Na horskou túru nelze vyrazit bez pořádných trekových bot. Ušetříte tak své nohy

 Ostatní 
20. července 2020 15:10 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Když jdete na túru, jsou dobré boty základ Depositphotos
Kvalitní pohorky oceníte nejen během vysokohorského výšlapu, ale i při procházce na nejbližší hrad. Než si ale nějaké boty vyberete, měli byste zohlednit několik věcí, například terén nebo roční období.

Kvalitní pohorky nejsou zrovna levnou záležitostí, i proto je třeba jejich výběru věnovat patřičnou pozornost. Především se zamyslete nad tím, v jakém terénu a za jakých povětrnostních podmínek je budete používat nejčastěji, a podle toho zvolte správnou tuhost podrážky a vhodný střih i materiál bot.

Nízké nebo kotníkové

Na kratších letních túrách po zpevněných a dobře udržovaných cestách dopřejte svým nohám maximum pohodlí a svobody v trekových sandálech nebo lehké nízké obuvi (odpovídá kategorii A/B). V náročném terénu a ve větších nadmořských výškách se však už neobejdete bez vyšších bot, které zabezpečí váš kotník a ochrání vaše nohy před vlhkostí a chladem.

Materiál

Textilní trekové boty jsou sice lehké a prodyšné, ale do náročného terénu je raději vyměňte za celokožené boty, které jsou odolnější proti mechanickému poškození i povětrnostním vlivům.

Tuhost podrážky

Obecně lze říci, že čím náročnější terén a podmínky, tím tvrdší podrážku byste měli zvolit. Na jednodenní nenáročné treky vám postačí lehčí boty s měkkou podrážkou. Pokud se chystáte do náročnějšího nezpevněného terénu do hor, kde můžete narazit i na sníh či led, vybírejte boty s tvrdší podrážkou s drážkami pro možnost upnutí maček.

Správná velikost

Ze všeho nejdůležitější je vybrat správnou velikost. Pro pohodlný výšlap je naprosto nezbytné, aby vás boty netlačily či jste v nich neplavali. Proto si vyberte svoje číslo bot a obuv si nezapomeňte vyzkoušet.

Typy bot

Trekové boty se dělí do několika kategorií, každá z nich se hodí pro jiný typ túry.

Kategorie A

Lehké a pohodlné outdoorové boty určené pro krátké nenáročné treky s lehkým batohem na zádech. Většinou mají nízký střih a jsou vyrobeny z funkčních textilních materiálů. Protože je jejich podrážka měkká, hodí se pro chůzi po zpevněných cestách nebo udržovaných lesních stezkách. Katogorie A je ideální volba na letní dovolenou, během které plánujete chození po památkách s vycházkami do přírody.

Kategorie A/B

Tužší, ale pořád ještě pohodlné trekové boty s pevnější, lehce profilovanou podrážkou s měkkým došlapem. Mohou být vyrobené z prodyšných textilních materiálů i kůže a díky zvýšenému střihu chrání při chůzi kotník. Boty kategorie A/B jsou vhodné na jednodenní výlety v lehkém terénu a pro běžné nošení v chladnějších měsících. Na nenáročné trasy do Krkonoš nebo na lehké túry v Tatrách či Alpách jsou ideální volbou.

Kategorie B

Robustnější treková obuv s tvrdší podrážkou, obsázkou špičky (chrání před okopáním) a vyztuženou patou. Díky vysokému střihu dobře fixuje kotník i při chůzi na nezpevněných a kamenitých horských cestách. Může být celokožená nebo z kůže doplněná o textilní či plastové prvky. „Béčka“ jsou vhodná na celodenní túry s batohem na zádech v lehkém až středně náročném horském terénu.

Kategorie B/C

Pevné vysoké a většinou celokožené pohorky, které stabilně fixují kotník a výborně tlumí otřesy během chůze. Díky mohutné gumové obsázce, chráněné špičce a pevné patě jsou vhodné do nezpevněného a kamenitého terénu. Hodí se na náročné celodenní treky s těžkým batohem i pro občasné použití s mačkami. Boty kategorie B/C jsou tak vhodné do větších nadmořských výšek, kde je nezaskočí náročný a nezpevněný terén.

Kategorie C

Mohutné tuhé pohorky z kůže nebo plastu s vysokým střihem, zateplením a drážkami pro připnutí poloautomatických maček jsou určené na obtížné celodenní treky v náročném kamenitém terénu, a také pro sněhovou a ledovcovou turistiku. Obsázka a vyztužená špička i pata spolehlivě ochrání nohy před otřesy a mechanickým poškozením na vysokohorských hřebenech i ve skalách a suťovištích.

Kategorie D

Bytelné horolezecké boty s tvrdou podrážkou zpevněnou kovovou výztuží, vyrobené z kůže nebo odolného plastu. Na patě i špičce mají drážky pro upnutí plně automatických maček během lezení na skalách, ledovcích či ledopádech. Díky kvalitnímu zateplení se hodí i na několikadenní pobyt v extrémně nízkých teplotách. U kategorie D počítejte s tím, že mimo skálu či ledovec v nich budete chtít ujít jen několik málo kroků a nepřáli byste je ani největšímu nepříteli. O tom, jaký vybrat stan, jsme psali zde.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Mladá manželka Beckhama pláče na Instagramu. Od té doby, co vyšlo najevo, že se nesnáší se svou tchýní...

Styl

Tuk na pažích má různé příčiny: Axilární prsní tkáň, hormonální změny a další důvody, proč se...

Dům a zahrada

Lesní jahody lze pěstovat i na balkoně. V kvalitní půdě s mírně kyselým pH vám porostou dokonce lépe...