Melounová semínka: Superpotravina s úžasnými účinky

Melounová semínka obsahují řadu důležitých vitaminů, včetně železa
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
29. listopadu 2017 10:17 / Shutterstock
  37   4
Vyhazujete nebo vyplivujete melounová semínka? Pak vězte, že se zbavujete takzvané superpotraviny. Semínka z melounu totiž obsahují celu řadu látek, které jsou prospěšné pro naše zdraví.

Melouny milujeme především v letním období, protože obsahují hodně vody, navíc skvěle chutnají. Kdo ale nemá rád jejich semínka a dokonce je i vyhazuje, tak se doslova připravuje o pravý poklad. Ukrývají v sobě cenné minerály jako například draslík, hořčík, železo, sodík a měď a vitaminy skupiny B. Navíc železo obsažené v semenech je tělem lépe vstřebáváno, pokud je konzumujete společně s dužinou. Ta obsahuje nemalé množství vitaminu C, který je potřeba právě pro správné vstřebávání železa. Melounová semena nemusíte pojídat syrová. Existuje totiž celá řada způsobů, jak s nimi můžete dál naložit.

Čaj na cukrovku a ledviny

Připravte si čas z čerstvých melounových semen. Čtyři lžíce semínek podrťte a zalijte dvěma litry vařící vody. Nechejte 10 - 15 minut louhovat, poté čaj sceďte a popíjejte. Popíjení odvaru pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi, je vhodný také pro čištění ledvin i jako prevence proti ledvinovým kamenům. Má rovněž mírně projímavé účinky. Doporučuje se pít ho tři dny po sobě, pak si dát den přestávku a postup zopakovat.

Na srdce i krevní tlak

Odvarem z melounových semínek můžete hodně prospět vašemu srdci. Obsahují totiž velké množství hořčíku, který srdci hodně pomáhá. Doslova zázraky dokážou i s krevním tlakem, díky argininu, což je aminokyselina, kterou si lidské tělo neumí za určitých podmínek samo vytvořit. Arginin pomáhá nejen regulovat krevní tlak, ale také obnovuje pružnost cév a snižuje riziko aterosklerózy.

Proti únavě a vyčerpání

Tušili jste, že melounová semínka jsou bohatá i na vitaminy skupiny B? Pak vězte, že jich v sobě ukrývají hned několik, a to například vitamin B1, B3, B6 a kyselinu pantothenovou. Všechny tyto látky jsou důležité pro správné fungování metabolismu. Hlavně vitamin B3 přispívá k normální činnosti nervové soustavy a také ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Pro pleť bez vrásek

Melounová semínka obsahují velké množství antioxidantů, které přispívají v boji proti vráskám. Proto, chcete-li si udržet zdravou a krásnou pleť bez vrásek, popíjejte čaj z melounových semínek pravidelně.

Lepší trávení

Semínka melounu jsou plná vlákniny, která je nezbytná pro správné fungování střev. Aby semínka střevy jen neprošla a byla dokonale využita, je potřeba je předem alespoň podrtit a ideálně i povařit výše zmíněným způsobem a pak vypít.

Lék na opary

Semínka z melounu by určitě neměli vyhazovat ti, co trpí na opary. Díky lysinu, který obsahují, totiž urychlují hojení oparů. Více o tématu, jak vyléčit opar, jsme psali zde. Mimo to pomáhají i posilovat kosti, tkáně a budovat svaly.

Pražená semínka místo ořechů

Ze semínek si nemusíte připravovat jen čaj, ale můžete je „křupat“ třeba u televize nebo při víně. Suchá melounová semena dejte do misky, zakápněte je olivovým olejem a lehce osolte. Potom je navrstvěte na plech vyložený pečícím papírem a pečte na 180 stupňů do té doby, než jsou křupavá. Obvykle to bývá tak 10 - 15 minut. Pokud je upražíte bez soli, můžete je přidat například do některého vašeho oblíbeného sladkého dezertu místo ořechů, nebo je přidejte do müsli.

Šárka Sokolská | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají jídlo je tady samozřejmostí

Dům a zahrada

Začíná období dýní. Je potřeba sklidit je ve správný čas, jinak vám do jara nevydrží

Bydlení

Podzim je ideální čas na stavbu skleníku. Díky němu se budete z bohaté úrody těšit dříve

Zavřít reklamu