Nasbírejte si česnáček lékařský, pomáhá při dýchacích potížích i při dietě

 Zdraví 
18. července 2020 08:32 / Marie Popelková
  0
📷
4 fotografie v galerii
Rostlinu lze použít při očistných procesech Pixabay
Pokud neradi chodíte k lékaři a všechny neduhy řešíte pomocí bylinek, neměl by na vašem seznamu chybět česnáček lékařský. Pomáhá při zánětech dýchacích a močových cest, při potížích se žaludkem i při dietě a také snižuje cholesterol.

Česnáček je dvouletá nebo krátce vytrvalá rostlina. Roste na vlhkých a světlých místech v hájích, na okraji lesů nebo v křovinách a parcích, ale můžete ho mít také na zahradě. Dorůstá do výšky od 20 až do 80 centimetrů, vždy záleží na daných podmínkách.

Hned na jaře

Sbírá se celá nať a nejlépe hned na jaře, když je rostlina ještě mladá. Později lze sbírat celou tuhou lodyhu a také listy a květy bez lodyhy. Na začátku má česnáček listy okrouhlé. Využít ho můžete v době, pokud jste nestihli nasbírat medvědí česnek. Česnáček ho skvěle zastoupí, jeho výhodou je, že má delší vegetativní dobu.

Česnáček má očistné, antiseptické účinky a říká se, že působí i proti rakovině. Lze ho využít i do mnoha jídel díky jeho česnekovo-hořčičké chuti. Rostlinu ale stačí jen žvýkat a docílíte obrany proti zánětu dásní. Bylinka má protizánětlivé účinky, takže dezinfikuje dýchací cesty, střeva i močové cesty. Využití najde i při očistných kůrách, podporuje činnost žlučníku, jater a slinivky.

Hodně vitaminů

Hodit se může i k zevnímu použití například při léčbě vyrážek, ekzémů, zánětů kůže, ale česnáček je prospěšný i při hojení ran. Lidé ho často kombinují s kostivalem a měsíčkem. Užívá se celá nať nebo listy v syrovém stavu v podobě tinktury. Není moc vhodný pro čaj kvůli svému česnekovému aroma. Rostlina obsahuje hodně vitaminu C a A. Přisuzují se jí také účinky proti rakovině. Přispívá ke snížení hladiny cholesterolu a zlepšuje spalování tuku. Hodí se proto do redukční diety.

Česnek a hořčice

Česnáček chutná podobně jako česnek kombinovaný s hořčicí, proto je vhodné ho konzumovat při různých jídlech. Vzhledem k množství příznivých látek je dobré ho připravovat v syrovém stavu například do pomazánek, na chleba a podobně. Hodí se také do dipů a přidat ho můžete i do salátů nebo k různému masu. Nic s ním nepokazíte ani v polévce. Semínka lze využít na pesto nebo česnáčkový ocet. O hluchavce bílé jsme psali zde.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Objevte nejnovější kolekci minišatů Reserved. Letní inspirace, které uchvátí!

Styl

Jak vybrat oblečení na prvním rande? Díky červené barvě z vás muž nespustí oči

Dům a zahrada

Proč nejsou kočky tak věrné jako psi? Psi potřebují lásku, kočky jistoty