Chodíte doma v botách? Na podrážkách si nosíte až půl milionu bakterií

 Ostatní 
07. června 2018 11:34 / Šárka Sokolská
  0
📷
4 fotografie v galerii
Vyzouvání bot je stále velmi rozšířeným zvykem českých domácností Shutterstock
Zouvat si boty nebo nezouvat? Tato otázka dělí řadu lidí na dvě skupiny. Ale pokud jste zastáncem druhé kategorie lidí, tedy nezouvat se, tak vězte, že prvním vkročením do bytu si na podrážce doneste skoro půl milionu bakterií.

V Americe, ale i jiných státech, je běžné se nezouvat. Tento zvyk už se pomalu ale jistě přenáší i do českých domácností. Vždyť podle bontonu je nepřípustné nutit návštěvu, aby odložila lodičky nebo polobotky a pokračovala do obýváku v ponožkách či bačkorách. Jenomže, pokud byste si dali své boty pod mikroskop, možná se vám zježí vlasy hrůzou na hlavě, když zjistíte, co všechno si tím přinášíte domů.

Z podrážky na podlahu

Naše boty při chůzi po ulici mnohdy „šlápnou“ do věcí, o kterých možná ani sami netušíte. Domů si tak donesete řadu toxinů, mikrobů a virů. A tuto teorii potvrdily i nedávné výzkumy. Podle nich se průměrně na podrážce nachází 421 tisíc bakterií. A drtivá většina z nich skončí na podlaze ve vašem bytě. Jiná studie zase tvrdí, že na každé čtvrté podrážce se objevuje bakterie Clostridium difficile, která způsobuje těžké průjmy.

Bijte na poplach

I když tyto výzkumy hovoří spíše tedy pro variantu vyzouvání se, v porovnání s tím, co se vyskytuje v kuchyňských odpadech nebo houbičkách na nádobí, krájecích prkýnkách nebo na klávesnici, to podle vědců není prý až tak alarmující. Bakterie z podrážek prý pro člověka, který má normální imunitu, nemusejí být až tak škodlivé. U lidí nemocných například AIDS už by to ale problém být mohl.

Čistota půl zdraví?

Zlaté pravidlo zní: „Čistota půl zdraví, špína celé“. Svým způsobem je to tak. Děti, které vyrůstají v doslova sterilním prostředí, bývají pak při kontaktu s normálním prostředím mnohem častěji nemocné než ty, které vyrůstají v běžné domácnosti a proti „špíně“ si budují přirozenou imunitu. Podle jiných výzkumů není údajně ani škodlivé to, pokud sníte potravinu, která vám spadla na podlahu, i do patnácti minut. A stejně tak jsou prý lidé mnohem zdravější, pokud se každý den nesprchují. O tomto tématu jsme více psali zde.

Trpí také koberce  

Nicméně proti nezouvání hovoří stále jedno negativum. A to je špína, kterou si přenášíte, zejména na své světlé koberce a podlahy. Takže rozhodnutí, zda se zouvat nebo ne, už je jen na vás.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Zemřel herec Matthew Perry. V pouhých 54 letech tragicky utonul ve své vířivce

Styl

Jak docílit dlouhých řas a hustého obočí přírodní cestou? Vsaďte na vitamín E a ricinový olej

Tech

Do Prahy přijede šokující koncept Inception, ukáže se v listopadu na e-Salonu v Letňanech