Nenechte se trápit špatně fungující štítnou žlázou. Nepodceňujte tyto projevy

Zvětšená štítná žláza znamená problém
📷
Další 3 fotografie v galerii
 Zdraví 
21. srpna 2018 08:20 / Shutterstock
  14   2
Pokud vám štítná žláza funguje dobře, patříte mezi ty šťastné. Možná totiž nevíte, že až třetina žen nad 50 let trpí její poruchou. Mužů pak méně, ale také jich není málo. Lze se nějak bránit? Máme pro vás důležité informace.

Pokud si chcete nechat zkontrolovat funkce štítné žlázy, měli byste vyhledat endokrinologa. Kontrola funkce je součástí různých preventivních prohlídek. Vyšetření je jednoduché, provádí se zejména na základě krevních rozborů a v případě potřeby se provede také sonografické vyšetření. Abyste věděli, zda se náhodou u vás nerozvinulo nějaké onemocnění, měli byste mít alespoň základní informace o projevech špatné funkce. Může být v zásadě dvojího typu. Snížená funkce, nebo naopak funkce zvýšená. Některé potíže jsou způsobeny třeba jen nízkým, nebo naopak vysokým příjmem jódu. Chutným zdrojem jódu jsou například mořské ryby. Více se můžete dočíst v článku zde.

Snížená funkce štítné žlázy

Snížená funkce může mít sama o sobě různé příčiny. V mnoha případech se nejedná o život ohrožující onemocnění, ale v některých ohledech může jít o snížení funkce štítné žlázy způsobené nádorem. Nádor může být jak zhoubný, tak nezhoubný. Proto je vždy žádoucí se dostavit k lékaři na odborné vyšetření. Zabráníte zbytečným stresům, nejistotě, a hlavně léčbu zahájíte včas.

Hlavním projevem snížené funkce je velká únava. Celý organismus je zpomalený. Člověku se chce hodně spát, může mu být zima, trpí zácpou, má suchou kůži. Často se lidé trápí zbytečně dlouho. Přitom řešení je v mnoha případech velmi jednoduché. Stačí totiž podávat hormony štítné žlázy v tabletách. Pokud za problémy stojí nezhoubné nádory, podávají se hormony a nádory se pravidelně sledují. Zhoubné nádory je třeba operativně odstranit.

Zvýšená funkce štítné žlázy

Projevem je nadměrné pocení, bušení srdce, nespavost, nervozita, nadměrná aktivita, častá stolice, slabost svalů a úbytek na váze. Pacient může mít oteklá víčka, bolesti očí a ty mohou také po čase jakoby vystupovat z důlků. V té souvislosti se někdy objeví i dvojité vidění.

Řešení je v tomto případě složitější než v případě snížené funkce štítné žlázy. Používají se speciální léky, které umí blokovat produkci příslušných hormonů. Někdy ale léčba není úspěšná a je třeba přistoupit k chirurgickému odstranění štítné žlázy. V jiných případech se řeší potíže podáním radioaktivního jódu.

Další problémy

Se štítnou žlázou mohou být i jiné potíže. Někdy se na ní udělají cysty či různé uzly. Může se zvětšit do různých rozměrů. Při nejasnostech u sonografického vyšetření a k potvrzení diagnózy zhoubnosti či nezhoubnosti nádorů se používá též biopsie, tedy odběr tkáně a její následné odborné histologické vyšetření.

Bronislava Silná | inStory.cz
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestování

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Dům a zahrada

Pro bohatou úrodu okurek přidejte do zálivky obyčejný cukr

Bydlení

Nápady, jak vybavit dětský pokoj malému školákovi předtím, než začne nový školní rok

Zavřít reklamu