Jmelí má překvapivě silný léčivý účinek. Je nejlepší čas na jeho sběr

 Zdraví 
20. prosince 2018 08:42 / Bronislava Silná
  0
📷
5 fotografií v galerii
Právě nastává čas pro sběr jmelí k léčbě Shutterstock
Nevěříte, že se jedovaté jmelí hodí k léčení? Pak čtěte až do konce a budete překvapeni. Jmelí je sice toxické, ale v přiměřených dávkách je léčivé.

Nejvíc toxické jsou bobulky. Ty se proto nikdy nepoužívají. Zbytek této cizopasné rostliny, tedy listy a stonky, je možné použít. Záleží i na původu jmelí. Nejvíce ceněné je jmelí z listnatých stromů. Konkrétně jde o jabloňové a hlohové jmelí. Výborné je také jmelí z borovice. Vyhněte se jmelí z akátu.

Srdce a cévy

Jmelí významně ovlivňuje naše srdce a stav cév. Zbystřit by proto měly osoby se srdeční arytmií, lidé s vysokým tlakem a lidé, kteří mají cévy zanesené různými vápenatými usazeninami. Tohle všechno umí jmelí řešit, a to takovým způsobem, že bývá doporučováno i samotnými lékaři, ačkoliv jde o bylinku a hodí se tak spíš k alternativní léčbě. Díky schopnosti zprůchodňovat cévy se jmelí používá i po mozkových příhodách, ke kterým došlo v důsledku ucpání cévy. Podobně se jmelí hodí i po infarktu.

Rakovina

Při výzkumech jmelí došlo k zajímavému objevu, který potěší všechny nemocné s rakovinou. Jmelí má schopnost brzdit dělení zhoubných buněk. Zejména v Německu bývá k této léčbě i využíváno. Hlavně na rakovinu vaječníků, plic, ale třeba i při rakovině prsu. Chybu neuděláte i při jiných typech rakoviny. Jmelí nenahrazuje preparáty doporučené onkology, ale po konzultaci s nimi můžete jmelí využít na posílení jejich účinků.

Imunita a klouby

Jmelí má schopnost posílit vaši imunitu v takové míře, že je například v USA doporučováno na podporu léčby AIDS. Vedle toho si jmelí poradí s různými nemocemi kloubů, což ocení zejména lidé starší a osoby, jejichž klouby trpí nějakým degenerativním onemocněním.

Jak užívat

Než začnete jmelí užívat, vždy tento záměr konzultujte s lékařem. Jde o to, aby jmelí nepůsobilo proti léčbě, která je pro vás vhodná, aby nemohlo nějakým svým poměrně silným účinkem právě vás ohrozit. Když získáte doporučení, můžete začít buď sběrem a sušením rostlin nebo zakoupením sušené byliny. Jmelí sbíráme od prosince do března.

Jmelí se nejčastěji užívá ve formě macerátu. Nikdy se nezalévá horkou vodou. Tím byste zničili aktivní látky rostliny. Stačí kávová lžička listů, které nakrájíte na menší kousky a zalijete dvěma deci studené vody. Necháte macerovat 12 hodin. Tento čas je důležitý, interval nezkracujte. Potom můžete macerát vypít. Když léčbu začínáte, vyhraďte si dobu, kdy budete mít klid. Některé osoby reagují zpočátku poměrně bouřlivě, ale jde o postupující léčbu, nemusíte se bát. Denně se používají maximálně tři šálky. Více o zdravých přípravách čajů a bylin si můžete přečíst zde.

Je také možné připravit tinkturu. Čerstvé posekané listy natlačíte do sklenice a zalijete padesátiprocentním lihem či domácí pálenkou. Necháte louhovat osm týdnů. Pak používáte dvacet kapek třikrát denně.

Nikdy nepřekračujte doporučené dávkování. Začaly by převažovat toxické účinky nad těmi léčebnými. Na druhou stranu se nemusíte bát používat jmelí i dlouhodobě. Po půl roce ale léčbu na měsíc vysaďte.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Tech

8 mýtů o hybridech, které vám brání vytěžit z tohoto pohonu maximum