Malý velký jarní zázrak. Co o něm určitě musíte vědět
Ředkvička je nejen sympatická napohled, ale i výborně chutná a hlavně je i mimořádně zdravá. Přestože se jí v poslední době pokouší zastínit i její větší bílý bratr, přece jen na tyto malé červené, malinko pálivé kuličky nedáme dopustit. Potřebujete se zbavit škodlivin v těle. Zkuste černou ředkev.
Zaostřeno na červenou ředkvičku
Ředkvička je typická jarní zelenina. A přestože už bylo vyšlechtěno několik druhů, zaměříme se na tu nejznámější. Červenou. Rozhodně stojí za naši pozornost, protože i když je malá, je našemu tělu velmi užitečná. I tak drobná zelenina může skrývat velké poklady pro naše zdraví a my bychom ji měli rozhodně zařazovat do jídelníčku častěji, ať již syrovou či v tepelné úpravě.
Jak červená ředkvička pomáhá našemu tělu?
- odvodňuje
- pročišťuje
- podporuje trávení a vyprazdňování
- zlepšuje imunitu
- pomáhá při hubnutí, neboť je nízkokalorická
- používá se i při léčbě žlučníku, žaludku a dokonce průdušek (uvolňuje hleny při kašli)
Co červená ředkvička obsahuje?
- vitamín B a C
- draslík
- vápník
- hořčík
- zinek
- fosfor
Co jste o červené ředkvičce (možná) nevěděli
Ředkev je jedna z nejstarších rostlin, které byly kdy vypěstovány. Na rozdíl od toho, ředkvička, jak ji známe dnes, je známá "jen" od 16. století.
Druhy a skladování
- Existuje červená, bílá, ale dokonce i černá, fialová a zlatá ředkvička.
- Konzumovat se dají i mladé listy ředkvičky, bohaté na železo.
- Ředkvička je vhodná pouze k okamžité konzumaci, nelze ji dlouhodobě skladovat.
- Jelikož jde o jeden z nejnáchylnějších druhů zeleniny na kontaminaci, sáhněte, pokud je to možné, raději po ředkvičce v biokvalitě nebo si ji vypěstujte na své zahrádce. Neomýváte ovoce ani zeleninu? Hrozí vám závažné zdravotní problémy.
Proti nespavosti
Šťáva z ředkvičky, smíšená s medem, je ideální pomocník v boji s nespavostí či migrénou. A protože duben je měsíc jater, nezapomeňte na blahodárný vliv ředkvičky právě na tento důležitý orgán. Ale pozor! Červené ředkvičky konzumujte s mírou, protože ve větším množství mohou dráždit trávicí systém.