Chytré technologie pronikly i do sportu. Je až k nevíře, jaké vychytávky existují

 Ostatní 
21. prosince 2018 18:08 / Marie Popelková
  0
📷
5 fotografií v galerii
Bez chytrých technologií se už řada sportovců neobejde Depositphotos
Máme chytré domácí spotřebiče, chytré telefony i chytré domy. A inteligentní technologie samozřejmě pronikly i do sportu. Možná budete překvapeni, čím vším si můžete sportování vylepšit.

Blikající bunda pro cyklisty

Některé vychytávky pocházejí ze zahraničí, jiné mají na svědomí chytré české hlavičky. Například liberecká univerzita představila druhou generaci speciální reflexní bundy pro cyklisty, motorkáře nebo in-line bruslaře. Zkrátka pro všechny sportovce, kteří se pohybují po silnicích.

Bunda svítí a signalizuje změnu směru. Nic nemusíte mačkat, světelné signály se zapnou při pohybu rukou, kterým je cyklista ze zákona povinen ukazovat změnu směru jízdy. V bundě jsou zabudované osvětlovací LED diody a v ní i elektronické zařízení. Světelný signál je za běžných podmínek vidět na vzdálenost 250 metrů. A pokud vás zajímá údržba, není se čeho bát. Po odpojení malé krabičky elektroniky můžete chytrou bundu běžně prát.

Stélky na míru z 3D tiskárny

Kvalitní boty jsou základem každého sportu. Měly by respektovat vaši fyziognomii a dobře vám sedět. A právě chodidlům mohou výrazně pomoci vhodně zvolené stélky do bot, které ulehčí nejvíce namáhaným místům a respektují anatomii konkrétního sportovce.

To si uvědomila i jedna kanadská společnost, která vtrhla na trh se stélkami na míru, které vyrábí pomocí 3D tiskárny. K výrobě vložek používá společnost technologii SLS (selektivní laserové slinování) a polyamid 12. Pomocí speciální aplikace si změříte svá chodidla, aby společnost získala parametry pro vytištění stélek na míru, a poté už jen čekáte na zásilku. Ať už stélky použijete do bot na sportování nebo do běžné obuvi, vaše noha bude doslova jako v bavlnce.

Solární batoh či bunda

K dostání je také batoh pro běžce či cyklisty, který je nepromokavý a kromě vaku na vodu obsahuje i solární panely. Panely vám při sportu bez problémů dobijí váš mobilní telefon nebo tablet.

Solární energii využívá i speciální sportovní bunda. Přes den má bunda poloprůsvitnou, světle šedou barvu. Všechny švy jsou utěsněny speciálně navrženou transparentní páskou, aby vyzařování světla nebylo ničím narušeno. Večer pak bunda vydává zelenou záři, která je opravdu nepřehlédnutelná. Speciální fosforescenční materiál bundy se nejlépe „nabíjí“ slunečním světlem. Nemusí ale být úplně jasno, stačí pár hodin venku v zamračeném dni a bunda zvládne v noci svítit až 12 hodin. O tom, jak běhat a nezničit si při tom klouby, jsme psali zde.

Inteligentní sluchátka

Hodně sportovců používá sluchátka, do kterých si pouští třeba muziku. Sluchátka na sport ale musejí splňovat přísná kritéria, aby vám při pohybu hned nevypadla z uší a podobně.

Dnes si ale můžete koupit i chytrá bezdrátová sluchátka, která jsou vybavena biometrickým snímačem, který v reálném čase ukládá a zpracovává data a poskytuje průběžnou zpětnou vazbu o sportovní aktivitě, jíž se právě věnujete. Prostřednictvím Bluetooth lze sluchátka propojit s chytrou mobilní aplikací a jejich baterie vydrží v pohotovosti sedm hodin.

Kromě toho jsou sluchátka do tří metrů vodotěsná, a proto si s nimi můžete užít třeba i plavání. Součástí balení jsou i speciální nástavce z měkkého plastu, které jsou určené přímo pro vodní sporty.

Funkční oblečení, co vám dá do těla

Německá společnost zase pro změnu nabízí sportovcům kolekci oděvů, které dokáží zefektivnit výkon svých nositelů.

Na první pohled vypadá oblečení podobně jako jiné funkční oděvy. Ale umí toho ještě více. V oblečení jsou zabudované unikátní elektrody, které během sportovních výkonů cíleně stimulují konkrétní svaly i celé svalové skupiny, a tak umožní svému nositeli dosahovat neočekávaných výsledků. Výboje z elektrod dají svalům pořádně zabrat.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Modré laguny odhalila, že byla sexuálně napadena hollywoodským manažerem. Přes třicet let se o tom...

Styl

Středomořská strava prokazatelně snižuje riziko vzniku mnoha závažných onemocnění

Dům a zahrada

11 tipů, jak vybrat nejlepší sekačku na trávu