Přenášíte? Tady je pár rad, které mohou pomoci vyvolat porod

 Děti 
21. dubna 2018 07:55 / Šárka Sokolská
  0
📷
5 fotografií v galerii
Čekání na příchod miminka někdy bývá zdlouhavé Internet
Čekání na miminko někdy bývá skutečně nekonečné. Zvlášť, když už uplynul váš termín porodu a maličkému se stále nechce na svět. Zkuste tyto nejenom babské rady, díky nimž se porod může spustit.

Termín porodu se vypočítává při první těhotenské kontrole a jedná se o 40 týdnů. Reálné stáří plodu je ale o dva týdny nižší, když se počítá s ovulací ideálně kolem poloviny cyklu. Jak je to tedy s údaji typu 39+6? Následující den je dnem D, tedy termínem porodu, tj. 40+0. V termínu 40+1 jste jeden den po termínu porodu, od 42+0 přenášíte. Řada budoucích maminek má obavy z vyvolání porodu, proto hledají cesty, jak miminko přesvědčit, aby přišlo na svět v termínu. Hrozí vám naopak překotný porod? O něm jsme psali zde.

Hmatem a chvatem

Takzvaný Hamiltonův hmat provádí lékař v případě, že jsou cesty připraveny k porodu. Je šetrný jak vůči miminku, tak i matce. Porodník při vyšetření zavede prst hluboko do vaginy a krouživým pohybem uvolní dolní část plodových obalů. Tím se uvolní prostaglandiny, což jsou hormony, které mohou vyvolat děložní činnost. Zákrok však může být nepříjemný, rodička může cítit štípání, pálení, někdy i bolest. Pokud je hmat účinný, do několika hodin se rozeběhnou kontrakce a žena porodí. V opačném případě může žena pouze špinit, nebo může mít pár kontrakcí, ale jinak se nestane nic.

Masáž bradavek

Masáž bradavek je dalším vcelku známým a mnohými dulami i porodními asistentkami doporučovaným způsobem, jak díky hormonálním změnám vyvolaným drážděním bradavek nastartovat kontrakce (vyplavuje se hormon oxytocin). Správnou masáž proveďte tak, že si každou hodinu budete 15 až 20 minut jemně masírovat oblast dvorců. Tělo prý však, podobně jako u přirozených prostaglandinů, odpoví kýženým způsobem pouze v případě, je-li na porod připraveno.

Milujte se

Také milování s partnerem může vyvolat porod. Během něj, obzvláště pak při orgasmu, se do krve vyplavuje hormon oxytocin, který stimuluje kontrakce, mimo jiné ve spermatu muže jsou obsaženy látky, které mají pozitivní vliv na přípravu porodních cest. K intimním hrátkám se ale nemusíte nutit. A sexuálním hrátkám se také vyhněte v případě, že vám odtekla plodová voda. V opačném případě hrozí zanesení infekce.

Teplé koupele

Kromě „babských rad“ patří i k zdravotnickým. Posaďte se opatrně do vody teplé až čtyřicet stupňů, přitom krouživými pohyby masírujte bříško sprchou s teplou vodou. Přidat si můžete i kapku levandulového oleje.

Choďte do schodů

Vyšlápněte si 100 schodů nebo pořádný kopec a úspěch je zaručen (kéž by to bylo tak jednoduché)! Nicméně fyzická aktivita je po teplé koupeli dalším velmi populárním „vyvolávačem“. No, pokud vám fyzicky namáhavý velký úklid porod nevyvolá, alespoň jste udělala něco pro své bližní. Opatrně však s artistickými cviky typu mytí oken a věšení záclon, může se vám točit hlava! Nezvedejte těžká břemena, zkrátka namáhejte se s mírou, přiměřeně svému stavu.

Okořeňte si život

Připravte si kořeněný čaj, obvykle do dvou tří dnů vyvolá porodní stahy. Stačí jeden malý zázvor, polévková lžíce sporýše lékařského, 12 kusů hřebíčku, 1 kus skořicové kůry. Přísady se přelijí litrem vroucí vody a nechají 30 minut louhovat. Potom se nápoj přecedí, přelije do termosky a po doušcích ho můžete popíjet klidně po celý den. Zkuste také bylinky, například čaj z maliníku, mateřídoušku a skořici. U bylinek nepřekračujte doporučené množství.

Porodní míče

Porodní míče nejsou drahou záležitostí a během těhotenství a porodu se mohou opravdu hodit, protože vašemu tělu poskytují jistou oporu. Sezením nebo pohupováním na porodním míči můžete svému děťátku pomoci k pohybu, protože přirozený houpavý pohyb dolní částí vašeho těla napomáhá vašemu děťátku zaujmout správnou porodní pozici a sestupovat níže do porodních cest.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Hazard nesnáším. Někdy ale neodolám a sázím, přiznává Andrea Kalivodová

Styl

Heřmánek je snadno dostupný přírodní pomocník. Zklidní úzkosti a dokáže zlepšit trávení i pleť

Dům a zahrada

Snadný a účinný trik na odolnou mastnotu v kuchyni. Použijte obyčejný olej