Jak přežít dovolenou ve zdraví

Někdy může představovat dovolená náročnou zátěž - počítejte s tím a připravte se
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Ostatní 
14. června 2018 16:23 / Shutterstock
  0   0
Blíží se léto, ale už v červnu se mnozí vydáváme do různých destinací za odpočinkem, dobrodružstvím a poznáním. Jak všechno zvládnout ve zdraví? Máme pár dobrých rad.

Výprava za neznámem. I takový rozměr mívají některé naše dovolené. Láká nás exotika, zajímavé země, jiné kulturní i náboženské zvyky. Současně je to všechno spojeno s mnohými úskalími. Problémy jsou na straně zdravotní, kulturní, náboženské i v mnoha dalších směrech. Jak postupovat, aby se vaše volno neproměnilo v noční můru? Stačí se držet pár dobrých rad a usnadníte si velmi život.

Zdraví

Respektujte své zdravotní možnosti. Nepřeceňujte své síly, nepouštějte se do dobrodružství, o kterých nevíte, že jste schopni je zvládnout. Je to jako když se vypravujete na pěší výlet a uvažujete o tom, zda ujdete tentokrát nejdelší trasu, která měří 50 km. Jestliže jste minule ušli 40 a cítíte se dobře, klidně do toho jděte. Jestliže podnikáte kilometrové procházky a funíte jako hroch, podobné extrémní aktivity vynechte.

V zahraničí dbejte extrémně na hygienu, obzvlášť na hygienu rukou. Vždy po použití toalety si ruce důkladně omyjte teplou vodou a mýdlem. Můžete použít i speciální ubrousky napuštěné dezinfekčním přípravkem. Taktéž si umyjte ruce vždy před jídlem. Jezte jen tepelně upravené potraviny a potraviny, které se dají oloupat, případně takové, o kterých se dozvíte z informačních letáků, že je pro vás bezpečné je konzumovat. Vedle obyčejného „cestovatelského“ průjmu si totiž můžete přivézt z cest i různé parazity a další nepěkné věci. Více se dozvíte například v článku zde.

Mějte s sebou rozměrem nevelkou ale dobře vybavenou lékárničku. Nesmí chybět náplasti, obvazy, dezinfekce, pinzeta, léky proti průjmu, léky proti horečce a bolesti. Zásoba vitaminů, lék na potlačení alergie, která se může objevit, a pochopitelně běžně užívané léky, které potřebujete.

Respekt

V zahraničí přistupujte s respektem k místním zvykům, které v dané zemi panují. Netvařte se, že jste chytřejší a že máte právo na cokoliv. Jestliže vás žádají, abyste se někde vyzuli, učiňte tak. Jestliže je požadován dlouhý rukáv a dlouhé kalhoty či pokrytá hlava, nedivte se. Jestliže se jí jídlo rukama, nedělejte pohoršené grimasy. Jestliže uvidí místní lidé, že k nim máte upřímný respekt, ocení to a pro vás bude pobyt v jejich zemi mnohem příjemnější a bezpečnější. Váš vnitřní postoj je na vás znát a případné nepřátelství z vaší strany vám může snadno někdo vrátit. Respekt zahrnuje kulturní i náboženské zvláštnosti té které země.

Pojištění a lékařská péče

Když jedete do zahraničí, zjistěte si přesně, na co máte v dané zemi nárok, jak probíhá případná lékařská péče v nemocnici, v ambulanci, u zubaře. Pojistěte se tak, abyste se nemuseli stresovat, kdyby nastala jakákoliv myslitelná situace. Jestliže jedete autem, přemýšlejte i o tom, jak byste řešili poruchu vozu. Zda finančně zvládnete opravu v cizině, zda je možná, zda máte takový rozsah asistenčních služeb, že se dostanete i zpátky do vlasti s odtahovkou za rozumné peníze.

Peníze

Mějte peníze pro jistotu uložené na více místech. Je jistě dobré mít kartu, ale počítejte s tím, že ji může někdo odcizit. Je dobré platit mobilem, ale i ten se může porouchat a ztratit. Určitá částka drobnějších bankovek či mincí pro různé země, kterými projíždíte, bude jistě ku prospěchu. Když nic, koupíte si za ně nakonec drobné občerstvení.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Žádný nátěr netrvá věčně. Pokud je čas na jeho renovaci, můžete to zkusit několika způsoby

Bydlení

Jak ochránit zahradu před vodou a bahnem. Máme dobré tipy

Zavřít reklamu