Podívali jsme se na zoubek největším mýtům spojeným s biopotravinami

 Zdraví 
11. června 2018 16:42 / Gabriela Opltová
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zatím nebylo prokázáno, že by biopotraviny byly lepší, co se týče výživy Pixabay
Bio potraviny jsou v současné době velkým hitem. Ale to že je něco bio, ještě neznamená, že je to zdravé! Chceme žít zdravě a věříme, že díky bio výrobkům se nám to podaří? Podívejte se, jaká je realita.

Nenechte se ale zmýlit tím, že bio vždy znamená zdravé. I u těchto výrobků si pozorně čtěte, z čeho se skládají. Potraviny s označením "bio" jsou produktem ekologického zemědělství, které se chová šetrným způsobem ke zvířatům, půdě, rostlinám i přírodě. Jak se chovají nebezpečné látky v našem těle? Více se dozvíte zde.

Jsou biopotraviny nutričně výživnější?

Zatím nebylo prokázáno, že by biopotraviny byly lepší, co se týče výživy. Na druhou stranu je pravda, že mnohdy chutnají lépe a mají i hezčí barvu. Některé z nich však obsahují méně bílkovin.

Bio a pesticidy? Nikdy!

Bohužel, ani to není tak docela pravda. Při pěstování bio ovoce a zeleniny sice farmáři nepoužívají pesticidy, nemohou však uhlídat vše, proto se škodlivé látky mohou na potravinu dostat vodou, větrem či při přepravě. Toxinům se nelze zcela vyhnout.

Vyšší cena kvůli lepší kvalitě

Biopotraviny jsou dražší zejména proto, že jejich pěstování zabere farmářům více času a je složitější. Na pěstování, zpracování a uskladňování jsou biopotraviny náročnější

Pokud je to ze zahrady, je to opravdu bio?

V určitém slova smyslu ano. Je však důležité, jak k pěstování přistupujeme. Do plodů plodech se mohou dostat (a zcela jistě i dostávají) škodlivé látky z vody či půdy. Je třeba s tím počítat. Žít zdravě nemusí být vždy drahé. Tipy, jak zhubnout a ještě ušetřit.

Jsou bio sušenky či chipsy zdravější než ostatní?

V bio sušenkách se obvykle používá třtinový cukr, což je ale stále cukr, a smažené chipsy jsou stále smažené. To, že se při pěstování bramboru nepoužijí pesticidy, není zárukou bio nálepky. Sledujte složení produktu a všímejte si výživové hodnoty.

100% organické vs. organické

Víte, jaký je rozdíl mezi těmito dvěma, zdánlivě stejnými pojmy? Stoprocentně organický znamená, že produkt je zcela organický, nebo je vyroben pouze z organických složek. Pokud je produkt "pouze" organický, měl by být alespoň z 95 procent organický. Označovat výrobek jako organický se nesmí v případě, že jeho složky nejsou alespoň ze 70% organické.

Rada na závěr

Ať už preferujete potraviny bio či nebio, vždy dbejte na to, aby byl váš jídelníček pestrý a výživově vyvážený. Největší chybou mnohých lidí totiž bývá záměna biopotravin s dietními produkty. 

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Móda a kultura: Jak kulturní rozmanitost ovlivňuje módní trendy?

Styl

Stylová města Itálie, která stojí za návštěvu

Dům a zahrada

Jak efektivně odstranit starý nátěr ze dřeva a co k tomu použít