Jak se vaše tělo změní v těhotenství? Toto vás čeká a nemine
Linea negra a pigmentové skvrny
Hnědá čára uprostřed těhotenského bříška, která může tvořit i pomyslný temný terč kolem pupíku, se objeví zhruba u třetiny těhotných žen. Některé ženy dokonce věří, že jim může prozradit pohlaví jejich nenarozeného dítěte – lidová pověra totiž říká, že „je-li čára přítomna, bude to chlapec“.
Vzniká obvykle v průběhu druhého trimestru důsledkem zvýšené produkce melaninu, která je ovlivněna hormonálními změnami, a to konkrétně mnohonásobně se zvyšující hodnotou estrogenu. Ze stejného důvodu tmavnou prsní bradavky, nebo se tvoří i pigmentové skvrny v obličeji. Můžete být ale v klidu, maximálně do několika měsíců po porodu tmavý odstín pleti naštěstí zmizí.
Nateklá prsa
Některé ženy právě díky náhle zvětšenému poprsí odhalí, že jsou těhotné. K první velké změně dochází totiž již v časném stádiu těhotenství. Vlivem zvýšené hladiny estrogenu a progesteronu se prsa stávají citlivější, a to především v průběhu prvního trimestru. Můžete také pozorovat výraznější a viditelnější žíly jak v oblasti prsou, tak ale i bříška.
Prsa ale rovněž nabírají na objemu, a to nejprve v prvním trimestru a následně znovu v druhé vlně v trimestru třetím. Je proto dobré nemít jednu podprsenku celé těhotenství, ale opravdu si jich pořídit více, aby prsa dokázaly dostatečně podržet.
Strie
Nejen prsa, ale i bříško a ostatní partie dostávají v těhotenství pěkně zabrat. Nárůst hmotnosti je u každé ženy jiný, ale prsa a bříško se zvětší každé těhotné ženě. Zabránit jejich vzniku můžete každodenní masáží speciálními oleji a krémy, které zvyšují elasticitu kůže. Někteří odborníci ale tvrdí, že krémy mají jen podpůrnou funkci a pokud má žena v genech špatnou elasticitu kůže, striím zabránit nemůže.
Rozestup břišního svalstva
Aby mohlo mimiko růst a bříško se zvětšovat, musí jít břišní svaly stranou. Přímé břišní svalstvo se tudíž rozestoupí, respektive levá a pravá strana svalu se oddělí, a uvolněné vazivo je již nedokáže udržet a mezi oběma půlkami se tak vytvoří mezera, která se táhne od hrudní kosti až k pupíku. Po porodu se obvykle do 8 týdnů vrátí do původního stavu. Pokud vám zůstane rozestup na dva až tři prsty, je to zcela normální jev.
Zadržování vody
Otoky končetin patří k častým problémům budoucích maminek. S rostoucím bříškem se zvyšuje i množství vody ve tkáních, které může způsobovat nepříjemné otékání nejen kotníků. Potíže jsou větší obvykle navečer, po delším sezení, stání nebo v parném vedru. Bojovat se zadržováním vody můžete dostatečným pitným režimem, omezeným příjmem soli a vyhnout se močopudným lékům a potravinovým doplňkům.
Přírůstek hmotnosti
Předně záleží na tom, jakou váhu jste měla před otěhotněním. Ženy, které mají normální váhu, přiberou v průměru 12 – 16 kg. Obézní ženy však mohou dokonce i zhubnout a naopak podvyživené ženy mohou přibrat ještě více. Také si dejte pozor na to, co v těhotenství jíte. O tom, že vitamin A může být pěkně nebezpečný, jsme psali v tomto článku. Zde se můžete podívat na rozložení váhy, kterou v těhotenství naberete:
- plod: 3,5 – 4 kg
- placenta: 750 g
- plodová voda: 1 kg
- děloha: 1 kg
- prsa: 0,5 – 1 kg
- krev: 2 kg
- tělní tekutiny: 2 kg
- tukový polštář: 2 – 5 kg