Jak se vaše tělo změní v těhotenství? Toto vás čeká a nemine

Těhotná žena projde za devět měsíců mnoha změnami
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Děti 
09. června 2018 11:12 / Shutterstock
  5   2
Zjistila jste, že jste těhotná a zajímá vás, co všechno se v následujících devíti měsících bude s vaším tělem odehrávat? Je toho opravdu hodně. Některé ženy si prožijí všechny změny, které jsme ve článku sepsaly, jiné pouze část z nich. Schválně se sledujte, do jaké skupiny se zařadíte.

Linea negra a pigmentové skvrny

Hnědá čára uprostřed těhotenského bříška, která může tvořit i pomyslný temný terč kolem pupíku, se objeví zhruba u třetiny těhotných žen. Některé ženy dokonce věří, že jim může prozradit pohlaví jejich nenarozeného dítěte – lidová pověra totiž říká, že „je-li čára přítomna, bude to chlapec“.

Vzniká obvykle v průběhu druhého trimestru důsledkem zvýšené produkce melaninu, která je ovlivněna hormonálními změnami, a to konkrétně mnohonásobně se zvyšující hodnotou estrogenu. Ze stejného důvodu tmavnou prsní bradavky, nebo se tvoří i pigmentové skvrny v obličeji. Můžete být ale v klidu, maximálně do několika měsíců po porodu tmavý odstín pleti naštěstí zmizí.

Nateklá prsa

Některé ženy právě díky náhle zvětšenému poprsí odhalí, že jsou těhotné. K první velké změně dochází totiž již v časném stádiu těhotenství. Vlivem zvýšené hladiny estrogenu a progesteronu se prsa stávají citlivější, a to především v průběhu prvního trimestru. Můžete také pozorovat výraznější a viditelnější žíly jak v oblasti prsou, tak ale i bříška.

Prsa ale rovněž nabírají na objemu, a to nejprve v prvním trimestru a následně znovu v druhé vlně v trimestru třetím. Je proto dobré nemít jednu podprsenku celé těhotenství, ale opravdu si jich pořídit více, aby prsa dokázaly dostatečně podržet.

Strie

Nejen prsa, ale i bříško a ostatní partie dostávají v těhotenství pěkně zabrat. Nárůst hmotnosti je u každé ženy jiný, ale prsa a bříško se zvětší každé těhotné ženě. Zabránit jejich vzniku můžete každodenní masáží speciálními oleji a krémy, které zvyšují elasticitu kůže. Někteří odborníci ale tvrdí, že krémy mají jen podpůrnou funkci a pokud má žena v genech špatnou elasticitu kůže, striím zabránit nemůže.

Rozestup břišního svalstva

Aby mohlo mimiko růst a bříško se zvětšovat, musí jít břišní svaly stranou. Přímé břišní svalstvo se tudíž rozestoupí, respektive levá a pravá strana svalu se oddělí, a uvolněné vazivo je již nedokáže udržet a mezi oběma půlkami se tak vytvoří mezera, která se táhne od hrudní kosti až k pupíku. Po porodu se obvykle do 8 týdnů vrátí do původního stavu. Pokud vám zůstane rozestup na dva až tři prsty, je to zcela normální jev.

Zadržování vody

Otoky končetin patří k častým problémům budoucích maminek. S rostoucím bříškem se zvyšuje i množství vody ve tkáních, které může způsobovat nepříjemné otékání nejen kotníků. Potíže jsou větší obvykle navečer, po delším sezení, stání nebo v parném vedru. Bojovat se zadržováním vody můžete dostatečným pitným režimem, omezeným příjmem soli a vyhnout se močopudným lékům a potravinovým doplňkům.

Přírůstek hmotnosti

Předně záleží na tom, jakou váhu jste měla před otěhotněním. Ženy, které mají normální váhu, přiberou v průměru 12 – 16 kg. Obézní ženy však mohou dokonce i zhubnout a naopak podvyživené ženy mohou přibrat ještě více. Také si dejte pozor na to, co v těhotenství jíte. O tom, že vitamin A může být pěkně nebezpečný, jsme psali v tomto článku. Zde se můžete podívat na rozložení váhy, kterou v těhotenství naberete:

  • plod: 3,5 – 4 kg
  • placenta: 750 g
  • plodová voda: 1 kg
  • děloha: 1 kg
  • prsa: 0,5 – 1 kg
  • krev: 2 kg
  • tělní tekutiny: 2 kg
  • tukový polštář: 2 – 5 kg
📷
3
fotografie
Kateřina Kofroňová | inStory.cz
Kam dál?
Vysoce nakažlivá pátá a šestá nemoc. Jaké mají příznaky?
První rýma u kojenců. Jak s ní bojovat?
Dostaňte do dětí vitaminy. Prozradíme jak
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Poznejte hlavní město Slezska a jeho okolí. Nabízí nejstarší muzeum střední Evropy, kulturu i sport

Dům a zahrada

Dárky na poslední chvíli, které určitě potěší každého majitele mobilu

Bydlení

Bolí vás každý den nohy? Pořiďte si domů pomocníka, který vám je promasíruje

خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn خرید vpn