíráme vedrem. Především v kanceláři. Shutterstock
Snad všichni lidé milují teplé počasí, těší se na koupání, a proto patří léto k nejoblíbenějším ročním obdobím. Ale jen do té doby, než většině dojde, že minimálně část léta stráví v práci.

Bez ohledu na to, zda máte klimatizaci nebo ne, záleží jen na vás, zda to bude snesitelné období. Existuje celá řada způsobů, kterými si pobyt v officu zpříjemnit.

Lokální větrání

Pokud kancelář nedisponuje klimatizací, je zapotřebí vzduch ochladit jiným způsobem. Nejčastěji větráním. V letních dnech je vhodné větrat nejlépe brzy ráno, kdy je ještě venkovní teplota nižší. Lze samozřejmě použít rovněž větrák.

„Ventilátory zamezí sporu s kolegy o nastavení teploty v místnosti, jak je tomu obvykle v případě zabudované klimatizace. Ta je navíc nevhodná pro ty, kteří jsou náchylnější nemocem. Vhodné je zvolit stolní ventilátor o průměru přibližně 30 cm, na kterém si každý nastaví úroveň rychlosti, jaká mu vyhovuje. Pro menší prostory je případně možné pořídit stojanový ventilátor, který bude uprostřed místnosti odvětrávat prostor,“ radí Jana Martínková ze společnosti, která nabízí sortiment vybavení pro kanceláře.

Pročištění vzduchu rostlinami

Nepříjemně vysoké teploty jsou obvykle provázeny rovněž těžkým a horkým vzduchem, který aktivnímu pracovnímu nasazení příliš neprospívá. Spojením výparů z několika druhů parfémů, šamponů, deodorantů nebo třeba koberců a kancelářských lepidel vzniká v kanceláři špatně dýchatelný prostor. 

Problém lze vyřešit pořízením vybraných kusů rostlin, které koncentraci těchto sloučenin snižují. Patří mezi ně například fialkové azalky, gumovníky, žluté tulipány či aromatické lilie. Kancelář dovedou pročistit případně i banánovníky.

Vhodné oblečení

Vyhnout se horku na pracovišti je alespoň zčásti možné samozřejmě i výběrem správného oděvu. Pokud tedy nemáte povinnost dodržovat firemní předpisy týkající se odívání, je to jednoduché. V tomto případě je třeba klást důraz zejména na volbu vhodného materiálu daného oděvu.

Přednost dávejte oblečení s větším obsahem bavlny, které je obvykle prodyšné a lehké. Vhodné jsou však také hedvábí nebo len, které rovněž patří mezi vzdušnější látky. Mezi nejméně prodyšné materiály se pak řadí zejména silon a další umělá vlákna. Těmto typům materiálů se proto v horkých dnech raději vyhýbejte.

Doplňování tekutin

Nedílnou součástí podpory pracovního výkonu je rozhodně náležitý pitný režim. V horkých květnových a červnových dnech je pak třeba doplňovat tekutiny ještě svědomitěji. Ideálním nápojem je v tomto případě neslazená neperlivá voda.

„Podle podmínek ochrany zdraví zaměstnanců při práci má každý zaměstnavatel povinnost zásobovat své zaměstnance pitnou vodou. Množství přitom musí být dostačující pro vykrytí jejich pitného režimu,“ informuje Jana Martínková.
Může se samozřejmě jednat podle Martínkové i o jiné nápoje, od džusů přes slazené vody. „Pokud však zaměstnavatel zvolí formu neperlivé a neslazené vody, může si náklady na její pořízení odečíst z daní," dodává Martínková.

Usměrnění přístrojů

Zejména v pozdějších jarních a letních dnech dochází ke zvýšenému prohřívání nejen osob, ale také kancelářských přístrojů. Zejména počítače, tiskárny, kopírky či notebooky dokážou pracovní prostředí velmi snadno vytopit. Rozehřátý laptop je navíc výrazně hlučnější a nesvědčí zápěstím, která by neměla být po delší dobu zahřívána.
Důležitým krokem je tak koupě chladící podložky, aktivní nebo pasivní. Aktivní podložka má vlastní větráček, pasivní pouze rozděluje teplo na větší plochu a zprostředkovává dobrý přístup vzduchu k desce.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Tech

Tenhle malý jaderný reaktor může změnit energetiku. Vyrobí energii pro třistatisícové město