Nový trend: Vánoční stromek v květináči. Poslouží a bude žít dál

 Ostatní 
29. listopadu 2017 07:51 / Marcela Plachá
  1
📷
5 fotografií v galerii
Zapojte do výběru stromku i vaše děti Shutterstock
Možnosti volby vánočních stromů se každým rokem rozšiřují a naštěstí i tím lepším směrem. Objevuje se velká nabídka stromků v květináči a dokonce je možné si stromek jen zapůjčit nebo si připlatit službu návratu stromku zpět do přírody.

Čím dál více lidí začíná přemýšlet o tom, jak nezatěžovat přírodu, a to i při volbě vánočního stromku. Umělé stromky jsou na ústupu. Argument, že dlouho vydrží, převažuje fakt, že jeho recyklace je prakticky nemožná, cestuje k nám přes půl světa a ještě při jeho výrobě unikají škodlivé látky do ovzduší.

I řezaný stromek zatěžuje přírodu

Řešením není ani živý řezaný stromek, který skončí po Vánocích u popelnic. Tyto stromečky jsou chemicky ošetřovány, stříkány pesticidy a různými urychlovači růstu, takže ani ony nejsou k přírodě moc šetrné. Pokud se přece jen pro řezaný stromek rozhodnete, vybírejte ten s certifikátem FSC (znak šetrného lesního hospodaření), kdy máte záruku legálního původu.

Pozor na podvodný stromek v květináči

Ale jde to ještě úplně jinak. Můžete si zakoupit živý stromek v květináči. Zde je však nutné dávat velký pozor, od koho stromek kupujete. Občas se objeví prodejci, kteří stromky narychlo do květináčů přesazují. Takový stromek velmi brzy uhyne a váš nákup s dobrým úmyslem ztrácí smysl. Lépe je se vydat do ověřeného zahradnictví nebo školky. O stromcích v květináči jsme psali také zde.

Stromeček poslouží a bude žít dál

Stromek v květináči můžete nechat na balkoně nebo terase, nazdobit si ho a užívat si jeho krásy za oknem. Domů si ho dejte jen na pár dnů, má tak větší šanci na přežití. Je třeba ho pak postupně přesouvat ze zimy do tepla, například přes chladnější chodbu či garáž, aby zvládl velký teplotní rozdíl. To samé udělejte při návratu stromku ven. Opět ho umístěte nejprve do chladnější místnosti a poté až ven. Stromek každý den zalévejte a na zalévání nezapomeňte ani venku.

Stromek i s květináčem můžete po Vánocích umístit do země na zahradě a použít ho zase příští Vánoce. Nezapomeňte měnit velikost květináče, dle růstu stromku. Nebo můžete stromeček zasadit přímo do země, kde už dál nerušeně poroste.

Nemáte čas? Využijte půjčovnu

Pokud se vám tento proces zdá složitý, máme pro vás dobrou zprávu. Existuje i půjčovna živých vánočních stromků. Na stránkách půjčovny si vyberete stromeček, který se vám bude líbit. Z půjčovny vám ho osobně přivezou až domů a po skončení svátků si ho opět vyzvednou. Pak se o něj celý rok starají, aby mohl další Vánoce zase někoho potěšit.

Nemáte vlastní zahradu a chcete stromek přesto někam zasadit? Pak zvolte službu návratu stromku zpět do přírody. Mnohdy se této akce můžete zúčastnit i osobně, kdy jsou pořádány společné výsadby vánočních stromků v lese. Sami tak dohlédnete na to, že se váš stromeček bude mít i nadále dobře. Můžete ho vysadit s vaší rodinou a poděkovat mu za jeho služby.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej