Dobrá zpráva pro milovníky kávy. Proti jakým nemocem pomáhá?

 Zdraví 
22. srpna 2018 11:45 / Jitka Jahodová
  6
📷
4 fotografie v galerii
Dopřejte si kávu bez výčitek Shutterstock
Káva je jedním z nejběžněji konzumovaných nápojů po celém světě a podle nejnovější studie může mít její pití pozitivní vliv na zdraví dospělého člověka. Výjimkou jsou jen těhotné ženy, lidé s neléčenými žaludečními vředy a také ti, co jsou krátce po srdeční příhodě.

Porovnáváním výsledků z více než 200 studií došli vědci k závěru, že pitím tří až čtyř šálků kvalitní kávy denně svému zdraví můžeme prospět a prodloužit si život. Odborníci se tak přiklánějí k názoru, že u kávy převažuje pozitivní vliv na lidský organismus.

Pití tří až čtyř šálků pomáhá snižovat riziko:

  • některých druhů rakoviny, včetně rakoviny prostaty, kůže a jater
  • cukrovky
  • onemocnění jater, včetně cirhózy
  • demence
  • diabetu typu 2
  • žlučových kamenů

Kde dále káva pomáhá?

Pití kávy podle všeho snižuje riziko úmrtí z důvodů srdečních onemocnění, přičemž největší snížení relativního rizika je právě při třech šálcích denně. Zdá se také, že existuje určitá souvislost mezi konzumací kávy a Parkinsonovou chorobou, depresí a Alzheimerovou chorobou. Zvýšení spotřeby neznamená větší riziko, ale příznivý účinek je méně výrazný. Jak působí káva na naše játra? Více se dozvíte v našem dalším článku.

Odborníci přesto upozorňují, že i když pití kávy je prokazatelně bezpečné, neznamená to, že by jej měli lékaři doporučovat jako prevenci onemocnění. Jak ukazuje tato studie, někteří lidé mohou mít vyšší riziko nežádoucích účinků a existuje "značná nejistota" ohledně účinků její větší spotřeby. Navíc je káva často konzumována s produkty bohatými na rafinované cukry a nezdravé tuky, a ty mohou nezávisle přispívat k nepříznivým zdravotním následkům. Proto je dobré pít kávu černou a bez cukru. O nemocech, které hrozí při nadměrném užívání cukru, jsme psali před časem.

Nicméně, dokonce i s těmito námitkami, mírná konzumace kávy se zdá být mimořádně bezpečná a může být zařazena jako součást zdravé stravy většiny dospělé populace. 

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Manželství Radky Třeštíkové nepřežilo poslední lockdown. Po rozchodu vydala spisovatelka knihu o...

Styl

Kdy je čas na první kosmetiku a kdy je vhodné aby se malé slečny začaly líčit

Dům a zahrada

Naučte se v obchodě poznat zdravou vánoční hvězdu a vyhněte se chybám, kvůli kterým květina mnohdy...

Zavřít reklamu