Vadí vám po svátcích přeplněné kontejnery? Zkuste letos Vánoce bez odpadu

 Ostatní 
22. prosince 2018 17:44 / Jitka Holoubková
  1
📷
4 fotografie v galerii
Založte novou tradici Vánoc šetrných k přírodě Pixabay
Je to taková povánoční kocovina. Lesk, krása a tajemství jsou pryč a ulicím kralují přetékající kontejnery a popelnice. O pár dní později se u nich začnou válet nepotřebné vánoční stromečky. Znáte ten smutný pohled, který vypovídá asi nejvíc o našem konzumu a bezohlednosti k přírodě? Myslíte, že to nejde jinak?

Omyl. Vánoce se zlomkem běžného odpadu jsou určitě možné a my vám dáme hned několik tipů, jak na to. Když se změnou začnete už letos, kdo ví, třeba se k vám příští rok přidá i pár sousedů, známých a příbuzných. A vy můžete mít v dalších letech o Vánocích radost nejen z dárků. Zahřeje vás i oprávněný dobrý pocit, že děláte něco smysluplného nejen pro sebe a svou rodinu, ale pro celou planetu.

Moderní je „zero waste“

Víte, co je zero waste? Je to životní styl domácností, které se snaží být téměř bez odpadu. Vyznávají ho ponejvíc mladí a vzdělaní lidé, kteří jsou si vědomi souvislostí toho, jak žije jeden člověk, s tím, jak se mění životní prostředí i klima.

Pokud chcete tento styl vyzkoušet, jděte místo do supermarketu nakoupit do malých obchodů, kde se dají pořídit různé potraviny na váhu, ne už předem zabalené. Přinesete si je domů ve své tašce a dáte do svých, nejlépe látkových, pytlíků. Ty vám vydrží roky a vy se obejdete bez toxického igelitu a mikrotenu.

Co všechno se dá na váhu koupit? Kromě ovoce, zeleniny a ořechů seženete bez obalu také luštěniny, těstoviny, mouku, cukr, sůl, mák... Výhoda tohoto nakupování je v tom, že si koupíte pouze takové množství, které právě potřebujete.

Nakupujte u farmářů

Ovoce, zeleninu, ale třeba i masné a mléčné výrobky, vejce nebo bylinné čaje a kosmetiku můžete koupit na farmářských trzích. Budou možná o něco dražší, ale určitě kvalitnější, bez jedů a vy uděláte dobrý skutek tím, že farmáře, kterým právě na kvalitě záleží, svým nákupem podpoříte. Za zvážení stojí, jestli například u masa neubrat na množství a raději přidat na kvalitě.

Pro vaše tělo bude určitě větším přínosem vejce od slepice, která žila v kurníku a bez stresů, než od té, která celý život trpěla nacpaná spolu s dalšími v malé kleci s umělým osvětlením. Stejně tak stojí za to zamyslet se občas nad životem krávy, jejíž část máme právě na talíři. Uvědomte si, že stres, který zvířata prožila, se ukládá v jejich těle. A pak i v tom našem. Někoho takové úvahy přivedou k vegetariánství nebo dokonce k veganství. Není to ale nutné, když víme, že je tu varianta drobných farmářů, kteří užitkovým zvířatům poskytnou příjemný život a dokonce i ohleduplný způsob porážky.

Petky jsou zbytečné

I bez PET lahví se může rodina klidně obejít. Místo slazených nápojů plných konzervantů a barviv kupte nebo jednoduše vyrobte ovocný či bylinný sirup, podle toho, co komu v rodině chutná. Když se vám do toho nebude chtít, kupte sirup či šťávu také na farmářském trhu. Sežene jich tam desítky druhů. A pokud jde o balenou vodu, je už dávno známo, že přefiltrovaná voda, která vám teče z kohoutku, je mnohem zdravější než ta balená z obchodu. Kohoutková je totiž pod pravidelným dohledem hygieniků. A navíc, víte vůbec, kde se ta balená voda s obrázkem miminka nebo čisté přírody vlastně skladovala? Nezačaly v ní už probíhat procesy, o které vůbec nestojíte? Jestliže míříte na svátky do míst, kde pitná voda není, volte raději tu z kohoutku, kterou převezete v kanystru a uložíte v chladné a tmavé místnosti.

A pokud jde o mléko, i tam se dá zredukovat množství plastových obalů. Skleněné lahve od mléka se totiž opět dají vracet do obchodu. A nebo ochutnejte jiné mléko. Zkuste si vyrobit domácí rostlinné mléko z ořechů nebo z vloček. Jak na to, se dočtete zde.

Nedělejte zásoby, vánoční papír schovejte nebo vyrobte doma

Další způsob, jak omezit množství odpadu, je nakoupit jen tolik, kolik jsme schopni spotřebovat. Lidé totiž často před Vánoci v panice, kterou podporují různé reklamy, pořádají nájezdy na supermarkety a ledničku si naplní tak, jako by měla přijít třetí světová. Nebojte. Nepřijde. A kdyby přece, nebude vám to jídlo k ničemu. A vzpomeňte si, kolik nesnězených, prošlých, oschlých, ztvrdlých či zkažených potravin každý rok po Vánocích vyhazujete. Je to zbytečné a je to škoda.

Stejně tak je škoda, aby se vyráběly tuny barevného vánočního papíru a lesklých stuh, které poslouží pouze jeden den a pak to všechno skončí v kontejneru. Buď s nimi zacházejte při rozbalování opatrně a schovejte je na příští a popříští Vánoce, nebo si vyrobte obal ekologičtější – z recyklovaného papíru, ozdobený vlastními obrázky na bramborových tiskátcích a s látkovými stužkami. Anebo zvolte ještě jiný způsob. Některé dárky zabalte do látky, která vám vydrží na mnoho let. Dá se také jako obal použít látková taška, kterou si obdarovaný může nechat jako bonus.

Stromeček trochu jinak

A co vánoční stromeček? Toho vám není líto, když o něm nejdřív děti zpívají roztomilé písničky a o pár dnů později ho někdo shodí z balkonu a odtáhne na smetiště? Jak dlouho musí růst, kolik pesticidů a umělých hnojiv pro zrychlení růstu se kvůli tomu dostane do půdy, jen abychom měli doma tradiční vánoční atmosféru? Přemýšlejte.

Chce to jen trochu víc fantazie. Pokud se rozhodnu neničit přírodu, nemusím hned kupovat stromeček umělý, vyrobený z jedovatého PVC. Můžu si vánočně nazdobit ten, co nám roste na zahradě, nebo ten, který pěstujeme ve velkém květináči. Stromeček jako symbol Vánoc se dá ale pojmout ještě jinak. Někdo má stromeček upečený z perníku, někdo má ozdobené větve ve džbánu, někdo má dvourozměrný vyrobený z provázků a větviček, zavěšený třeba na okně…

Tak se rozhodněte, jestli to letos nezkusit bez pocitu marnosti a bez vánoční kocoviny z konzumu. A že to nebude stoprocentně tradiční, vůbec nevadí. Založte novou, vaši vlastní, rodinnou tradici.

Reklama
Nejčtenější články
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Denisa Nesvačilová vytasila svoje dlouhé nohy v pánském časopise, zatímco opilá Vignerová vykasala sukni

Styl

Stres je skutečně vyčerpávající pro mysl i tělo. Poradíme vám, jak se zbavit únavy z něj

Dům a zahrada

Připravte domácí hnojivo ze zbytků, které by skončily v koši. Banánové slupky jsou bohaté na živiny a...