Zbarvení rýmy napoví, zda je nemoc vážná

Rýma spojená s teplotou by nás měla poslat do postele
📷
Další 4 fotografie v galerii
 Zdraví 
28. prosince 2018 08:21 / Shutterstock
  42   8
Nachladili jste se a máte rýmu? Určitě stojí za to, abyste věděli, co která barva rýmy znamená. Máme podrobnější informace.

Smrkání je přirozený způsob, jakým se tělo zbavuje přebytečného hlenu z nosní sliznice. Pokud je smrkání občasné, není v tom nic divného. Někdy ale začne tělo produkovat rýmy více.

Čirá rýma

Pokud není spojena s nějakou obtěžující bolestí, teplotou či jinými nelibými pocity, nemělo by jít o nic špatného. Samozřejmě i nadprodukce čiré rýmy není žádoucí. Může k ní docházet v důsledku alergické reakce. Může to také znamenat začátek nějaké infekce.

Bílá rýma

Jestliže je rýma po vysmrkání výrazně bílá, jde buď o počínající infekci nebo o tzv. alergickou rýmu. Je dobré umět tyto dva typy rozlišit a zachovat se podle toho. U alergické rýmy je na místě použít vhodné antihistaminikum. U počínající infekce se vyplatí prohřát dutiny a vyležet se dřív, než se nemoc rozeběhne naplno.

Žlutá rýma

Toto zbarvení je signálem pro to, že s infekcí bojuje naše tělo prostřednictvím bílých krvinek. Zbarvení tvoří odumřelé bílé krvinky, které bojovaly s infekcí. Rozbor krve by pověděl docela přesně, zda se jedná o infekci virovou či bakteriální. V případě virové infekce se zvyšuje počet lymfocytů. V případě bakteriální infekce zase roste počet neutrofilů. Jen u bakteriální infekce má cenu podávat antibiotika.

Zelená rýma

Je-li rýma více do zelena, znamená to, že je infekce silnější a imunitní odezva organismu výraznější. I tak ovšem nemusí jít o nijak omezující onemocnění. Problém nastává hlavně tehdy, když je rýma spojena s horečkou, nepříjemnými pocity, nevolností. Pak se patrně jedná o zánět vedlejších nosních dutin.

Černá rýma

Černá rýma nepřekvapí toho, kdo nedávno pracoval v prašném prostředí, přehazoval uhlí či vyklízel něco v uhelných sklepích. Ale bez těchto příčin by znamenala selhání imunitního systému a závažné plísňové onemocnění. Je třeba okamžitě navštívit lékaře.

Jak dlouho rýma trvá

Pokud si myslíte, že rýma trvá jen pár dní, mýlíte se. Závažnější rýmy, které jsou spojené s hustším a zbarveným hlenem, trvají obvykle 10–14 dnů. Nemáte-li žádné vedlejší příznaky a daří se vám jinak docela dobře, je možné se po tuto dobu léčit i při plnění lehčích pracovních povinností.

Léčba

Je vhodné si dopřávat jen pobyt v teple, mít dostatečný přísun teplých tekutin, zejména čajů. Doporučujeme černý čaj s citronem, zelený čaj pro posílení imunity, nebo i ibiškový čaj, který také stimuluje obranyschopnost, jak jste si mohli přečíst i v zajímavém článku zde. Je vhodné se snažit inhalovat, aby se rýma dobře uvolňovala a „nezastydla“. Smrkejte v době, kdy cítíte, že je co smrkat. Nesnažte se ale smrkat za každou cenu. Podráždili byste si totiž sliznici.

Docela vhodné bývají kapky na bázi oleje a mentolu. Kdo je nesnáší a chce něco zaručeně jemného a přitom účinného, měl by zkusit kapky na bázi Vincentky či mořské vody. Vincentku je možné i popíjet či inhalovat.

Jestliže se vám vaše rýma nezdá a trvá příliš dlouho, stojí za to udělat stěr a zjistit, zda jde opravdu o bakteriální infekci. Pak se nasadí antibiotika.

Bronislava Silná | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Chorvatsko: Země překrásných pláží i přírody. Na jaké nástrahy si ale dát pozor?

Dům a zahrada

U výběru klimatizace dobře zvažte místo i energetickou náročnost

Bydlení

Jaký si zvolit materiál zahradního nábytku, aby vám vyhovoval?

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn
Zavřít reklamu