خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn

Advent je za dveřmi. Víte, jak správně zapalovat svíčky na adventním věnci?

Již tuto neděli zapálíme první svíčku na adventním věnci
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
02. prosince 2017 11:11 / Shutterstock
  0   0
Vánoce se nezadržitelně blíží. V neděli 3. prosince zapálíme první adventní svíčku. Znáte význam adventního věnce a zapalování svíček?

Pro křesťany je advent začátkem liturgického roku a vyznačuje se očekáváním, oslav narození Ježíše Krista, které připadá na 24. prosince. Zároveň jde o čtyři týdny, které předcházejí Vánocům.

Jaký je původ slova advent?

Advent je doba přípravy na Vánoce slovo samotné pochází z latinského "adventus", což znamená příchod. Jedná se o složeninu ad (k) a venire (přijít).

Adventní věnec

Adventní věnce jsou dnes nejčastěji využívaným symbolem adventu. Vyrábějí se především jako věnce na stůl. Adventní věnec představuje symboliku Kristova kříže a má jasně daná pravidla, jak by měl vypadat. Větývky jehličnanů představují život. Dříve se často používaly i holé slaměné věnce, které odháněly zlé duchy a tím zajišťovaly domu požehnání.

Adventní svíce

Adventní věnec zdobí čtyři svíce, které slouží k symbolickému odpočítávání čtyř adventních týdnů. Pozor, svíčky se zapalují proti směru hodinových ručiček. Zvyk postupného zapalování svící na adventním věnci se k nám dostal až v druhé polovině 20. století z Německa. V tradičním českém prostředí byla okna slavnostně osvětlována jen na Bílou sobotu. Víte, že i svíce na adventním věnci mají svoje jména? Variant pojmenování je hned několik. Snadno pochopitelná a přijatelná i pro ateisty je varianta se jmény Naděje, Mír, Přátelství a Láska. 

Barva

Hlavní barvou adventu je fialová, která symbolizuje pokání a čekání. Proto i adventní věnec by měl být v této barvě. Někdy se jedna z fialových svíček nahrazuje svící růžovou. Pro protestantské církve pak byla typickou barvou barva červená a symboliku má i barva modrá. 

Kdy končí advent?

Advent trvá čtyři týdny. Začíná první adventní neděli a končí se západem slunce na Štědrý den.

Jmelí

K svátečnímu času adventu patří i zdobení domova jmelím, které má podle tradice přinášet do domu štěstí a požehnání a podle keltské tradice i plodnost. Polibek pod jmelím zajišťuje vzájemnou lásku až do příštích Vánoc.

Pečení cukroví

Čas adventu je kromě zdobení domova také časem pečení vánočního cukroví a perníčků. Jejich pečení má v českých zemích tradici od 12. století. Cukroví má pravděpodobně původ v pohanské tradici, v oslavách slunovratu, kdy mělo funkci obřadní a ochrannou.

Nezapomeňte tedy zítra zapálit první svíci na vašem adventním věnci a zkuste hodit za hlavu předvánoční nervozitu. Vždyť advent je především obdobím ztišení, klidu a rozjímání. Zkuste si zpříjemnit adventní čas s vašimi dětmi a vyrobte si adventní kalendář. Návod najdete v našem dalším článku.

📷
3
fotografie
Monika Thomsonová | inStory.cz
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nádherná místa, kde se můžete koupat po celý rok. Zadarmo vás zahřeje léčivá termální voda

Zprávy

Miliardové projekty nelze uhlídat, tvrdí exprimátor Pavel Bém

Bydlení

Proměňte svou starou ložnici v místo, kde se vám bude krásně spát i snít