Co prozrazuje vaše krev při menstruaci

 Zdraví 
11. července 2017 19:56 / Marie Popelková
  0
📷
2 fotografie v galerii
Menstruace dokáže ženském těle říct víc, než si myslíte Shutterstock
Menstruace nepatří k těm nejpříjemnějším aspektům ženského života, pro lidstvo je ale nezbytná. Každá žena by přitom měla být během periody hodně obezřetná, dokáže totiž o jejím těle říct víc, než si myslí.

Normální je, když se barva krve a její textura prolíná od jasně červené až do hnědé nebo černé. Tyto změny do tmavé barvy mohou být známkou toho, že krev byla v děloze delší dobu a neodešla ihned. To je normální jev, který by neměl být důvodem k obavám. Některé ženy však mají pocit, že se něco děje, a chtějí znát všechny důvody proměn jejich menstruace.

Růžová

Jednoduchým vysvětlením růžové barvy krve je konec menstruačního cyklu. Pokud však zaznamenáte růžovou barvu krve v půlce menstruačního cyklu, může to znamenat rané těhotenství, hormonální nerovnováhu nebo onemocnění reprodukčních orgánů.

Světle červená

Světle červená barva naznačuje, že váš menstruační cyklus je zcela v pořádku a bez potíží. Pokud však menstruace trvá déle než 7 dní a krev je i nadále červená, měly byste navštívit lékaře.

Tmavě červená

Pokud se v polovině menstruačního cyklu objeví tmavě červená krev, je to zcela v normě. Pokud však je krev i nadále tmavě červená, může to být známkou počínajícího potratu nebo přítomnosti nezhoubného nádoru. 

Červeno-oranžová

Taková barva může znamenat infekci. Můžete také cítit nepříjemný zápach podobný hnilobě. Okamžitě navštivte gynekologa.
Hnědo-černá

Hnědá nebo černá krev může vypadat děsivě, ale nemějte obavy. Jde pouze o krev, která zůstala v děloze. Obvykle je to úplně normální.
Měly byste zbystřit jen v případě, že pod vrstvou této barvy zaznamenáte oranžovo-žlutou. To může být příznakem infekce.

Konzistence krve

Větší sraženiny - srážení krve je znamení těžšího období. Když tělo řeší silnější krvácení, vytváří se takzvané antikoagulanty, které zabraňují srážení krve. Během některých těžších období, není dostatek času na to aby se tato látka vytvořila, a to vede ke tvorbě sraženin. Tyto krevní sraženiny se mohou objevit v libovolné barvě krve, ale jsou obvykle tmavé. To je proto, že starší krev, která se hromadí v děložní stěně vytváří silnější menstruaci. 

Kluzká, rosolovitá - kluzká a rosolovitá krev může být smíchaná s hlenem z děložního hrdla. Cervikální hlen se běžně vyskytuje v pochvě, a po smíchání s menstruační krví, která je lehká, může dát dohromady kluzkou gelovitou strukturu. Tato krev je během menstruace nejčastější. 

Řídká, vodovatá - u této krve je je zabráněno srážení. Může to být způsobeno silnou a rychlou menstruací. Obvykle je krev jasně červená je také smíchaná s hlenem děložního hrdla.

Tkáňovitá - vzhled endometriální tkáně v krvi, může být příznakem potratu, pro které je nutné okamžitě navštívit lékaře.Pokud často používáte tampony, je možné, že během menstruace začíná odcházet i část děložní sliznice. Časté používání tamponů nedoporučujeme, pokud to není zcela nutné.
 
Ve většině případů, jsou změny krevní barvy a textury normální a není důvod k obavám. Existuje jen několik případů, nicméně, když budete mít podezření na abnormalitu, kontaktujte svého gynekologického lékaře.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Jennifer Lopez a Ben Affleck: Předstírají lásku před kamerami, nebo jsou to skutečné projevy citů? Už...

Styl

Sváteční pečení na velikonoční stůl: Staročeská nádivka a pravý mazanec by neměly chybět

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu