Dobrý zrak není samozřejmost. Jak udržovat oči v dobré kondici?

 Zdraví 
18. dubna 2018 15:16 / Bronislava Silná
  0
📷
4 fotografie v galerii
Zrak je pro náš život důležitý, chraňme naše oči Pixabay
Mnozí bereme zrak jako něco samozřejmého. Když se objeví potíže, býváme zaskočeni. Poradíme, jak pečovat o oči, aby nám dobře sloužily. Bez tréninku a náležité péče se zbytečně připravujeme o dobrý zrak. Máme pro vás zajímavou inspiraci.

Díky očím vnímáme mnoho informací a podnětů. Oči jsou zdrojem až 80 % všech informací, které získáváme. Mnoho lidí se ale o své oči nestará a pak se diví, když s různými obtížemi navštěvují očního lékaře. Hodně problémů se přitom dá řešit v rámci prevence. Řadu očních vad lze kompenzovat i jinak než pomocí brýlí či operací. Koho zajímá, co na nás prozradí naše oči, může si přečíst článek zde. Dnes si povíme, jak udržet oči v dobrém stavu co nejdéle.

Základní péče

Pro naše oči je důležité, aby byly prosty infekce a aby nebyly vystaveny příliš vlivu škodlivých látek v prostředí. Těmi může být nejčastěji prach či různé drobné úlomky, které oči dráždí. Infekce očí zase vysušuje oko a narušuje jeho povrch. Lidé, kteří mají sníženou tvorbu slz a sklony k častým zánětům, mohou do oka kapat různé zvlhčující látky. Ještě lepší ale je, když se odhalí příčina opakovaných zánětů. Může jít o sníženou imunitu nebo o špatné návyky, kdy si člověk často sahá do očí rukou kontaminovanou z prostředí, ve kterém se pohybuje. Někdy také může probíhat alergická reakce, o které člověk ani netuší, ale oči mezitím trpí.

Cvičení zaostřování

Každý by si měl vyzkoušet, zda nemůže svou oční vadu kompenzovat do určité míry cvičením oka. To je poměrně jednoduché. Není fyzicky nijak náročné a spočívá jednak v opakovaných pohybech očí do krajních poloh nahoru, dolů, doleva, doprava. Vhodné také je opakovaně přeostřovat na předmět blízký a vzdálený. Samozřejmou součástí tohoto výcviku je omezení používání brýlí jen na nejnutnější chvíle, tedy například při řízení automobilu či návštěvě kina či divadla. Pokud se po týdnu pravidelného deseti až dvacetiminutového cvičení zrak zlepší, měla by to být výzva k pokračování.

Nepřetěžujte své oči

Jestliže musíte v práci neustále hledět do monitoru nebo na určitý výrobní proces, zkuste si najít způsob, jak svým očím ulevit a dát jim prostor k aktivitě. Zkuste pohled jinam. Krátkou sadu očních cviků či něco podobného, abyste si protáhli svalové úpony, které jsou odpovědné za stav našich očí. Také se snažte pobývat často v přírodě. Zelená barva a svěží a čistý vzduch očím prospívají, oči se zklidní a prospěje vám to i po jiných stránkách. Býváte-li často na slunci, noste brýle s ochranným UV faktorem.

Vhodné pokrmy

Je samozřejmě důležité jíst zdravě. Potraviny plné vitaminů pomohou vaší imunitě i stavu očí. Obzvlášť vhodné jsou beta karoteny. Určitě proto jezte mrkev nebo červenou řepu. Prospěje obzvlášť kombinace s tuky. Mrkev i řepa by se měly konzumovat hojně i syrové, protože tak jsou jejich účinky největší. Máte-li možnost, pijte šťávu pravidelně nebo si ještě lépe připravte smoothies, které vás nepřipraví o důležitou vlákninu. S řepou by to neměli přehánět diabetici, neboť obsahuje dost sacharidů. Diabetici musí ovšem dbát na stav krevního cukru, neboť jemné vlásečnice zásobující oko bývají diabetem vážně poškozovány a hrozí ztráta zraku.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Ukázalo se, že Madonna ve své sbírce skrývá dávno ztracený obraz. Měl zmizet z Francie koncem 1. světové...

Styl

Začal čínský nový rok ve znamení králíka. Pro většinu znamení zvěrokruhu by to měl být skvělý rok....

Dům a zahrada

Nezanedbejte říjnové práce na zahradě: Sázejte, uskladňujte a mulčujte