Vybrat správný pánský kabát není snadné. Jiný se hodí pro běžné nošení, jiný k obleku
Na kabátu se nevyplatí šetřit. S kvalitním kouskem, ideálně z vlny, si vystačíte dlouhé roky. Někdo má to štěstí, že si dobře padnoucí kabát vybere v konfekci, často si ale musejí pánové nechat zimní kabát ušít na míru. Vyjde to sice dráž, ale na druhou stranu je v takovém případě střih opravdu dokonale propracovaný a kabát pak sedne jako ulitý.
Kabát pro každou příležitost
O kalhoty a košile většinou v pánském šatníku není nouze, ale zimní kabát si většina mužů pořizuje jen jeden. O to spíše je pak potřeba si dopředu dobře rozmyslet, jaký typ nejvíce vynosíte.
- Kabát o něco málo delší než sako se hodí jen pro volnočasové aktivity.
- Kabát s délkou do půli stehen je univerzální a hodí se k i obleku.
- Kabát v délce ke kolenům (nebo kousek pod ně) je formální a působí velmi elegantně.
Podle etikety je kabát jediným přípustným pánským svrchníkem k obleku, proto byste délku měli vždy zvolit tak, aby překrývala sako. Nenosí se ale délka až na zem, maximálně ke kolenům. K pánské módě patří i svetry, o těch jsme blíže psali zde.
Moc neexperimentujte
Při nákupu prvního kabátu neexperimentujte a držte se nadčasové klasiky. Z barev sáhněte po černé, tmavě šedé nebo tmavě modré.
Pokud vám v žilách koluje extravagance, sáhněte po barevném nebo vzorovaném plášti nebo pracujte s kontrastem volnějšího kabátu typu duffle coat a úzkých nohavic, radí odborníci na módu.
Tradiční vlna versus moderní materiály
Pokud byste vybírali kabát v konfekci, budete rádi za několikaprocentní příměs vlny. A můžete si být jistí, že na těch pár procent vás kabát také zahřeje. Oproti tomu kabát na míru ze 100% vlny vás spolehlivě uchrání před mrazem, vichrem i vločkami sněhu.
Vlnu zkrátka nic nenahradí, avšak i při jejím výběru záleží na kvalitě. Tu ovlivňuje to, odkud ovce pochází, prostředí, ve kterém žije a dokonce i to, čím se krmí. Nejkvalitnější vlna je z ovcí z Austrálie a Nového Zélandu.
Skvělou volbou je také vlna s příměsí kašmíru, který úžasně hřeje, je lehký a působí elegantně.
Trendem poslední doby jsou kabáty s péřovou podšívkou, která skvěle hřeje. Sáhnout ale můžete i po nejmodernějších materiálech – i na první pohled klasický kabát v sobě totiž může skrývat podšívku s goretexovou funkční membránou.
Materiálů je nespočet a každému bude sedět něco jiného, záleží na vašich preferencích.
Na co si dát pozor
Velikost
Nevybírejte příliš volný plášť. Ten na tělo totiž udrží více tepla. Budete-li kabát nosit na oblek nebo tlustý svetr, mějte je na sobě už při měření.
Rukávy
Rukáv musí vždy zakrývat lem košile, neměl by ale být delší než kousek za ohyb zápěstí.
Zapínání
Jednořadé zapínání je klasika, snáz ale profoukne. Oproti tomu dvouřadé zapínání více zahřeje, ale nikdy takový kabát nemůžete nosit rozepnutý – volná látka vlající kolem těla nevypadá dobře.
Kapsy, přezky, opasky
Méně je více a u nadčasového kabátu na míru to platí dvojnásob. Vyhněte se výrazným ozdobám nebo trendy výstřelkům sezony a držte se minimalistické klasiky. Pro ozvláštnění kabátu jsou tady doplňky.
S čím kabát nosit
Ke klasickém kabátu se hodí jedině klasické doplňky. Vnímejte doplňky jako způsob, jak si pohrát s barevností, vzory a materiály. Jednou můžete být za elegána v all black outfitu, podruhé za malého hocha s pletenou červenou šálou.
Co se týká šály, sáhněte po klasickém střihu nebo moderní štole. Když se teplota drží nad bodem mrazu, hodí se hedvábí. Naopak do ryze zimních teplot kolem krku uvažte šálu z merino vlny nebo kašmíru.
Dalším doplňkem mohou být rukavice. Ty si pořiďte zásadně z kvalitní kůže a takové, které přesně kopírují tvar vaší ruky. K černému nebo šedému kabátu v černé barvě, k tmavě modrému i v hnědé kůži.
Důležitá je také pokrývka hlavy. Ke kabátu se nejlépe hodí klobouk – ten ale nesluší všem, proto po něm sáhněte jen pokud víte, že v něm vypadáte skvěle. Pokud vás baví provokativní extravagance, zkuste i kombinaci klasické ušanky a palcových rukavic.
Jak o vlněný kabát pečovat
Zatímco zimní bundu klidně hodíte do pračky, luxusní kabát na míru si zaslouží jen to nejlepší zacházení. Při příchodu zvenčí kabát vždy pověste na ramínko a nechte ho vyschnout. Chovejte se k němu jako k dobrému příteli a přes noc mu dopřejte pohodlný odpočinek v suchu a teple.
Vlnu je dobré kartáčovat vhodným typem kartáče s krátkým vlasem. Nic nezkazíte ani samolepícím válečkem.
Na léto kabát uložte do obalu a přidejte ochranu proti škůdcům.