Uvízla vám v krku kost? Zkuste prověřené metody

Pokud vám uvízne kost, zkuste zachovat klid
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
24. prosince 2018 16:57 / Depositphotos
  0   0
Dráždivá bolest a dávivý reflex na plné obrátky. Přesně tak vypadají bezprostřední chvíle poté, kdy vám v krku uvízne rybí kostička. A věřte tomu, že i když se vám tato nepříjemnost vyhnula na Štědrý den, není všem dnům konec. Ostatně ruku na srdce: kdo z nás ještě několik dní nehřeší nejen různým cukrovím, ale i smaženou rybičkou?

Pokud vás náhodou tato nepříjemnost potká, zkuste hned nezpanikařit a vyzkoušet několik metod, které jsou prověřené doslova staletími.

Pár kousků sní každý

Kapří tělo v sobě ukrývá kostičky různých tvarů a velikostí, které mnohdy ani nezaregistrujeme, i když se snažíme důsledně každé sousto prohlédnout a ještě několikrát v puse přežvýkat. Takže je téměř stoprocentně jisté, že během hostiny spolu s rybím masem sem tam nějakou tu malou rovnou kostičku spořádáme. O její další osud se už postarají naše žaludeční kyseliny.

Pozor na ty ypsilonové

Jsou však i takové kosti, které nám dokážou v trávicím traktu nadělat pořádnou paseku. Jsou to zejména kůstky, které jsou na svém konci rozvětvené a svým tvarem připomínají písmeno ypsilon. U nich je totiž průchod krkem znesnadněn právě tím, jak jsou narostlé a velmi snadno se v některé části krku během polykání zapíchnou.

Když se kost zachytí

A v tuto chvíli přichází onen dráždivý pocit vyvolávající dávení a bolest v krku. Pokud k takové situaci dojde, zkuste se nejprve pořádně napít, abyste zjistili, zda kůstka pouze krk nepodráždila, ale postoupila hlouběji směrem k žaludku. 

Pokud však potíže přetrvávají a vy cítíte, že kostičku v krku máte, sáhněte po chlebu nebo například vařeném bramboru. Ať už zvolíte první či druhou variantu, potravinu pomalu žvýkejte a plynule polykejte. Je totiž možné, že se při jejím průchodu krkem do ní uvízlá kost zapíchne a projde do žaludku spolu s ní. Tam už se opět díky práci žaludečních šťáv rozloží a je po problému.

Zkuste ji vypátrat

Další možností je požádat někoho z příbuzných, aby se vám do krku podíval a pokusil se uchycenou kost vytáhnout. V drtivé většině případů totiž kostička uvízne u mandlí, takže je při důkladném prozkoumání viditelná, a tudíž je celkem snadné ji vytáhnout. Ať už drobnými prsty nebo za pomocí pinzety.

Na ORL vědí, jak na to

Pokud se vám však nedaří s kostičkou zatočit doma, určitě se nestyďte a vyrazte na nejbližší pohotovost, kde vám od trápení pomohou odborníci z ORL. Ti jsou zvyklí, že i několik dní po Vánocích pacienti s kostičkami zapíchnutými v krku přicházejí a v drtivé většině případů dokážou pomoci během několika málo minut.

A do budoucna se zkuste inspirovat naším článkem, jak rybu na Vánoce nebo třeba na Nový rok připravit bez těchto nebezpečných kostí. Tipy na různé servírování najdete zde.

Veronika Prášilová | inStory.cz
Komentáře
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Nechce se vám k moři, ale bez vody si léto nedovedete představit? Máme pro vás netradiční tip

Dům a zahrada

Esenciální oleje dělají prokazatelně dobře i našim psům. Pomohou s úzkostí, parazity i chutí k jídlu

Bydlení

Jak se postarat o rostliny na zahradě předtím, než vyrazíte na dovolenou

Zavřít reklamu