Návod na správné běhání. Neničte si zbytečně klouby

 Ostatní 
17. června 2018 14:09 / Martina Langová
  0
📷
3 fotografie v galerii
Běh je sice zdravý, ale může nám i ublížit Pixabay
Běhá každý a všude. Ale ne vždy správnou technikou. Pokud nedodržujete základní pravidla, pak jste na nejlepší cestě ke zničení kloubů. Poradíme vám, jak začít běhat zdravě a správnou technikou.

Sport, který přináší mnoho výhod. Nepotřebujete k němu téměř žádné vybavení, takže je skoro zadarmo. Dá se provozovat naprosto kdekoliv, nemusíte platit drahé vstupné do fitness centra. Prospívá pohybovému aparátu, srdci i cévnímu systému. Navíc celkově vylepšuje tělesnou kondici, posiluje plíce, pomáhá hubnout a vůbec – jde prostě o naprosto nepřekonatelnou sportovní aktivitu. Pokud ji provozujeme správně.

1. Pořiďte si dobré boty

Můžete vytáhnout staré vytahané tenisky, vydat se v nich ven a dát si pořádně do těla. Až se vrátíte domů celí upocení a šťastní, že jste doběhli, budete mít sice dobrý pocit, že jste pro sebe něco udělali, ale vaše klouby budou názoru zcela opačného. Na tvrdém betonu ve starých křuskách se moc komfortně necítí a za pár let, možná už měsíců vám to dají pořádně znát. Jak jsou schované uvnitř našeho těla, není jejich nářek a křik tak dobře slyšet. Jenže jak ho jednou uslyšíte, už ho jen tak neutišíte.

Je tedy lepší chovat se i k vnitřku našeho těla s respektem a péčí. Nemůžete-li běhat v lese nebo na atletické dráze, tedy na měkkém povrchu, pak potřebujete opravdu dobrou obuv. Kvalitní, lehkou a odpruženou. Naštěstí je dostatek specializovaných prodejen, kde vám s koupí bot na míru rádi poradí.

2. Rozcvička

Platí to stejně u všech pohybových aktivit. Před tím, než si dáme pořádně do těla, je nutné se rozcvičit. U běhání pak toto pravidlo platí dvojnásob. Takže než vyběhnete, dopřejte si důkladný strečink. Protáhněte a uvolněte svaly a vazivové tkáně. Začít pak můžete například desetiminutovou rychlou chůzí, teprve pak přejděte na běh. A neodbývejte se ani po běhání. Strečink má své opodstatněné místo i zde. Dopřejte si alespoň 5 – 10 minut, kdy se budete věnovat uvolňovacím cvikům.

Pozor na zdravotní omezení

Stejně jako jiné sporty, má i běh svá omezení. Není vhodný pro jedince, kteří jsou bezprostředně po operacích a úrazech kloubů dolních končetin. Pozor byste si měli dávat i v případě, že máte začínající artrózu. A opatrně běhejte v případě, že jste silnější. Čím těžší člověk, tím větší nápor na pohybový aparát a následně tedy i možný vznik případných obtíží. Chcete-li hubnout, začněte raději jen rychlou chůzí a následně pomalejším během. Pravidelný pohyb ale kloubům v každém případě prospívá. Díky němu se zlepšuje flexibilita a elasticita kloubního pouzdra, zpevňují se okolní svaly a vazy, kloub je stabilnější a odolnější. Víte, co s vaším tělem nadělá pár kroků denně? Podívejte, co všechno se změní.

Odpočiňte si po běhání

  • Dopřejte nohám chladivou koupel – do větší nádoby napusťte vlažnou vodu. Do hrnku mléka nakapejte pět kapek eukalyptového éterického oleje a promíchejte. Směs vlijte do vlažné vody a ponořte do ní nohy. Takto zůstaňte alespoň dvacet minut. Nohy jako zázrakem přestanou bolet.
  • Cukry – když budete relaxovat s nohama v lavoru, snězte banán. Dodá vám rychlé cukry, zažene hlad a dodá všechno, co tělo po náročném běhu potřebuje.
  • Automasáž chodidel – dosáhnete na ně, takže si je můžete promasírovat sami. Nejsou důležité žádné tahy, ale spíše jen jakési prohmatání a promačkání plosek nohou a nártu. Pokud vás nohy po běhání opravdu hodně bolí a jsou namožené, vmasírujte do nich jalovcovou tinkturu.
  • Dobré pití – alkohol rozhodně na mysli nemáme. Rozhodně lepší volbou je po běhu chladný meduňkový čaj nebo voda s citronem. Vyvarujte se ledových i horkých nápojů, ty tělu v tuto chvíli neprospějí. Pijte výhradně vlažné či spíše chladnější tekutiny.
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřela Kirstie Alley, hvězda filmu Kdopak to mluví. Její filmový kolega John Travolta vyjádřil velký...

Styl

Cotardův syndrom: Existují lidé, kteří věří, že jim v těle neproudí krev nebo chybí orgány a cítí...

Tech

Čína uprostřed občanských nepokojů znovu chrastí zbraněmi. Má nové ponorkové střely, které doletí až...