Zbarvení rýmy napoví, zda je nemoc vážná

 Zdraví 
28. prosince 2018 08:21 / Bronislava Silná
  8
📷
5 fotografií v galerii
Rýma spojená s teplotou by nás měla poslat do postele Shutterstock
Nachladili jste se a máte rýmu? Určitě stojí za to, abyste věděli, co která barva rýmy znamená. Máme podrobnější informace.

Smrkání je přirozený způsob, jakým se tělo zbavuje přebytečného hlenu z nosní sliznice. Pokud je smrkání občasné, není v tom nic divného. Někdy ale začne tělo produkovat rýmy více.

Čirá rýma

Pokud není spojena s nějakou obtěžující bolestí, teplotou či jinými nelibými pocity, nemělo by jít o nic špatného. Samozřejmě i nadprodukce čiré rýmy není žádoucí. Může k ní docházet v důsledku alergické reakce. Může to také znamenat začátek nějaké infekce.

Bílá rýma

Jestliže je rýma po vysmrkání výrazně bílá, jde buď o počínající infekci nebo o tzv. alergickou rýmu. Je dobré umět tyto dva typy rozlišit a zachovat se podle toho. U alergické rýmy je na místě použít vhodné antihistaminikum. U počínající infekce se vyplatí prohřát dutiny a vyležet se dřív, než se nemoc rozeběhne naplno.

Žlutá rýma

Toto zbarvení je signálem pro to, že s infekcí bojuje naše tělo prostřednictvím bílých krvinek. Zbarvení tvoří odumřelé bílé krvinky, které bojovaly s infekcí. Rozbor krve by pověděl docela přesně, zda se jedná o infekci virovou či bakteriální. V případě virové infekce se zvyšuje počet lymfocytů. V případě bakteriální infekce zase roste počet neutrofilů. Jen u bakteriální infekce má cenu podávat antibiotika.

Zelená rýma

Je-li rýma více do zelena, znamená to, že je infekce silnější a imunitní odezva organismu výraznější. I tak ovšem nemusí jít o nijak omezující onemocnění. Problém nastává hlavně tehdy, když je rýma spojena s horečkou, nepříjemnými pocity, nevolností. Pak se patrně jedná o zánět vedlejších nosních dutin.

Černá rýma

Černá rýma nepřekvapí toho, kdo nedávno pracoval v prašném prostředí, přehazoval uhlí či vyklízel něco v uhelných sklepích. Ale bez těchto příčin by znamenala selhání imunitního systému a závažné plísňové onemocnění. Je třeba okamžitě navštívit lékaře.

Jak dlouho rýma trvá

Pokud si myslíte, že rýma trvá jen pár dní, mýlíte se. Závažnější rýmy, které jsou spojené s hustším a zbarveným hlenem, trvají obvykle 10–14 dnů. Nemáte-li žádné vedlejší příznaky a daří se vám jinak docela dobře, je možné se po tuto dobu léčit i při plnění lehčích pracovních povinností.

Léčba

Je vhodné si dopřávat jen pobyt v teple, mít dostatečný přísun teplých tekutin, zejména čajů. Doporučujeme černý čaj s citronem, zelený čaj pro posílení imunity, nebo i ibiškový čaj, který také stimuluje obranyschopnost, jak jste si mohli přečíst i v zajímavém článku zde. Je vhodné se snažit inhalovat, aby se rýma dobře uvolňovala a „nezastydla“. Smrkejte v době, kdy cítíte, že je co smrkat. Nesnažte se ale smrkat za každou cenu. Podráždili byste si totiž sliznici.

Docela vhodné bývají kapky na bázi oleje a mentolu. Kdo je nesnáší a chce něco zaručeně jemného a přitom účinného, měl by zkusit kapky na bázi Vincentky či mořské vody. Vincentku je možné i popíjet či inhalovat.

Jestliže se vám vaše rýma nezdá a trvá příliš dlouho, stojí za to udělat stěr a zjistit, zda jde opravdu o bakteriální infekci. Pak se nasadí antibiotika.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Vilma Cibulková oslavila šedesáté narozeniny. Její život byl naplněn vzlety i pády na samé dno:...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Tech

Největší nukleární ponorky světa: Ruské Akuly a Boreje