Pokud chcete, aby funkční oblečení bylo opravdu funkční, musíte ho správně prát

 Ostatní 
17. prosince 2018 17:22 / Marie Popelková
  1   0
📷
4 fotografie v galerii
Špatným praním můžete funkční prádlo zničit Depositphotos
Funkční prádlo má spoustu výhod, pro které si jej lidé tolik oblíbili. Jenže mnoho lidí zapomíná na to, že nevhodným praním promění drahé funkční oblečení v naprosto nefunkční kousky textilu.

Funkční oblečení vyžaduje speciální údržbu. Vždy se držte pokynů na cedulkách. Řada lidí cedulky hned po pořízení oblečení odstřihne. Není to zrovna nejchytřejší nápad, brzy totiž můžete zapomenout, co na cedulce výrobce v souvislosti s praním vlastně doporučoval. A pokud znehodnotíte prádlo nevhodnou údržbou, na případnou reklamaci v obchodě rovnou zapomeňte. Vždy se proto vyplatí dodržovat zásady a tipy pro jednotlivé druhy tkanin.

Syntetické termoprádlo

Termoprádlo ze syntetických materiálů je vhodné prát častěji. Agresivní pot totiž narušuje vlákna tkanin, která pak ztrácejí barevnost, a zhoršuje se jejich funkce. Naštěstí je praní těchto materiálů poměrně snadnou záležitostí – v přírodě je stačí krátce přemáchnout ve studené vodě, doma je můžete bez obav svěřit pračce. Volte ale kratší programy určené na jemnější tkaniny. Některé materiály snesou 40 °C, jiné jen 30 °C.

Oblečení perte naruby. Zipy, zkracovače nebo plastické nášivky mohou totiž způsobit u jemnějších pletenin zatržení. O tom, jak termo prádlo správně vybrat a vrstvit, aby sloužilo celoročně, jsme psali zde.

Speciální prací prostředky

Na funkční oblečení existují speciální prací prostředky, nejsou však nezbytné. Vystačíte si s běžným gelem určeným pro jemná vlákna, ale bez obsahu bělidel. Klasické prášky příliš vhodné nejsou, protože se mácháním obtížněji odstraňují a jejich zbytky mohou zhoršovat funkci oblečení.

Speciální prací prostředky, které koupíte v outdoorových prodejnách, ale rozhodně pomáhají zachovávat funkčnost a prodlužují životnost povrchové impregnace. Největším nepřítelem membránového oblečení jsou tuk a soli obsažené v lidském potu.

Používání aviváže se při praní funkčního oblečení nedoporučuje. Běžně sice aviváž zvyšuje pohodlí při nošení oblečení, jenže u termoprádla je to jinak. Tím, že vytváří film na jednotlivých vláknech a ucpává póry tkaniny, totiž tyto oděvy ztrácejí právě své speciální vlastnosti. Prádlo po vyprání nechte jednoduše uschnout, do sušičky obvykle funkční prádlo nemůže.

Na žehličku zapomeňte

Pokud nesnášíte žehlení, termoprádlo uvítáte. To se totiž nežehlí, protože vlákna by se mohla lehce spálit. Není to ani třeba, protože se nemačká. Polypropylen se zásadně nežehlí. Pokud budete chtít žehlit polyester, nastavte žehličku na nejnižší stupeň. Vždy se však řiďte symboly na cedulkách.

Postup praní v kostce

  • Vždy se nejprve podívejte na informační štítek na oblečení a vycházejte z doporučení výrobce.
  • Zapněte veškeré zipy. Pozor dejte také na suché zipy, ty musejí být také pečlivě zapnuté, jinak mohou poškodit další oděvy v pračce.
  • Otočte oblečení naruby.
  • Použijte doporučené množství speciálního pracího prostředku.
  • Perte na 40 °C nebo menší teplotu, pokud to výrobce oblečení tak doporučuje.
  • Veškeré oblečení nechte kompletně uschnout.
  • Nepoužívejte bělicí, změkčovací přísady a aviváže.
  • Nepoužívejte sušičku.
  • Nikdy neždímejte membránu v ruce, zničíte ji.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hvězda Stardance se jako první Češka v historii stala hlavní múzou slavného karnevalu v Riu

Styl

Magnety a hračky, které obsahují baterie, mohou děti vážně ohrozit na životě. Dávejte si na ně dobrý...

Tech

Ruské námořnictvo ukázalo novou ponorku pro tichomořskou flotilu

Zavřít reklamu