Dárcovství orgánů

 Ostatní 
08. července 2017 18:17 / Marie Popelková
  3
📷
1 fotografie v galerii
Darování orgánů podléhá přísným předpisům a pravidlům, které mají zabezpečit, aby nikomu nebyly odebrány jakékoli části těla proti jeho vůli. Shutterstock
V Česku je nedostatek dárců orgánů. Na vině je jednak zdravotní stav potencionálních dárců, ale i přístup rodiny. Ta je nezřídka tím, kdo znemožní odebrání orgánů zemřelého i přesto, že si to přál. Jedno lidské tělo přitom může zachránit až šest lidských životů.

Podle zákona (č. 285/2002 Sb. o darování, odběrech a transplantacích tkání) se v České republice uplatňuje princip předpokládaného souhlasu, tzn. potenciálním dárcem orgánů a tkání se po smrti může stát kdokoliv. Výjimkou jsou osoby, které za svého života vyjádřily jednoznačný písemný nesouhlas s dárcovstvím a jsou zaregistrovány v Národním registru osob nesouhlasících s posmrtným odběrem.

I když je myšlenka sama o sobě dobrá, je pochopitelné, že ne každému se zamlouvá představa, že po jeho skonu jeho tělo rozřežou lékaři a rozeberou ho jako auto na náhradní díly.

Z toho důvodu má každý Čech právo s posmrtným odběrem orgánů nesouhlasit a zajistit tak, že jeho tělo zůstane i po skonu stejné jako zaživa. Rodiče dokonce mají možnost zakázat odběr orgánů i svým nezletilým dětem. A to dokonce až po smrti svého milovaného potomka. 

Pokud orgány darovat chcete, nemusíte dělat nic, v tom je to snadné. Pokud ovšem nesnesete představu, že budete po smrti rozřezáni, čeká vás trocha byrokracie.

Žijícím dárcem orgánů se může stát osoba v příbuzenském nebo nepříbuzenském vztahu k příjemci, která se dobrovolně rozhodla darovat párový orgán (ledvinu, plicní lalok) nebo část orgánu, který je obnovitelný (játra). Pro dárcovství platí přísná etická pravidla. Pokud je orgán darován osobě blízké, dárce vyjádří předepsaným způsobem svůj svobodný a informovaný souhlas. V případě darování orgánu jiné osobě, než blízké, musí vždy zasednout a schválit odborná etická komise. Transplantace od žijícího dárce, proti zemřelému dárci, má několik výhod. Jednou z nich je dokonalá příprava a vyšetření dárce i příjemce. Je možné naplánovat operaci kdykoliv dle potřeby pacienta, kdy není nutné čekat, až se naskytne vhodná ledvina od zemřelého dárce. Další výhodou je krátká doba studené ischémie = doba od počátku proplachu orgánu konzervačním roztokem do doby obnovení průtoku krve v orgánu. Předpokladem je tedy zdravý dárce, pro kterého nepředstavuje darování ledviny riziko. Výzkumy ukazují, že zbývající zdravá ledvina v těle dárce pokryje veškeré potřebné funkce.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Celý svět zasáhla zpráva o rakovině princezny Kate. Její mladší bratr James zveřejnil dojemný vzkaz a...

Styl

Díky mimořádně vysokému množství hořčíku dokáží koupele v epsomské soli ulevit od depresí, bolesti a...

Dům a zahrada

Efektivní úklid v domácnosti se psem: Jak na chlupy, skvrny od bláta, moči či krve