10 nejstresovějších profesí

Určitou míru stresu prožívá stále každý člověk. Přehršle si ho pak užívají hasiči a to nejen při přímém výkonu svého povolání.
📷
Další 1 fotografie v galerii
 Ostatní 
07. července 2017 10:38 / Shutterstock
  9   0
V práci člověk stráví velkou část svého života. Některé zaměstnání přitom zdraví prospívá, jiné zase vyloženě škodí. Výběrem profese proto můžeme značně ovlivnit svůj zdravotní stav.

Pak přichází vyhoření, deprese, sklon k alkoholismu, sebevraždám, neuspořádanému rodinnému životu.

Žebříček posuzoval stres na základě stovky kritérií. Vědci hodnotili např. výši příjmu, možnosti růstu, úroveň soutěživosti nebo třeba fyzickou náročnost práce.

Které jsou tedy podle časopisu Forbes ty nejstresovější profese?

1. Hasič

Při zásazích nezřídka nasazuje vlastní život, aby druhé ochránil před nebezpečím. Obvykle se pohybuje v extrémně nevyzpytatelném prostředí, ve kterém se musí rychle zorientovat a pohotově reagovat na akutní hrozby. Je to fyzicky i psychicky jedna z nejnamáhavějších profesí.

2. Zdravotnický záchranář

Pracuje v pohotovostním režimu a musí být připravený zasahovat v extrémních podmínkách, často ve spolupráci s hasiči. Opakované výjezdy a mimořádný časový tlak jsou běžnou součástí práce v terénních podmínkách.

3. Chirurg

Má extrémní zodpovědnost za zdraví pacientů. Práce vyžaduje absolutní koncentraci a pečlivost při zákrocích – jakékoli pochybení může mít fatální následky. Navíc chirurgická profese vyžaduje velmi dlouhé studium a časově náročnou praxi.

4. Učitel

V českém prostředí jedna z nejvýrazněji nedoceněných profesí, ať už se jedná o plat či uznání mezi lidmi. Učitel musí být schopný zaujmout pozornost nejméně 20 formujících se myslí najednou a často čelí kritice nejen ze strany studentů, ale také jejich rodičů. Při této profesi je velmi důležitá sebekontrola.

5. Pilot

Při každém letu je zodpovědný za životy desítek až stovek pasažérů a sebemenší chyba může mít katastrofální následky. V kritických situacích se musí rozhodovat rychle, kolikrát bez možnosti promyšlení dalšího postupu. Obdobně jako piloti jsou na tom i pracovníci řízení letového provozu. 

6. Event manažer

Zařizuje najednou spoustu věcí, které musí proběhnout v pravý čas, na správném místě a podle předem připraveného scénáře, aby akce neskončila fiaskem. Musí být schopný improvizovat, když se akce nevyvíjí podle plánu. Často koordinuje více událostí najednou.

7. Stavbyvedoucí

Řídí práci desítek lidí, aby plány architektů a projektantů vyjádřené na výkresech zhmotnil ve skutečnost. Neustále řeší situace, se kterými nikdo v návrhu stavby nepočítal. Nesprávná rozhodnutí v důležité momenty vedou k prodražení projektu. Stavbyvedoucí navíc zodpovídá za životy lidí přímo na stavbě i po jejím dokončení.

8. Projektový manažer

Podobně jako stavbyvedoucí koordinuje všechny aspekty projektu – od finančního plánování až po vztahy s dodavateli (interními specialisty a týmy). Profese vyžaduje dobré organizační, argumentační a komunikační dovednosti. Odměna za odvedenou práci je závislá na konkrétních výsledcích.

9. Zdravotní sestra/pečovatelka

Je pod tlakem různých přání a potřeb samotných pacientů, jejich rodin i lékařů. Musí být pohotová a stejně jako u lékařů – jakákoli chyba má dramatické následky. Při péči o těžce nemocné či umírající je nutné si trápení druhých nebrat osobně nebo v opačném případu nesklouznout k cynismu.

10. Rodič na mateřské dovolené

Nejde o profesi ani povolání, přesto se jedná o práci na plný úvazek. Péče o děti je psychicky i fyzicky velmi náročná. Je přitom zapotřebí ovládat mnoho schopností a dovedností včetně té nejdůležitější a tou je trpělivost. Na děti totiž neplatí racionální argumenty. Rodič nemůže před svou prací utéct k méně náročným činnostem, je v pohotovosti nonstop.

Marie Popelková | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Ojedinělý skalní útvar viděl každý Čech, i když na něm vlastně nebyl

Dům a zahrada

Připravte si zásobu bylinkových amarounů, jsou výtečné pod maso

Bydlení

Dvířka trouby se mohou až nechutně zašpinit. Vyčistěte je bez velké námahy

Zavřít reklamu