Jahody obsahují celou řadu prospěšných látek, které naše tělo mimořádně posilují

 Zdraví 
21. června 2020 10:03 / Bronislava Silná
  3   0
📷
4 fotografie v galerii
Využijte dostupných jahod k posílení svého zdraví Pixabay
Sezona jahod je v plném proudu, ale možná ani netušíte, jak zdravé ovoce si můžete koupit. Přinášíme zajímavé informace.

Jahody patří mezi oblíbené druhy ovoce. Díky pěstování ve sklenících a dovozech ze zahraničí jsou na trhu prakticky celoročně. Nejvíce účinných látek mají samozřejmě ty čerstvé a dobře vyzrálé. A nejpotřebnější pro naše tělo jsou na jaře a na začátku léta.

Obsah tělu prospěšných látek

Jahody obsahují celou řadu zdraví prospěšných látek, které naše tělo mimořádně posilují. Tak jako i jiné druhy ovoce a zeleniny, i jahody obsahují značné množství vitaminu C, který se podílí na antioxidačních schopnostech jahod. Vedle toho samozřejmě spolupůsobí i obsah bioflavonoidů a antokyaninů. Vedle toho zde je mnoho rozpustné vlákniny. Najdeme zde i kyselinu listovou, která je potřebná pro mnohé důležité biologické pochody v těle. Významný je i podíl draslíku a železa.

K čemu jsou dobré

Jahody mají poměrně málo kalorií. Nemusíme se bát ani nadměrného množství sodíku. Antioxidační schopnosti jahod omezuje působení volných radikálů. Díky tomu se snižuje arterioskleróza cév a tepen. Omezuje se proto riziko hypertenze, infarktu myokardu, mozkové mrtvice či ischemické choroby dolních končetin. U již probíhajících potíží pravidelná konzumace jahod zmírňuje průběh. Jahody jednoznačně zlepšují průtok krve v artériích.

Pravidelná konzumace jahod je významná i pro osoby trpící dnou, protože jahody pomáhají vylučování kyseliny močové. Také působí celkově diureticky. Přebytečná voda z těla odchází přirozenou cestou. Hodí se proto i při chorobách jater, kdy současně upravuje ukládání cholesterolu v játrech, při poruchách zažívání, při všech typech hromadění vody v těle.

Použití

Jahody je nejlepší jíst čerstvé, dobře omyté. Můžeme je pochopitelně mixovat i s dalšími přísadami. Tepelnou úpravou se připravíme o vitamin C. Více o tomto důležitém vitaminu se dočtete třeba v článku zde. Naopak mražení zachovává většinu potřebných živin. Užitečný je i džem, ale ten obsahuje značné množství cukru, takže není určitě vhodný pro lidi, kteří bojují s nadbytečnými kilogramy. Pokud nechcete jíst jahody samotné, jsou určitě výborné s bílým jogurtem nebo kvalitním tvarohem. Tak tělu dodáte i potřebné bílkoviny. Pamatujte, že jako u jiných rostlinných produktů i zde platí, že kouzlo je v pravidelnosti. Tělu prospěje pravidelná konzumace hrsti jahod.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Madonnina dcera Lourdes promluvila o tom, proč se od své slavné matky distancovala hned po střední škole a...

Styl

Sexuální násilí má nejen psychické, ale také dlouhodobé fyzické dopady

Tech

Jak na instalaci Windows 11 na nepodporovaných PC. Krok za krokem

Zavřít reklamu